بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
 
وبلاگ دانشجویان دانشکده کشاورزی سراوان با بیش از 10000مقاله کشاورزی رایگان

علل و عوامل پیری برگ

 

1. کمبود نیتروژن با بسیاری از عناصر غذایی باعث پیری و ریزش برگها می شود که ابتدا برگهای پیرتر می ریزندو در صورت تداوم کمبود بقیه هم ریزش می کنند

 

.2. هر گونه استرس اعم از شوری خشکی گرما و ... باعث پیری زودرس و ریزش می شود مشخص شده که پیام پیری را در گیاه ارسال می کند در زمان بروز استرس ها به مقدار زیاد در برگها ساخته می شود

 

.3. در اثر رسیدگی فیزیولوژی گیاه که مواد برگها به سمت دانه منتقل می شود .

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۱ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

علل خشكی شدن سبزيجات

 

 

بذر توتون٬ کاهو و چمن هرگاه رطوبت جذب کنند باید نور ببینند تا جوانه بزنند و بدین منظور هنگام کاشت آنها را زیر خاک نمی بریم و در سطح خاک پخش می کنیم و برای جذب رطوبت یک لایه نازک کود حیوانی روی آن می ریزیم .

اگر کاهو را در ابتدای ماه قمری بکاریم پس از سبز شدن و مقداری رشد کردن به نیمه ماه می رسیم که هم در روز و هم در شب (نور مهتاب) نور می بیند و سریع به گل می رود که مناسب نبوده برگ خوب ومرغوب تولید نمی کند برای این منظور باید کاهو و تربچه را در نیمه دوم ماه قمری بکاریم ( اصولا سبزیجات را در نیمه دوم ماه می کاریم )

این نوشته از کتاب : خلاصه مباحث اساسی کارشناسی ارشد مهندس کشاورزی (زراعت) است .

البته دلیل کاشت در نیمه دوم ماه قمری به نظر منطقی تر است :

" چون طیف نوری مهتاب بیشتر آبی و ماورای بنفش است ٬ گیاه در برابر طول موج ماورای بنفش واکنش نشان داده و در نتیجه بافت گیاهیش سفت و ضخیم می شود که اصولا در سبزیجات صفت خوبی نیست و بازار پسندی ندارد. "

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۱ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سيب زميني

 

سيب زميني از محصولاتي است كه ضمن نياز شديد به عناصر ماكرو ، به عناصر ميكرو نيز احتياج داشته و كمبود آنها شديداً باعث كاهش محصول و كيفيت آن مي گردد .

 

تاثير عناصر مختلف در سيب زميني و علائم كمبود آنها :

 

ازت(N) :به رشد رويشي كمك كرده و در توسعه غده ها نقش دارد . كمبود آن باعث كوتولگي گياه و كوچك ماندن برگها مي شود .

 

فسفر (P) : مقاومت گياه را در برابر تنشهاي محيطي افزايش داده به تشكيل نشاسته كمك مي كند و باعث كاهش آسيب پذيري غده ها در هنگام برداشت مكانيكي و حمل و نقل مي شود . در صورت كمبود ، لبه هاي برگ دچار سوختگي شده و نقاط قهوه اي يا برنزي داخلي غده هاي به وجود مي ايد .

 

پتاسيم (K) : باعث افزايش نشاسته و كيفيت آن مي گردد . از سياه شدن غده ها در مجاورت هوا جلوگيري نموده ، سبب خوش رنگي سيب زميني مي شود . مقاومت گياه را نسبت به بيماريهاي قارچي افزايش مي دهد .

 

منگنز (Mn) :‌نقش كاتاليزور را بر عهده دارد و به ساخت كلروفيل كمك مي كند . در صورت كمبود نقاط مشخص سياه و قهوه اي روي برگهاي جوان ظاهر مي شود و عمدتاً با زردي بين رگبرگها همراه است . پوسته بندي غده ضعيف مي شود و در هنگام

برداشت غده ها آسيب مي بيند .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

پنبه

 

از محصولات مهمی است که برای رشد مطلوب نه تنها به عناصرماکرواحتیاج دارد بلکه استفاده ازعناصر میکرو باعث بهبود کیفیت آن میگردد

 

تاثیر عناصر مختلف بر پنبه وعلائم کمبودآنها

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تعرق (ویژه گیاه شناسی)

 

خروج آب از قسمتهای هوایی گیاه به صورت بخار آب تعرق نامیده می‌شود. اما تعرق انواع مختلف دارد. برگ اندام اصلی و عمده تعرق است و قسمت اعظم تعرق از میان روزنه‌های آن انجام می‌شود، لذا این نوع تعرق را تعرق روزنه‌ای می‌نامند. مقدار کمی بخار آب از برگها و ساقه‌ها بوسیله تبخیر مستقیم از طریق یاخته‌های اپیدرمی و از میان کوتیکول خیلی نازک آنها خارج می‌شود که این پدیده را تعرق کوتیکولی می‌گویند. مقدار آبی که از طریق روزنه خارج می‌شود، خیلی زیاد است. همچنین خروج بخار آب می‌تواند از طریق عدسکهای ساقه‌های چوبی یا عدسکهای میوه انجام شود که تعرق عدسکی نامیده می‌شود.

 

نقش تعرق در جذب آب از ریشه

 

تعرق باعث می‌شود که پتانسیل آب برگ به پتانسیل آب ریشه کاهش یابد. حوالی ظهر اختلاف پتانسیل آب ‌برگ نسبت به ریشه به بیشترین مقدار خود می‌رسد. در این هنگام سرعت و شدت جذب آب توسط ریشه نیز بیشترین مقدار را دارا است. اگر منحنی تعرق و منحنی جذب آب در ساعات مختلف شبانه روز را با هم مقایسه کنیم خواهیم دید که تغییرات هماهنگی را نشان می‌دهد. یعنی هر چقدر تعرق بالاتر باشد به همان اندازه هم شدت جذب آب نیز بالاتر است. زمانی که تعرق صورت می‌گیرد، پتانسیل آب ریشه منفی تر از خاک است و پتانسیل برگ منفی‌ تر از ریشه و پتانسیل جو منفی تر از برگ است.

 

در نتیجه جریان آبی از خاک به طرف اتمسفر ، از طریق گیاه برقرار می‌شود که باعث انتقال مواد محلول مورد نیاز گیاه همراه با صعود آب می‌شود. هر گاه پتانسیل آب جو افزایش یابد و جو از آب اشباع شود، جذب آب توسط سیستم ریشه‌ای و انتقال شیره خام در آوندهای چوبی به حداقل رسیده و یا متوقف می‌شود. در موقع شب نیز که روزنه‌ها بسته‌اند، تعرق به حداقل می‌رسد و انتقال شیره خام نیز تقریبا متوقف می‌شود. تعرق در واقع باعث ایجاد یک فشار منفی می‌شود که می‌تواند صعود شیره خام را حتی تا ارتفاع بیش از 100 متر در درخت غول موجب شود.

 

مکانیسم تعرق در برگها

 

واکوئلهای تمام یاخته‌های زنده برگ پر از آب هستند. همچنین پروتوپلاسم و دیواره یاخته نیز از آب اشباع است. آب از راه آوندهای چوبی رگبرگها به برگ می‌رسد. آب دیواره‌های مرطوب یاخته‌های بخار شده به جو درونی فضاهای بین یاخته‌ای وارد می‌شود. این حالت ممکن است از هر سطحی که مرطوب باشد، به جو پیرامون رخ دهد. فضاهای بین یاخته‌ای شبکه ، ارتباطی درونی با ساختار بعدی برگ ایجاد می‌کند که بوسیله بخار آب اشباع می‌شوند و یاخته آخری بخار آب را در هوایی که کمتر اشباع شده ، پخش می‌کند. تعرق روزنه‌ای از طریق تبخیر سطحی دیواره‌های یاخته‌ای که در محدوده فضاهای بین یاخته‌ای قرار دارند و همچنین از بخار آبی که از فضاهای بین یاخته‌ای از طریق روزنه وارد می‌شود، انجام می‌گردد.

 

اهمیت تعرق

 

نیروی مکشی ایجاب شده در صعود شیره خام کمک می‌نماید.

 

 

با تاثیر بر روی فشار انتشار ، بطور غیر مستقیم پدیده انتشار در یاخته‌ها را کمک می‌کند.

 

 

در جذب آب و مواد کانی توسط ریشه‌ها موثر است.

 

 

در تبخیر آب اضافی کمک می‌کند.

 

 

نقش مهمی در انتقال مواد غذایی از قسمتی به قسمت دیگر گیاه دارد.

 

 

دمای مناسب جهت برگها را حفظ می‌کند.

 

 

با تاثیر بر باز و بسته شدن روزنه‌ها ، بطور غیر مستقیم در فتوسنتز و تنفس اثر می‌کند.

 

 

در پراکندگی انرژی اضافی دریافت شده از خورشید توسط گیاهان موثر است.

 

عوامل موثر بر تعرق

 

رطوبت نسبی

 

هر قدر رطوبت نسبی جو بیشتر با‌شد، میزان تعرق کمتر خواهد بود. زیرا پتانسیل آب جو در این حالت افزایش می‌یابد. اگر رطوبت نسبی جو به حالت اشباع برسد، تعرق متوقف می‌شود. رطوبت نسبی جو به شدت از دمای محیط متاثر است.

 

دما

دما علاوه بر اثری که روی رطوبت نسبی دارد در شرایط طبیعی افزایش دما تا 25-30 درجه سانتیگراد باعث افزایش شدت تعرق شده و از این درجه به بعد باعث کاهش تعرق می‌شود. علت این پدیده آن است که افزایش دما تا 30 درجه سانتیگراد در بعضی از گونه‌ها مانند پنبه ، توتون و قهوه باعث باز شدن روزنه‌ها و پس از آن باعث بسته شدن روزنه‌ها می‌شود. در شمعدانی حتی در 35 درجه سانتیگراد نیز روزنه باز باقی مانده ، در نتیجه تعرق ادامه می‌یابد.

 

باد و جریان هوا

 

باد باعث تجدید هوا در مجاورت بافتها شده و شدت تعرق را افزایش می‌دهد. ولی شدید بودن آن باعث بسته شدن روزنه‌ها و کاهش تعرق می‌شود. از طرف دیگر باد با به حرکت در آوردن برگها ، خروج بخار آب از برگها را آسان می‌کند.

 

روشنایی

 

در بسیاری از گیاهان شدت تعرق در تاریکی تقریبا صفر است و روشنایی باعث افزایش شدت تعرق می شود. علت آن باز شدن روزنه‌ها در روشنایی است. زیرا نزدیک به 99% تعرق از طریق روزنه‌ها صورت می‌گیرد. در بعضی از گیاهان مانند گیاهان گوشتی (تیره کاکتوس) روزنه‌ها در روز بسته و در شب بازند. به همین دلیل میزان تعرق این گیاهان در شب بیشتر از روز است.

 

عوامل ساختاری

 

سطح اندام هوایی :ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کمبود آهن در گياهان

 

امروزه توجه کشاورزان و متخصصين علوم کشاورزي به اهميت و نقش عناصر کم مصرف روز به روز بيشتر مي شود . علت اصلي اين توجه پيدايش مسايل جديدي است که در نتيجه برداشت روز افزون از اين عناصر و عدم برگشت آنها به خاک مي باشد. ميزان برداشت عناصر غذايي به خصوص عناصر کم مصرف به علت برداشت بيشتر و افزونتر از خاک که در نتيجه کاشت ارقام اصلاح شده ، مصرف کودهاي شيميايي و مديريت بهتر حاصل شده بسيار زياد بوده و با پيشرفت بيشتر در امور مختلف مرتبط با کشاورزي ، روند از دست دادن عناصر کم مصرف خاک بيشتر خواهد شد .

گياهان پر بازده ، داراي معايبي نيز مي باشند از جمله آن دسته از گياهان نسبت به شرايط خاک حساسيت نشان داده ، احتياج به مواد غذايي فراوان دارند و خود قادر به جذب آنها از خاک هاي متوسط نيستند . اين گياهان معمولا در مقابل کمبودها حساس بوده و بيشتر از گياهان بومي به کمبود عناصر کم مصرف دچار مي شوند .

کمبود آهن که منشا بروز رنگ پريدگي خاصي به اسم زردي مي شود در بيشتر خاک هاي کشور و در مورد گياهان متعددي قابل مشاهده است . خسارت آن در درختان ميوه نواحي خشک و گياهان زينتي قابل توجه مي باشد . مرکبات شمال و جنوب و تا حدي پنبه نيز از کمبود آهن صدمه مي بينند . پراکندگي کمبود آهن با پراکندگي درختان ميوه تطبيق مي کند . خراسان ، اصفهان ، کرج و آذربايجان مراکز شدت کمبود آهن مي باشند . قابليت جذب آهن در خاک ها تحت تاثير عواملي از قبيل عدم تهويه کافي و نبود مواد آلي کافي به شدت کاهش مي يابد و در اين شرايط کمبود آهن ظاهر مي شود . در مقابل ، تهويه خاک ، افزايش کودهاي آلي و سبز و مصرف کودهاي آهن دار باعث افزايش محلوليت آهن خاک مي شوند . حساسيت گياهان به کمبود آهن متفاوت است و حتي در بين يک گونه ، واريته هاي مختلف عکس العمل متفاوتي دارند .

علامت اصلي کمبود آهن زردي يا کلروز است . اين زردي معمولا در برگ هاي جوان ديده مي شود و از آنجا تمام برگ هاي درخت به اين حالت در مي آيند . رنگ پريدگي معمولا ميان رگبرگ ها بوده و خود رگبرگ ها سبز باقي مي مانند و رگبرگ ها به صورت شبکه سبزي درزمينه زرد ظاهر مي شوند. در بعضي انواع مانند گلابي برگ ها اصولا سفيد رنگ مي شوند و رگبرگ ها نيز از زردي ناشي از کمبود آهن در امان نخواهند بود .

قدم اول در زمينه کمبود آهن پيشگيري از بروز اين کمبود است . براي پيشگيري از بروز کمبود آهن بايد شرايط محلوليت و قابليت جذب بيشتر آهن را از طريق زير برطرف نمود :

عدم مصرف آب هاي سنگين

افزايش مواد آلي و کود سبز به خاک، زدن شخم کافي وتهويه بموقع خاک

انتخاب پايه و پيوندک مناسب و مقاوم به کمبود آهن

در گلکاري ، پيشگيري از کمبود آهن ، کاشت گياهان در خاک هاي اسيدي و مصرف کلات هاي آهن از ابتداي تهيه گلدان است .

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

برگها LEAVES

 

آسيب رسيدن به شاخ و برگ گياهان توسط آفات و بيماريها ي تواند به صورت فاسد شدن و ضايع شدن قسمتهاي ظاهري گياه باشد و اگر اين قسمتها، بخش هايي از گياه باشند که مسؤول توليد بخش هاي خوراکي و يا محصولات گياهي باشد سبب کاهش محصول مي گردد.

 

نشانه هاي بيماري که بر روي برگها ظاهر مي شود ممکن است به صورت لکه يا خال و يا حتي وسيع تر و قابل لمس باشند. پيکنيه يا ( سلول هاي هاگ ميوه آوري که در بعضي قارچ هاي ناقص وجود دارد) در محل هاي آلوده به عوامل بيماري زا، که اين محل و مناطق مي تواند به صورت لکه و خال و يا گال و يا قسمتهايي که رنگدانه هاي آن از بين رفته باشد قابل مشاهده است. قسمتهاي آلوده به عوامل بيماري زا اغلب خشک يا فاسد مي شوند.

 

اکثريت لکه هاي برگي به سبب بيماري ها مي باشند. گياه بر اثر بيماري هاي قارچي ضعيف تر شده و اين عامل باعث گسترش هر چه بيشتر بيماري مي شود. اگر گياه قبل از ظهور بيماري قدرت و توانايي اش را از دست داده باشد به اين صورت که در شرايط رشد نامناسب قرار گرفته باشد و يا مراقبت مناسب از آن به عمل نيامده و يا عناصر شيميايي ضروري(عناصر ماکرو و ميکرو) تأمين نشده باشد، آسيب پذيرتر است. برگهايي که قبلاً رنگدانه هاي خود را از دست داده اند و يا به رنگهاي غير از سبز درآمده باشند براي آلوده شدن توسط عوامل بيماري زا مستعدتر هستند.

 

لکه برگي (قارچي) Leaf sport fugal

 

 

 

به صورت لکه هاي گرد و خاکستري و يا قهوه اي رنگ در برگها پيشرفت کرده (اينجا روي برگ کوچک که يک گياه روغني است نشان داده شده) و تعداد زيادي هاگ قارچ در سطح لکه ها قابل مشاهده است. اين احتمال وجود دارد که لکه ها به يکديگر بپيوندند و سطوح بزرگتري را در بر بگيرند. راههاي مقابله

1) جدا کردن برگهاي آلوده از گياه است

2) جمع آوري برگهاي آلوده از داخل گلدان و اطراف گياه

3) و مي توان از قارچ کشهايي مثل carbendazim , manzeb مي توان استفاده کرد.

 

ويروس ارکيد orchid virus

 

 

 

لکه هاي قهوه اي تيره و يا سياه و گاهاً زرد بر روي برگ ها ظاهر مي شود که معمولاً به صورت رگه هاي کشيده است. بر روي گياهي تأثير مي گذارد و سبب کاهش و انحطاط توان و انرپي گياه مي شود. هيچ راه درماني براي آن وجود ندارد و شما بايد بدون معطلي و سيع گياه آلوده را نابود کرده و تا مدتي از خاکي که گياه آلوده در آن بوده استفاده نگردد. بيشتر ارکيدها تحت هجوم اين عامل بيماري زا مي توانند قرار بگيرند و در تمام مدت سال ممکن است اين عامل بيماري ظهور کند.

 

لکه شکلاتي لوبيا Bean chocolate spot

 

 

 

به رنگ شکلاتي و يا قهوه اي است که روي برگها و ساقه گل اين لکه ها ديده مي شود.

لکه ها به يکديگر مي پيوندند و تقريباَ از لحاظ رنگ يکسان هستند . راههاي مقابله با اين بيماري

1) زهکشي مناسب

2) استفاده نکردن از مقداري زيادي کود نيتروژنه

3) استفاده از کود پتاس به صورت فسفات

4) فضاي بين کاشت هر گياه را افزايش دهيم

5) علف هرز بين خطوط کاشت را از بين ببريم که اين به کاهش رطوبت و اطراف گياه کمک مي کند.

6) استفاده از سم carbendazim

در ضمن عامل ايجاد کننده اين بيماري قارچ Botritis fabae است. زمان ظهور بيماري اواخر بهار و پاييز است.

 

لکه برگي کرفس : celery leaf spot

 

 

 

لکه هاي تيره و سياه به اندازه نوک سنجاق که بر روي برگها ظاهر شده و سبب از بين رفتن رنگدانه ها و مرگ برگ مي شوند. لکه ها مي توانند بر روي دمبرگ ها نيز ظاهر شده و در نهايت نيز سبب کاهش محصول شوند. زمان ظهور بيماري تمام فصول مي تواند باشد.

روشهاي مبارزه با عامل بيماري

1) استفاده از بذرهاي مرغوب و استاندارد

2) نابودي گياهان آلوده

3) سمپاشي با قارچ کش copper – bosed (پايه مسي)

4) کنترل حشرات درون خاک و علفهاي هرز

عامل بيماري قارچ septoria apicola است.

 

لکه برگي توت فرنگي staraw berry leaf spot

 

 

 

لکه هاي مايل به قرمز و ارغواني که بر سطح برگها ظاهر مي شود و با گذشت زمان اندازه آنها بزرگتر مي شود. رشد قارچها بر روي اين لکه ها سبب گسترش اين لکه ها بر سطح برگ مي شود و برروي گلدهي تأثير منفي مي گذارد. زمان ظهور اين بيماري اواسط تابستان تا پاييز است. عامل بيماري قارچ my cosphaeralla fraga است.

روش مقابل

1) برگهايي که شديداً آلوده هستند را نابود کنيم و از گياه جدا گردانيم

2) نابودي گياهان و ميوه هايي که آلودگي شديد دارند

3) اسيدي قارچ کش carbendazim در زمان گلدهي

 

جوشهاي سياه لنينيوم Delphinium black blotch

 

 

 

جوشهاي سياه بر سطح برگها و غنچه گل و دمبرگها ظاهر مي شود . زمان ظهور اواخر بهار تا پاييز است.

راههاي مقابله

1) نابودي گياهان و برگهاي آلوده

2 ) گياهان جديد در فضاي تازه اي کشت شوند

3) عدم آبپاشي بر روي گياه و برگها در زمان آبياري

 

زنگ ماهونيا mahonia Rust

 

 

 

لکه هاي قهوه اي تيره و پر از هاگ ( که به صورت جوشهاي چرکي است ) که معمولاً در سطح تحتاني برگها ظاهر مي شوند. ممکن است لکه هايي به رنگ نارنجي روشن نيز ايجاد شود. برگها احتمال دارد زودتر از زمان طبيعي ريزش کرده و به طور کلي سلامتي گياه تحت تأثير قرار گيرد. زمان ظهور بيماري اواخر بهار تا اوايل پاييز است. راههاي مقابله:

1) جداکردن برگهاي آلوده و يا از بين بردن گياهاني که شديداً آلوده هستند.

2) اگر امکانش وجود دارد بهبود اصلاح چرخش هوا در گياه ( به وسيله دستگاهها در گلخانه)

3) اسيدي قارچ کش مناسب مثل penconazole و يا Mancozeb و يا bupirimate در زمان 3 برگي گياه ( از زماني که بذر رشد کرده و گياه 3 برگ دارد) عامل بيماري قارچ cuminsiella mirabilissima است که در محيط هاي مرطوب رشد مي کند.

 

 

لکه برگي سياه کلم BRASSICA DARK LEAF SPOT

 

 

 

لکه هاي سياه خاکستري گرد بر سطح برگها مشاهده مي شود. معمولاً حلقه اي از پيکنيد يا (هاگ ناقص) بر روي لکه ها وجود دارد. برگهاي آلوده ريزش خواهند کرد. در ضمن برگها قبل از ريزش ممکن است خشن و سوراخ دار شوند.

عامل بيماري قارچ Alternaria brssicola است که در مناطق مرطوب و فاقد چرخش هواي مناسب رشد مي کند. زمان ظهور بيماري اواسط تابستان تا اواخر پاييز است.

روشهاي کنترل

1) برگهاي آلوده را جدا کنيم و آنها را بسوزانيم ( در محيط باقي نمانن

د) 2) افزايش فضاي کاشت بين گياهان براي بهبود چرخش هوا و کاشتن بذر و در خطوط مشخص

3) نابودي علفهاي هرز

4) عدم آبياري سطوح و شاخو برگ گياه

5) عدم کوددهي بيش از حد مخصوصاً کود نيتروژن که باعث رشد بيش از حد گياه و آبکي شدن ساقه ها مي شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

لمبه گندم Trogoderma granarium Everts (Col.: Dermestidae) يكي از آفات مهم محصولات انباري است ،كه در درجه اول از گندم و جو تغذيه مي كند ودر تمام جهان پراكندگي دارد. با توجه به اهميت اقتصادي اين آفت ،مبارزه با اين حشره ضروري به نظر مي رسد. در اين تحقيق ،بيولوژي لمبه گندم در دما و رطوبت مختلف و همچنين امكان استفاده از امواج مايكروويو در توانها و زمانهاي معين براي كنترل آن مورد بررسي قرار گرفت. بيولوژي لمبه گندم در دماي1± 25 درجه سانتيگراد ، رطوبت 5±50 درصد و1±35 درجه سانتيگراد ، رطوبت نسبی5±70 درصد مورد آزمايش قرار گرفت و طول دوره هر مرحله زيستي لمبه گندم به طور جداگانه در هر يك از شرايط مورد آزمايش، مشخص گرديد. در اين بخش از تحقيق مشخص شد كه لمبه گندم در دماي1±35 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبی 5±70 درصد بهترين رشد و نمو را داشته و طول دوره زيستي آن كوتاهتر از دماي1±25 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي 5±50 درصد است. آزمايشاتي جهت بررسي كارايي امواج مايكروويو در كنترل لمبه گندم انجام شد . در اين بررسي مراحل مختلف زيستي آفت فوق تحت تابش امواج مايكروويو با فركانس2450 مگاهرتز در توانهاي300، 400 و 500وات با زمانهاي3 و 4 دقيقه قرار گرفتند. آزمايشات در 3 تكرار انجام شد و سپس نمونه ها در انكوباتور با دماي 1±35 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبی5±70 درصد و دوره نوري 16 ساعت تاريكي و8 ساعت روشنايي نگهداري گرديد. در لمبه گندم توان و زمان مورد نياز براي جلوگيري از تفريخ تخمها، مرگ و مير لاروها ، كنترل مرحله شفيرگي و تلفات حشرات كامل توان 500وات در زمان 4 دقيقه قابل توجه بود. حساسيت مراحل مختلف زيستي لمبه گندم به ترتيب :تخم < لارو سن آخر <حشره كامل < شفيره < لارو سن اول بود. آزمايشات نشان داد كه در توان ثابت با افزایش زمان میزان مرگ و میر افزایش یافت. همچنين نشان داد كه تخمها حساسترين مرحله نسبت به امواج مايكروويو مي باشد . در مرحله تخم ،تخم دو روزه مقاومتر از تخم 1 روزه و 3روزه ميباشد. امواج مايكروويو با توانهاي پايين باعث كاهش ميزان تخم ريزي حشرات كامل و همچنين باعث از بين رفتن دم در لاروهاي سن اول شد. با توجه به نتايج بدست آمده از تحقيق حاضر پيشنهاد ميشود كه توان 500وات در زمان4دقيقه جهت كنترل اين آفت بكار رود.

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شته سیاه باقلا Bean aphid

 

Aphis fabae

 

(Homoptera:Aphididae)

 

به تمام اندام های گیاه اعم از برگ , ساقه و گل حمله می نماید و با تغذیه از شیره گیاهی باعث ضعف و زردی در گیاه می شود و با ترشحات عسلک و تجمع گرد و خاک روی گیاه موجب اختلالات فیزیولوژیک در گیاه می شود .خسارت غیرمستقیم این آفت انتقال بیماریهای ویروسی است . در دنیا بیش از 200 میزبان دارد . در ایران یکی از افات مهم بقولات است و بیشتر روی نخود , لوبیا , باقلا , سیب زمینی , بادمجان , توتون , اسفناج و خیار و... دیده می شود .

 

 

 

زیست شناسی:

 

این شته دو میزبانه بوده که میزبان اول آن شمشاد زینتی و میزبان دوم آن گیاهان پهن برگ یک ساله است . از مرحله تخم تا تولید شته های بالدار دخترزا روی میزبان اول و از مرحله شته های بالدار دخترزا تا تولید افراد جنسی زای نر و ماده روی میزبان دوم سپری می شود.

 

زمستان را به صورت تخم روی میزبان اول به سر می برد. در بهار شته های بالدار زنده زا میزبان اول را ترک کرده و روی میزبانهای دوم از قبیل صیفی جات و حبوبات می روند. در اواخر تابستان ماده Sexupare ظاهر می شود که بالدار می باشد و به روی میزبان اول بر می گردند و افراد نر و ماده را بوجود می آورند. شته های ماده پس از جفت گیری , حاشیه برگها و پایین جوانه ها تخمریزی می کنند به این ترتیب در یک سال چندین نسل بوجود می آورند.

 

کنترل:

 

1. دیکلرووس(ددواپ) EC50% 2-1.5 در هزار

 

2. پیریمیکارب(پریمور) wp50% و0.7- 0.5 کیلوگرم درهکتار

 

3. هوستاکوئیک EC50% و 1لیتر درهکتار

 

4. پی متروزین(چس) WG50% و 0.5 کیلو گرم

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شته لگومینوز

 

Aphis craccivora

 

(Homoptera:Aphididae)

 

این شته در ایران به اسامی شته سیاه یونجه , شته سیاه نخودیان , شته طاووسی و شته اقاقیا نیز خوانده می شود . شته ای پلی فاژ بوده که میزبانهای ترجیحی آن افراد خانواده لگومینوز می باشد . کلنی های جوان این شته در نقاط رشد گیاه میزبان (لوبیا , باقلا , عدس نخود ماش اقاقیا گل طاووسی) متمرکز شده و تمام قسمتهای گیاه اعم از برگ گل آذین و میوه را مورد حمله قرار می دهد .

 

 

 

زیست شناسی:

 

تمام دوره سال در شرایط مساعد به طریق بکرزایی تولید مثل می کند. بنابراین سیکل زندگی آن Anholocyclic می باشد.

 

 

 

کنترل:

 

1. دیکلرووس(ددواپ) EC50% و 2-1.5 در هزار

 

2. پیریمیکارب(پریمور) wp50% و 0.7- 0.5 کیلوگرم درهکتار

 

3. هوستاکوئیک EC50% و 1لیتر درهکتار

 

4. پی متروزین(چس) WG50% و 0.5 کیلو گرم

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مگس پیاز Onion fly

 

Delia(=Hylemyia) antique

 

(Diptera:Anthomyiidae)

 

 

 

لاروهای کوچک و سفید رنگ این مگس ساقه های زیرزمینی و پیازها را سوراخ کرده و سبب پژمرده شدن و زرد شدن برگها می گردند . هر لارو جوان می تواند سه تا پنج گیاه را از بین ببرد . اغلب پیازهای درشت مورد حمله چندین لارو قرار می گیرند. این افت روی پیاز , تره , سیر و موسیر خسارت می زند.

 

زیست شناسی:

 

زمستان را به صورت شفیره در خاک می گذراند. در اردیبهشت ماه حشرات کامل ظاهر شده و پس از جفت گیری حشره ماده تخمهای خود را بصورت انفرادی یا دسته های کوچک روی خاک اطراف طوقه , روی برگ و یا روی غده پیاز می گذارد. دوره زندگی به طور متوسط حدود یک ماه و در این دوره حشره ماده حدود 100 تخم می گذارد.

 

دوره جنینی تخم در حرارت 20 تا 21 درجه سانتی گراد حدود 5 روز بوده و تخمها برای تفریح معمولا" به رطوبت زیاد نیاز دارند . لاروهای جوان به محض خروج به داخل بافت گیاه نفوذ کرده و در صورتیکه محیط تغذیه مساعد باشد در مدت 2 تا 3 هفته به رشد کامل خود می رسند . لاروهای کامل سپس از میزبان خارج شده و در عمق 5 تا 10 سانتی متری خاک تبدیل به شفیره می گردند . دوره شفیرگی حدود یک هفته می باشد . این حشره در ایران 3 نسل در سال دارد . نسل اول در اردیبهشت ماه نسل دوم در اوایل تیرماه و نسل سوم در شهریور ماه دیده می شود.

 

کنترل مگس پیاز:

 

1- تناوب زراعی

 

2- مبارزه شیمیایی:

 

 

با استفاده از تری کلروفون یا دیپترکس به نسبت 1.5 در هزار(1.5کیلوگرم درهکتار) 2 -3 نوبت پس از چند برگی یا کفتری شدن بوته. سایر سموم:

 

دیازینون 2لیتر در هکتار

 

هوستاکوئیک 1لیتر در هکتار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تریپس پیاز Onion thrips

 

Thrips tabaci

 

(Thysanoptera , Tereberantia , Thripidae)

 

 

 

تریپس پیاز یا تریپس تو تون گونه ای پلی فاژ می باشد که به گیاهان مختلفی نظیر پیاز,توتون , لوبیا , چغندر قند, گوجه فرنگی , سیب زمینی , نخود و انواع کدوئیان به خصوص هندوانه خسارت می زند.

 

بر اثر تغذیه و فعالیت پوره ها و حشرات کامل برگها تغییر رنگ داده و لکه های نقره ای زرد یا قهوه ای در سطح آنها مشاهده می شود . در جمعیت های بالا باعث بدشکلی و کوچک ماندن میوه و برگها می شوند . این تریپس ناقل بیماری ویروسی پلاسیدگی در گوجه فرنگی یا Spotted wilt می باشد .

 

 

زیست شناسی:

 

Terebrantia:Egg->L->L->Prepupa->Pupa->Adult

 

به علت داشتن چشم مرکب در مراحل اولیه رشد و همچنین وجود بال در خارج بدن در دو سن اخر شبیه دگر دیسی ناقص است ولی به علت رشد بال در سنین اولیه و سن دوم در درون بدن و مرحله غیر فعال Pupa شبیه به دگر دیسی کامل است . بنابراین با توجه به مراتب بالا دارای دگردیسی از نوع حد واسط Intermediate metamorphosis می باشد.

 

این حشره زمستان را به صورت حشره کامل و پوره روی گیاهانو علف های هرز و زیر کلوخه ها و شکاف های زمین به سر می برد.حشرات کامل ماده پس از خروج از اماکن زمستانه ابتدا 2 تا 3 روز تغذیه وسپس تخمگذاری می کنند . حشرات ماده به صورت بکرزایی تولید مثل می کنند و تخم ها را به صورت انفرادی در زیر اپیدرم برگ قرار می دهد . طول دوران یک نسل بین 16 تا 26 روز متغیر است و تا 10 نسل ممکن است ایجاد کند .

 

کنترل:

 

1- استفاده از ارقام مقاوم

 

2- از بین بردن علف های هرز مزارع

 

مبارزه شیمیایی :

 

2-3 نوبت پس از چند برگی یا کفتری شدن بوته

 

1. دیکلرووس(ددواپ) EC50% و 2- 1.5 درهزار

 

2. مالاتیون EC57% و 2در هزار

 

3. هپتنفوس(هوستاکوئیک) EC50% و 1درهزار

 

4. پروفنوس(کوراکرون) EC40%

 

5. تیودیکارب(لاروین)

 

6. آندوسولفان(تیودان)

 

7. دیازینون

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کنه زنگار گوجه فرنگی Tomato russet mite

 

(کنه حنایی گوجه فرنگی)

 

Vasates lycopersici

 

Syn:Aculops lycopersici

 

(Acari:Eriophyidae)

 

 

 

این کنه در سطح برگ و شاخه های گوجه فرنگی و سیب زمینی و عده دیگری از گیاهان خانواده Solanaceaeیا بادمجانیان به سر می برد و باعث ضخیم شدن و لوله شدن برگها می شود .

 

در اثر شدت حمله غالبا" برگ و ساقه های میزبان این کنه کامل حدود 0.1 تا 0.2 میلیمتر و به رنگ زرد مایل به سبز می باشد . بدن کشیده و دو جفت پا دارد . بسیاری از متخصصین علائم خسارت این کنه را با بیماری فیتوفترا اشتباه می گیرند . تفاوت این دو در این است که در بیماری فیتوفترا بعد از دو تا سه روز گیاه خشک شده و از بین می رود ولی در مورد این کنه رشد گیاه کم می شود و برگها پلاسیده و به رنگ حنایی در می اید ولی به رشد و نمو خود ادامه می دهد و حتی تولید میوه کوچک هم می کند.

 

کنه تخمهای کروی شکل وسفید شیری خود را به خصوص در اطراف رگبرگهای اصلی و یا در شیارهای دمبرگ و ساقه قرار می دهد . کنه حنایی گوجه فرنگی در اواخر تیرماه تا اوایل مرداد ظاهر می گردد و از شهریور ماه به بعد جمعیت ان در برخی از مزارع گوجه فرنگی فوق العاده افزایش پیدا می کند. این حالت در طول ماههای شهریور و مهر ادامه پیدا می کند و در نتنیجه بوته ها را به نابودی می کشاند . انتشار این کنه اغلب توسط باد و حشرات به خصوص Bemisia sp. که در مزارع زیاد دیده می شوند و صورت می گیرد.

 

دوران رشدی کنه از تخم تا کنه بالغ در حرارت 25 درجه سانتی گراد و رطوبت 50 درصد 8 تا 10 روز به طول می انجامد.این کنه بیش از 10 نسل در سال دارد .

 

کنترل شیمیائی:

 

1. دینوکاپ (کاراتان) wp18.25 و 1کیلوگرم

 

2. بروموپروپیلات(نئورون) EC25% و 1.5 لیتر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کرم مفتولی ریشه Click beetle

 

Agriotes lineatus

 

Coleoptera:Elateridae

 

 

 

به گیاهان مختلفی نظیر سیب زمینی و گندم و هویج و ذرت و کاهو و گوجه فرنگی و چغندر قند و توتون و تره فرنگی و جو و پنبه خسارت می زند . لارو این حشره از گیاهچه هاییکه به تازگی از جوانه زدن بذر ایجاد شده اند و تغذیه نموده و حشره کامل نیز از گرده گلها تغذیه می نماید .

 

لارو افت غده سیب زمینی را سوراخ نموده و در داخل ان کانالهایی به طول 2 تا 3 میلیمتر بوجود می اورد و خود نیز در داخل این کانالها به سر می برد . روی ریشه گندم نیز قسمتی از ان را به صورت قلوه کن مورد تغذیه قرار می دهد.

 

زیست شناسی:

 

سوسکهای ماده پس از جفت گیری به داخل خاک نفوذ و در انجا تخم خود را روی ریشه میزبان قرار می دهند . تخمها پس از چند روز تفریخ می شوند . دوره تکاملی لارو طولانی و ممکن است 3 تا 5 سال طول بکشد . لاروها در برابر خشکی بسیار حساس هستند . مرحله شفیرگی نیز در داخل خاک سپری می شود. به صورت لارو یا شفیره زمستان گذرانی می کند.

 

کنترل:

 

1- تناوب زراعی

 

2- شخم عمیق و از بین بردن غده ها در زمین

 

3- در صورت لزوم مبارزه شیمیایی با استفاده از مونوکروتوفوس (نوواکرون) به نسبت 1.5 تا 2 در هزار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کرم میوه گوجه فرنگی(کرم غوزه)

 

Helicoverpa armigera

 

Syn:Helicoverpa armigera

 

Lepidoptera:Noctuidae) )

 

 

 

 

 

 

یکی از افات مهم پنبه و توتون و گوجه فرنگی و یونجه و خشخاش و کنف و شبدر و ذرت و نخود و کنجد و بادمجان و سویا و لوبیا و ذرت خوشه ای و کدو و شاهدانه می باشد . بسیار پلی فاژ بوده در دنیا بیش از 70 گونه میزبان برای ان گزارش شده است . لاروهای این افت از برگهای جوان و قوزه (کرم قوزه پنبه و کرم قوزه گلرنگ) و بلال (کرم برگخوار ذرت)

 

و میوه (کرم میوه گوجه فرنگی) و غلاف بذر (کرم پیله خوار نخود) گیاهان میزبان خود تغذیه می کنند.در مزارع سبزی و صیفی گونه های دیگری نظیر H. peltigera و H. viriplaca نیز دیده می شوند.

 

زیست شناسی:

 

زمستان را به صورت شفیره در داخل در عمق 5 تا 8 سانتیمتری به سر می برد.خروج پروانه ها در بهار بسته به درجه حرارت از اواسط فروردین ماه شروع می شود . حشره ماده پس از جفت گیری تخم های خود را به صورت انفرادی روی دو طرف برگها و ساقه ها و دمبرگها و برگچه های گیاه میز بان می گذارد. تخم در شرایط مساعد 3 تا 5 روز بعد تفریخ شده و لاروها در همان محل شروع به تغذیه می کنند .

 

لارو در روی نخود غلاف را سوراخ کرده و در داخل ان فعالیت می کند. در صورتیکه در روی گوجه فرنگی میوه را مورد حمله قرار داده و درون ان فعالیت می کند. دوره لاروی حدود 3 هفته به طول می انجامد.دارای شش سن لاروی است و لارو 5 مرتبه پوست عوض می کند تا به مرحله تکامل برسد و سپس در داخل خاک تبدیل به شفیره می شود . دوره شفیرگی در شرایط مساعد 8 تا 12 روز به طول می انجامد . طول دوره زندگی پروانه ها در بهار بیشتر و در تابستان به علت گرمی هوا و کاهش رطوبت نسبی کمتر می گردد. طول دوره یک نسل حدود 38 تا 44 روز نوسان دارد. ممکن است 3 تا 4 نسل در سال داشته باشد.

 

کنترل:

 

1- شخم عمیق بلافاصله بعد از برداشت محصول

 

2- یخ آب زمستانه

 

مبارزه شیمیایی:

 

دو تا سه نوبت بعد از ریزش گل و تشکیل میوه

 

1. تری کلروفن(دیپترکس) sp80%و 1.5- 1 کیلوگرم

 

2. سوین wp85%و 3کیلوگرم در هکتار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شته سبز هلو (شته اسفناج)green peach aphid

 

Myzus persicae

 

(Homoptera:Aphididae)

 

 

 

هلو و بادام و گوجه و زرد الو میزبانهای اصلی ان را تشکیل می دهند و از مهمترین میزبانهای ثانوی می توان و گوجه فرنگی و سیب زمینی و توتون و بادمجان و کرفس و کاهو و شلغم و .... را نام برد.

 

زیست شناسی:

 

سیکل زندگی ان Holocyclic بوده و به صورت تخم روی میزبانهای اصلی زمستانگذرانی

 

می کند. سپس فرم های بالداری که از اواخر فروردین تا اوایل خردادماه ظاهر می شوند به میزبانهای ثانوی مهاجرت می کنند . این شته یکی از مهمترین ناقلین عوامل بیماریزای گیاهی می باشد.

 

کنترل شته هلو:

 

اگر شته ها موجب پیچیدگی برگ شوند یا تولید گال نمایند از سموم سیستمیک مانند اکسی دمتون متیل (متاسیستوکس) و تیومتون (اکاتین) استفاده می شود ولی اگر موجب پیچیدگی نشونداز پریمیکارپ (پریمور) که یک شته کش اختصاصی است استفاده می شود.

 

برای مبارزه با شته های سبزی و جالیزی از هپتنوفوس(هوستاکوییک)استفاد ه می شود.

 

1. دیکلرووس(ددواپ) EC50% و 2-1.5 در هزار

 

2. پیریمیکارب(پریمور) wp50% و 0.7-0.5 کیلوگرم درهکتار

 

3. هوستاکوئیک EC50% و 1لیتر درهکتار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کک چلیپا ئیان Cabbage flea beetle

 

Phyllotreta spp.

 

(Coleoptera: Chrysomelidae)

 

 

 

سوسکهای بسیار کوچکی در حدود 2 تا 3 میلیمتر بوده و به علت اینکه ران پای عقبی بزرگ شده و می جهند به آنها کک اتلاق شده است . حشرات کامل از برگهای کروسیفره مانند کلم و شلغم و تربچه و خردل و کلزا تغذیه کرده و برگها را سوراخ سوراخ می کنند. لارو معمولا" روی ریشه زندگی کرده و خسارت چندانی وارد نمی اورد . از این جنس ها سه گونه از ایران گزارش شده است.

 

 

P. cruciferae

 

P. nemorum

 

P. undulate

 

زیست شناسی:

 

زمستان را به صورت حشره کامل و به حالت دیاپوز در زیر خاک یا زیر بقایای گیاهی به سر می برد .در شرایط مساعد و در بهار خارج و بعد از دو هفته تغذیه و بعد از دو هفته تغذیه و جفت گیری و تخمریزی می کند. تخمها نزدیک ریشه در سطح خاک گذاشته می شود.حشره ماده 35 تا 70 تخم می گذارد. دوره جنینی حدود یک هفته و لارو پس از خروج در خاک از ریشه کروسیفره به خصوص کلم تغذیه می کند و اغلب به داخل بافت نفوذ کرده و پس از گذشت یک ماه در خاک به شفیره تبدیل میگردد. دوره شفیرگی 10 تا 15 روز و یک نسل در سال دارد.

 

کنترل:

 

در صورت لزوم با استفاده ازکارباریل(سوین)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شب پره پشت الماسی(بید کلم) Diamond back moth

 

Plutella xylostella

 

(Lepedoptera:Platellidae)

 

 

 

یکی از آفات مهم گیاهان اهلی و وحشی کروسیفره می باشد که لاروها پس از خروج از تخم رگبرگهای اصلی را سوراخ کرده و یا اینکه در سطح زیرین برگها به تغذیه می پردازند. در حملات شدید بوته های جوان ممکن است از بین برود . در گیاه کلم گلها به برگ ترجیح دارند و ضمن تغذیه روی گلها فضولات و تارهای تنیده را به جای می گذارند.

 

زیست شناسی:

 

روزها در زیر برگ مخفی و شب فعالیت دارند . بعد از پروازهای کوتاه و جفت گیری و در سطح زیر برگها تخم می گذارند. تعداد تخم 150 تا 300 عدد که در دسته های 3 تا 6 تایی می گذ ا رند . در شرایط مساعد 3 تا 4 روز بعد تخم ها باز می شوند . طول دوران لاروی 7 تا 10 روز می باشد . لارو های ریز در زیر برگ از پارانشیم تغذیه می کنند ولی لاروهای درشت برگها را سوراخ سوراخ می کنند . لارو سن اخر پیله تنیده و در سطح پشت برگها تبدیل به شفیره می شود. در مناطق گرمسیر بدون دیاپوز 12 نسل در سال دارد.

 

کنترل:

 

1- لاروهای این افت توسط زنبور Diadagma sp از خانواده Ichneumonidae تقریبا" برابر 35 درصد پارازیته می شوند .

 

2- مبارزه شیمیایی با استفاده از یکی از سموم فسفره (زولن و دیازینون)

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سفیده کوچک کلم Small cabbage butterfly

 

Pieris rapae

 

Lepedoptera:Pieridae

 

 

 

زیست شناسی:

 

شبیه به سفیده بزرگ کلم می باشد ولی ماده بر خلاف سفیده بزرگ تخم های خود را بصورت انفرادی می گذارد. یک ماده ممکن است تا 350 عدد تخم نیز بگذارد .تعداد نسل ان در شرایط کرج 5 نسل در سال گزارش شده است.

 

کنترل سفیده:

 

1- زنبور پارازیتوئید تخم

 

 

Trichogramma sp. (Hymenoptera:Trichogrommatidae)

 

2- زنبور پارازیتوئید لارو

 

 

Apanteles rubecula(Hymenoptera:Braconidae)

 

 

1- مبارزه شیمیایی :

 

در صورت لزوم مبارزه شیمیایی از کارباریل (سوین) به نسبت 3 کیلوگرم یا تری کلروفن 1.5 کیلوگرم در هکتاربا دیدن اولین لاروهای افت استفاده می شود

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سفیده بزرگ کلم(Large cabbage butterfly)

 

Pieris brassicae

 

(Lepedoptera: Pieridae)

 

 

 

لارو های این روز پرک از گیاهان مختلف چلیپا ئیان مانند کلم و کلم گل و شلغم و ترب و تربچه و کلم قمری تغذیه نموده و فقط رگبرگها را باقی می گذارند.

 

زیست شناسی:

 

زمستان را به صورت شفیره به سر می برد و در اوایل بهار حشرات کامل ظاهر و پس از جفت گیری شروع به تخم ریزی کرده و در هر نوبت یک دسته تخم 20 الی 30 عددی روی گیاهان تیره کلم قرار می دهد. مجموع تخمها ممکن است تا 200 عدد هم برسد . تخمها پس از 5 تا 8 روز باز شده و لاروهای کوچک برای مدتی به طور دسته جمعی زندگی کرده و از قسمتهای لطیف برگها تغذیه می کنند . لاروها به تدریج که بزرگتر میشوندزندگی دسته جمعی را ترک کرده و پخش می شوند . لاروهای درشت ضمن تغذیه از برگهای کلم فقط رگبرگهای بزرگتر را بجا می گذارند . لارو دارای سه سن لاروی و دوره لاروی حدود دو هفته طول می کشد . وقتی لارو کامل شد برای شفیره شدن خود را به اشیا مجاور اعم از چوب و غیره محکم کرده و بوسیله جند تار ابریشم به اشیا مزبور وصل و سپس تبدیل به شفیره می شود . دوره شفیرگی حدود یک تا دو هفته طول می کشد . در سال 2 تا 4 نسل دارد.

 

کنترل:

 

1- دشمنان طبیعی

 

زنبور پارا زیتو ئید لارو

 

Apanteles glomeratus (Hymenoptera : Braconidae)

زنبور پارا زیتوئید تخم

 

Trichogramma brassicae(Hymenoptera: Trichogrammatidae)

 

2- مبارزه شیمیایی:

 

در صورت لزوم مبارزه شیمیایی از کارباریل (سوین) به نسبت 3 کیلوگرم یا تری کلروفن 1.5 کیلوگرم در هکتاربا دیدن اولین لاروهای افت استفاده می شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شته مومی کلم(Cabbage aphid)

 

Brevicoryne brassicae

 

(Hom:Aphididae)

 

 

 

شته ای به رنگ سبز مایل به خاکستری است که سطح بدن آن دارای گرد مومی سفید رنگی می باشد . کلم و گل کلم و کلم دلمه ای تربچه و خردل را بشدت مورد حمله قرار میدهد اما کلم پیچ و کلم روغنی کمتر مورد حمله قرار می گیرند و شلغم کا ملا" از این شته مصون می باشد.

 

زمستان را به صورت تخم و در حالت دیاپوز می گذراند.تخم در بهار تفریخ شده و شته های موسس Fundatrix بوجود امده به روش دختر زایی و زنده زایی تولید مثل نموده و چندین نسل ایجاد می کنند. اگر درفصل در فصل تابستان مواد غذایی برای تغذیه شته در مزرعه کافی نباشد شته های بالدار ظاهر شده و به مزهرع مجاور پرواز می نمایند .

 

تعداد نسل بسته به شرایط آب و هوایی متغیر و 15 تا 20 نسل در سال دارد. دوره تکاملی در زمستان 15 تا 20 روز و در تابستان 8 تا 10 روز می باشد. در پا ییز شته های بالدار روی خاک نزدیک طوقه و بوته های کلم و کلم گل جمع می شوند و سپس افراد نر و ماده در انها بوجود می ایند که پس از جفت گیری تخم ریزی می نمایند.هر شته 3 تا 4 تخم می گذارد. تخم ها سیاه و بیضی است و به همین طریق زمستان را سپری می کنند.در مناطق گرمسیر این شته تمام مدت سال را به صورت ماده بکر زا سپری می کند ((Anholocyclic .

 

کنترل:

 

1. زنبور پارازیتوئید Diaretiella rapae (Hymenoptera:Aphidiidae)

 

2. پیریمیکارب(پریمور) wp50% و 0.7-0.5 کیلوگرم درهکتار

 

3. هوستاکوئیک EC50% و 1لیتر درهکتار

 

4. دیکلرووس(ددواپ) EC50% و 2-1.5 در هزار

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سرخرطومی جالیز

 

Acytopeus curvirostris

 

Coleoptera: Curculionidae

 

سه نسل در سال دارد و زمستان را به صورت حشره کامل در داخل میوه خشک شده می گذراند.حشرات کامل همزمان با تشکیل میوه ها ی هندوانه ابوجهل یا جالیز (هندوانه و خربزه و طالبی و خیار و کدو ) در مناطق جالیز کاری ظاهر می شوند. ابتدا حشره از میوه تغذیه کرده سپس درسمت سایه میوه تخمگذاری می کند .تخم معمولا" در کنار سوراخی که بوسیله خرطوم در پوست میوه ایجاد شده می گذارد. وقتی لارو از تخم خارج شد با یک نوبت خزیدن در حفره افتاده و رو به طرف میوه شروع به تغذیه می کند . حفره تخم ریزی پس از چند روز مسدود شده ولی چون سلولهای اطراف اسیب دیده و رشد نکرده و با توجه به رشد طبیعی سایر سلولهای ان خمیدگی وپیچشی در میوه ایجاد شده و شکل اولیه خود را از دست می دهد.

 

در یک کانون تخمریزی 38 تخم شمارش شده است.میوه انتخاب شده جهت تخم گذاری باید پوستی نازک و شاداب داشته و قطر ان نباید از 5 تا 8 سانتیمتر تجاوز کند. در صورتیکه پوست سخت شود حشره قادر نیست در ان ایجاد کند.برخی اوقات حشره نر محل دم میوه و یا ساقه فرعی را قطع می کند لذا میوه شادابی خود را از دست داده و چروکیده می شود.لاروها محتویات درون میوه را خورده و سپس در درون همان میوه های خشکیده تبدیل به شفیره می شوند. در این میوه ها انبوهی از لانه های شفیرگی مشاهده می شود.دوره جنینی 2 تا 4 روز و دوره لاروی 11 تا 14 روز و دوره شفیرگی 3 تا 10 روز میباشد. در شرایط مساعد حشره کامل از شفیره خارج شده و دوباره فعالیت می کند و در شرایط نامساعد درون حفره شفیرگی زمستان گذرانی می کند.

 

 

کنترل سرخرطومی جالیز:

 

1- سم پاشی توصیه نمی شود.

 

2- جمع آوری وانهدام میوه های آلوده

 

3- شخم عمیق بعد از برداشت محصول

 

4- از بین بردن بقایای گیاهی

 

5- مبارزه با هندوانه ابوجهل

 

6- شخم و یخ آب زمستانه

 

7- معلق نگه داشتن میوه های کوچک

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

عروسک خربزه

 

Aulacophora foveicollis

 

Coleoptera: Chrysomelidae

 

 

 

در درجه اول به خیار و خربزه و در درجه دوم به هندوانه و کدو خسارت می زند.حشره کهمل برگهای گیاه میزبان را سوراخ سوراخ می کند ولی خسارت اصلی مربوط به لارو افت می باشد که طوقه و ریشه گیاه حمله میکند و باعث خشک شدن بوته می شود.

 

زیست شناسی:

 

زمستان را بصورت حشره کامل در زیر توده های برگهای ریخته وخشک شده علفهای هرز به خصوص گرامینه های وحشی و دائمی و در شکاف درختان یا شکاف زمین و یا در زیر کلو خه ها به سر می برد. در بهار در اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت ظا هر و در ساعات گرم روز پرواز می نماید و از برگ گیاهان تغذیه می کند . مدت تغذیه حدود یک ماه است.اولین تخمریزی در اوایل خرداد ماه صورت می گیرد .هر حشره ماده تا 300 عدد تخم می گذارد.تخم ها به صورت انفرادی در روی بوته خربزه یا در داخل خاک گذاشته می شود .

 

دوران تکاملی تخم حدود دو هفته می باشد. لاروها پس از خروج وارد خاک میشوندو از ریشه تغذیه و در دخل ساقه تونل ایجاد میکنند.دوره لاروی 30 تا 40 روز و قبل از این که لاروها تبدیل به شفیره شوند سه بار جلد عوض می کنند. شفیره در خاک و در لانه گلی تشکیل می شود و بعد از 10 روز حشرات کامل نسل دوم ظاهر می گر دند.خسارت نسل دوم اهمیت اقتصادی ندارد و حشرات برای زمستان گذرانی به پناهگاههای مختلف می روند. در برخی از نواحی گرمسیری تا 5 نسل در سال دارد.

 

 

کنترل عروسک خربزه :

 

1- کاهش رطوبت خاک یکی از عوامل محدود کننده تفریخ تخم و فعالیت لارو می باشد و بنابراین در مزارعی که کمتر ابیاری میشوند یا از روش پشته کاری و ابیاری نشتی استفاده میشود خسارت افت کمتر می باشد .

 

2- در صورت لزوم مبارزه شیمیایی استفاده از کاربارین (سوین) یا یکی از سموم فسفره الی و چون لارو افت ریشه خوار است و در زمان کشت از گرانول کلرپیریفوس به میزان 20 کیلو در هکتار علیه لارو استفاده می شود.

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مگس جالیز

 

Dacus ciliatus

 

(Diptera:tephritidae )

 

 

 

 

 

این افت خانواده کدوئیان به ترتیب خیارو هندوانه وطا لبی و کدو را برای تغذیه ترجیح میدهد.فعالیت این حشره روی گیاهان غیر زراعی نظیراستبرق و هندوانه ابو جهل نیز گزارش شده است.

 

زیست شناسی:

 

زمستان را بصورت شفیره در خاک بسر می برد .حشرات کامل در دهه سوم خرداد ماه از شفیره های زمستان گذران خارج و یک تا سه روز بعد جفت گیری و دو تا سه روز بعد از جفت گیری در عمق 1.5میلیمتر زیر پو ست میوه های جوان در دستجات 20 تا 30 عددی تخمریزی می نمایند .تخمها پس از 2 تا 3 روز تفریخ شده و لاروها به طرف داخل میوه حرکت میکنند.محل تخمریزی بعد از مدتی به رنگ قهوه ای تیره در می اید و تغییر شکل میدهد. این تغییر شکل در نهایت بصورت خمیدگی در میوه خودنمایی میکند. لاروها ی کامل از میوه ها خارج شده و غالبا"در عمق کمتر از 5 سانتی متری خا ک تبدیل به شفیره می شوند.طول دوره لاروی 7 تا 11 روز و شفیرگی 9 تا 12 روز و طول یک نسل 25 تا 45 روز می باشد .و درشرایط مشهد 4 نسل در سال دارد.

کنترل مگس جالیز:

 

1- مبارزه زراعی بدین ترتیب صورت می گیرد که میوه کوچک را در برگ گیاه پیچیده و زیر خاک می گذارند تا از حمله مگس محفوظ بماند.این عمل هنگام گل گیری خربزه و طالبی انجام می گیرد.

 

2- سه تا چهار نوبت سم پاشی بوسیله فوزالون (زولون) امولسیون 35 درصد یا دیازینون 60 درصد به نسبت 1.5 لیتر در هکتار و اولین سم پاشی زمانی است که اکثر میوه ها فندقه باشند. بعد از 6 روز سمپاشی را تکرار می کنند. سایر سموم:

 

1. تری کلروفن(دیپترکس) sp80%و 1.5 کیلوگرم

 

2. دیمتوآت(روکسیون) EC40% و 1.5 لیتر در هکتار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مگس خربزه

 

Myiopardalis pardalina

 

(Diptera:Tephritidae)

 

آفت خربزه و طالبی وخیار وکدو و گرمک و دستنبو وبه طور کلی گیاهان خانواده کدوییان میباشد.

 

زیست شناسی:

 

در حشرات این خانواده رگ subcostal همیشه در انتها با یک زاویه قائمه خمیدگی نشان می دهد وقبل از ان که به لبه بال برسد محو می گردد. زمستان را بصورت شفیره در عمق 8 تا 10 سا نتی متری خاک به سر می برد.در اواسط بهار که بوته های خربزه شروع به گل دادن می کنند مگس ها خارج شده و با تخمریز خود میوه هایی را که تازه از گل در امده اند را سوراخ می کنند و از شیره هایی که از ان خارج می گردد تغذیه می نمایند. 7 تا 10 روز پس از خروج و تغذیه و مگس ها جفت گیری کرده و ماده ها تخمهای خود را در داخل پوست میوه می گذارند.تخمریزی انفرادی است و هر مگس ماده حدود 100 عدد تخم می گذارد.بین 3 تا 6 روز بعد لاروهای ریز سفید رنگ از تخمها خارج شده و شروع به تغذیه از قسمتهای گوشتی میوه می نما یند.به این ترتیب گوشت میوه را سخت و قهوه ای رنگ کرده و باعث نا مرغوبی ان می شوند.دوره لاروی در تابستان یک تا دو هفته ولی در پا ییز سه هفته به طول می انجامد. سوراخ خروجی لارو در روی میوه کاملا" نمایان است. لاروها پس از رشد کامل در خاک افتاده تبدیل به شفیره می شوند.در عین حال تعداد زیادی از این لاروها درون میوه های الوده تبدیل به شفیره می گردند.میوه های الوده در اثر فعالیت میکرو ارگانیسم های بیماری زا که اغلب هنگام تخمریزی مگس ها به درون میوه راه یافته اند فاسد می شوند.دوران شفیرگی این مگس 2 تا 3 هفته ولی در پا ییز بیشتر است.این مگس 2 تا 3 نسل دارد و در شیراز 4 نسلی است.

کنترل مگس خربزه:

 

1- مبارزه زراعی بدین ترتیب صورت می گیرد که میوه کوچک را در برگ گیاه پیچیده و زیر خاک می گذارند تا از حمله مگس محفوظ بماند.این عمل هنگام گل گیری خربزه و طالبی انجام می گیرد.

 

2- سه تا چهار نوبت سم پاشی بوسیله فوزالون (زولون) امولسیون 35 درصد یا دیازینون 60 درصد به نسبت 1.5 لیتر در هکتار و اولین سم پاشی زمانی است که اکثر میوه ها فندقه باشند. بعد از 6 روز سمپاشی را تکرار می کنند. سایر سموم:

 

1. تری کلروفن(دیپترکس) sp80%و 1.5 کیلوگرم

 

2. دیمتوآت(روکسیون) EC40% و 1.5 لیتر در هکتار

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کرم سفید ریشه

 

Polyphylla ollivieri

 

(Lep: Scarabaeidae)

 

این حشره در اکثر مناطق ایران وجود دارد و از ریشه گیاهان مختلفی تغذیه می‌نماید. از این جهت می‌توان به گیلاس، گلابی، سیب، به، هلو، گوجه، آلو، زردآلو، آلبالو، انار، مو، تاج خروس وحشی، گونه‌های Chenopodium، خیار، بادمجان، لوبیاسبز، کدو، سیب‌زمینی، یاس بنفش، برگ بو، برگ نو، گلایول، چمن، تبریزی، بید و نارون اشاره نمود.

 

 

 

زیست‌شناسی

این حشره طول یک نسل را در 3 سال طی می‌کند. در شریط مساعد تغذیه‌ای و خاک می‌تواند یک نسل را در طی دو سال بگذراند. زمستان را به صورت لارو به سر می‌برد و در بهار سال سوم قبل از آنکه وارد مرحله شفیرگی شود یک محفظه گلی برای خود درست می‌کند و در آنجا تبدیل به شفیره می‌شود (در برخی موارد خانه شفیرگی ساخته نمی‌شود). دوره شفیرگی 17 تا 24 روز می‌باشد.حشرات کامل از دهه سوم خردادماه تا دهه سوم مردادماه بسته به شرایط محیطی منطقه ظاهر می‌گردند. اوج خروج معمولاً در تیرماه است. حشرات کامل برای خروج در خاک سوراخهایی ایجاد و خارج می‌شوند. سپس از برگ درختان مثمر و غیرمثمر تغذیه می‌نمایند. تمام فعالیت‌های حیاتی، تغذیه، جفت‌گیری و تخمریزی در غروب و اوایل شب انجام می‌گیرد.

 

در روز حشرات کامل بدون هیچ فعالیتی در لابه‌لای شاخ و برگ درختان و جاهای امن به سر می‌برند. جفت‌یری در اوایل شب و اغلب در روی شاخه‌ها انجام می‌شود. تخمریزی معمولاً چند روز (معمولاً 4 روز) بعد از جفت‌گیری انجام می‌شود. حشره کامل مادهبا پاهای جلویی خود زیر خاک رفته و در منطقه‌ای مناسب که غذای کافی برای لاروسن اول وجود دارد تخم‌ریزی می‌کند. تخم‌ها به صورت انفرادی یا دسته‌های تا شش عددی در عمق صفر تا 12 سانتیمتری خاک گذاشته می‌شود. دوره جنینی یا Incobation period در منطقه کرج و شهریار 30 تا 35 روز است. حشره دارای 3 سن لاروی است. لارو سن اول از مواد هوموسی یا ریشه علفهای هرز و سنین دو و سه لاروی از ریشه درختان تغذیه می‌کنند. لارو در خاکهای مرطوب فعالیت بیشتری دارد. فعالیت این حشره در سطح باغ لکه‌ای است.

 

 

مبارزه

1ـ جمع‌آوری حشرات کامل از اواخر بهار به بعد

 

الف‌ـ جمع‌آوری حشرات در صبح زود بوسیله تکاندن درختان

 

ب‌ـ جمع‌آوری حشرات کامل با کمک نور چراغ

 

2ـ از بین بردن علف‌های هرز سطح باغ از علف‌های هرز یکساله و چند ساله چون منبع غذایی خوبی برای لاروهای سن اول است.

 

3ـ شخم زمستان و جمع‌آوری لاروها در اسفندماه

 

مبارزه شیمیایی با استفاده از دیازینون (3 تا 3.5 لیتر) و پودر وتابل لیندین 10 کیلو در هکتار به طریق محلول پاشی پای درخت در اوایل بهار و اوایل تابستان. بهتر است بعد از ریختن محلول پای درخت آبیاری سبکی نیز انجام شود.

 

5ـ امروزه از باکتری Bacillus popilliae بر علیه این آفت استفاده می‌کنند که باعث بوجود آمدن بیماری شیری (Milky disease) در لاروها می‌شود.

 

6ـ قارچ Metarrhizium anisopliae نیز روی لاروها تأثیر دارد

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سمپاشی پیش بهاره (زمستانه)درختان دانه دار(سیب وگلابی)

 

مناسبترین زمان سمپاشی از اغاز تورم جوانه ها تا مرحله صورتی رنگ شدن غنچه ها (قبل از باز شدن گلها)میباشد.

این توصیه بمنظور مبارزه با مراحل زیستی مختلف افاتی مانند کنه ها-شته ها –شپشکهای نخودی –پسیل گلابی –لیسه درختان میوه –کرمهای جوانه خوار صورت می گیرد.

فرمول سمپاشی: روغن ولک 10تا20 در هزار

سموم حشره کش

 

نام سم

گوزاتیون

مالاتیون

دیازینون-زولون

کنفیدور

دورسبان

 

میزان

2در هزار

2درهزار

 

 

5/1درهزار

 

 

5/0در هزار

 

 

5/1در هزار

 

 

 

 

 

برای مبارزه با تخم کنه می توان از اپلو به نسبت 5/0در هزار با روغن مخلوط نمود .

جهت کنترل بیماری اتشک و افات به صورت توام میتوان از تر کیب بردو وروغن به نسبت 2در صد در اغاز تورم جوانه ها و نسبت 1در صد در مرحله غنچه صورتی استفاده نمود.

در صورت مصرف قارچکشهای بنومیل و دودین برای مبارزه با لکه سیاه سیب و گلابی این سموم چند روز بعد همزمان با باز شدن جوانه های برگ و بعد از روغن محلول پاشی گردد واز اختلاط سموم قارچکش فوق با روغن خودداری شود.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سمپاشی پیش بهاره (زمستانه)درختان دانه دار(سیب وگلابی)

 

مناسبترین زمان سمپاشی از اغاز تورم جوانه ها تا مرحله صورتی رنگ شدن غنچه ها (قبل از باز شدن گلها)میباشد.

این توصیه بمنظور مبارزه با مراحل زیستی مختلف افاتی مانند کنه ها-شته ها –شپشکهای نخودی –پسیل گلابی –لیسه درختان میوه –کرمهای جوانه خوار صورت می گیرد.

فرمول سمپاشی: روغن ولک 10تا20 در هزار

سموم حشره کش

 

نام سم

گوزاتیون

مالاتیون

دیازینون-زولون

کنفیدور

دورسبان

 

میزان

2در هزار

2درهزار

 

 

5/1درهزار

 

 

5/0در هزار

 

 

5/1در هزار

 

 

 

 

 

برای مبارزه با تخم کنه می توان از اپلو به نسبت 5/0در هزار با روغن مخلوط نمود .

جهت کنترل بیماری اتشک و افات به صورت توام میتوان از تر کیب بردو وروغن به نسبت 2در صد در اغاز تورم جوانه ها و نسبت 1در صد در مرحله غنچه صورتی استفاده نمود.

در صورت مصرف قارچکشهای بنومیل و دودین برای مبارزه با لکه سیاه سیب و گلابی این سموم چند روز بعد همزمان با باز شدن جوانه های برگ و بعد از روغن محلول پاشی گردد واز اختلاط سموم قارچکش فوق با روغن خودداری شود.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کرم به Quince moth

 

Euzophera bigella

Lep.:pyralidae

 

در سال 1342 ضمن بررسی‌های دواچی و اسماعیلی در زمینه زیست‌شناسی و مبارزه با کرم سیب معلوم گردید که کرم‌زدگی میوه‌های سیب، گلابی و بخصوص به منحصر به کرم سیب نیست و گاهی در میان میوه‌های آلوده لاروهای قرمز ارغوانی رنگی مشاهده می‌شود که اگرچه نحوه خسارت آنها به گونه کرم سیب شباهت نسبی دارد ولی از نظر شکل‌شناسی کاملاً قابل تفکیک می‌باشند. همچنین مشاهده گردید که تعداد لاروهای ارغوانی رنگ نسبت به کرم سیب هرچه به پاییز نزدیک‌تر می‌شویم در زیر پوستکهای تنه درختان سیب و گلابی بیشتر می‌شود. با تفکیک لاروها بر حسب مشخصت ظاهری و قرار دادن آنها در انکوباتور شب‌پره‌هایی بدست آمد که از نظر شکل ظاهری کاملاً از کرم سیب متمایز بودند. نمونه‌هایی از این حشرات برای تشخیص گونه به زوریخ ارسال گردید و بوسیله سوتر W.Sauter گونه E.bigella تشخیص داده شد. لاروهای این آفت اخیراً زیر پوست درختان انار مشاهده شده است.

 

زیست‌شناسی:

 

 

کرم به زمستان را به صورت لاروهای کامل در داخل پیله‌های خاکستری رنگ و کشیده به سر می‌برند. لاروهای زمستان گذران در اواخر اسفندماه به شفیره تبدیل می‌شوند. شفیره در اوایل فروردین و کمی قبل از باز شدن شکوفه‌های سیب به حشرات کامل تبدیل می‌شوند. لارو این حشره دارای دو رفتار چوبخواری و میوه‌خواری است. لاروهای چوبخوار فاقد دیاپوز اجباری و لاروهای میوه‌خوار دارای دیاپوز اجباری می‌باشند. رفتار چوبخواری در اول فصل (نسل بهاره) مشاهده می‌شود. برخی از لاروها تا آخر فصل این رفتار را ادامه می‌دهند. دوران چوبخواری روی سیب و گلابی و دوران میوه‌خواری روی به و گردو انجام می‌گیرد. پروانه‌های خارج شده از لاروهای زمستان گذران قسمت اعظم تخمهای خود را در شکاف‌های تنه و شاخه‌ها می‌گذارند و لاروهای حاصل از آنها شروع به چوبخواری می‌نماید. محل تغذیه، عمق پوست و ناحیه کامبیوه است. البته تعدادی از تخمها در طول بهار روی میوه‌ها نیز گذاشته می‌شوند که لاروهای حاصل هیچگاه قادر به ادامه این شیوه زندگی نیستند. میوه‌خواری از اوایل تابستان شروع می‌گردد. در این زمان تخمها اغلب به صورت انفرادی وگاهی 2 تا 6 تایی در روی میوه، شکاف تنه درخت گذاشته می‌شود. حشرات ماده محل تصال دم میوه را به سطح آن ترجیح می‌دهند، لاروها بیشتر از فرو رفتگی محل اتصال دو میوه وارد آن می‌شوند، در صورتیکه خراش‌هایی در سطح میوه وجود داشته باشد از محل خراش‌ها نیز داخل می‌شوند. یک لارو معمولاً چند میوه را مورد حمله قرار می‌دهد. میوه‌های گردو معمولاً نمی‌ریزند. لاروها از زیر پریکارپ و پوشش دانه آندوکارپ و گاهی از دانه تغذیه می‌نمایند. لاروها ممکن است در داخل میوه تبدیل به شفیره شوند. این آفت در شرایط کرج 3 تا 4 نسل در سال دارد و تراکم آن در نسل آخر به حداکثر خود می‌رسد. به همین دلیل خسارت آن در آخر تابستان و پاییز به خصوص روی سیب و گلاهی و به خیلی شدید است.

 

کنترل شیمیائی:

 

1. فوزالن(زولون) EC35% و 1.5 در هزار

2. آزینفوس متیل(گوزاتیون) EC20% و 2 درهزار

3. دیازینون EC60% و 1 درهزار

4. دیازینون WP40% و 1.5درهزار

5. اتریمفوس(اکامت) EC50% و 1در هزار

6. آزینفوس متیل WP20% و 2در هزار

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 

 

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

 

 

پر طاووس گلابی

 

Saturnia pyri

 

(Lep.: Saturnidae)

 

حشره کامل با بالهای باز حدود 140 میلیمتر، خاکستری مایل به قهوه‌ای و روی هر بال لکه درشتی شبیه به چشم وجود دارد. لارو سبز رنگ در حداکثر رشد اندازه آن به 120 میلیمتر می‌رسد و روی حلقه‌های مختلف دارای غده‌های آبی رنگ با موهای بلند است. به گلابی، سیب، بادام و گاهی پسته خسارت می‌زند. لارو از برگ تغذیه می‌نماید. زمستان گذرانی به صورت شفره و یک نسل در سال دارد.

  

 

 

کنترل: با جمع‌آوری لاروهای درشت می‌توان به روش مکانیکی با آن مبارزه نمودادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

لیسه سیب:Hyponomeuta malinellus

 

(lep,Hyponomeutidae)

 

 

 

میزبان:درختان سیب ولی گاهی اوقات روی درختان گلابی جنگلی نیز دیده شده.

 

حشره کامل دارای بالهای رویی سفید رنگ دارای15_22و بطور متوسط18_19

 

عد د نقطه سیاه است که در تمام سطح بال پراکنده اند.بالهای زیری خاکستری متمایل

 

به قهوه ای بوده ودارای موهای حاشیه ای به همان رنگ.

 

حشره نر را می توان از والوهای انتهای شکم که بسیار رشد کرده و پوشیده از

 

پوشش سفید مخملی است تشخیص داد.انتهای شکم ماده متورم تر از نرو منتهی

 

به اعضای جنسی می شود که حلقه ای از پو شش مخملی قسمت بالای

 

آن را احا طه نموده ا ست.

 

لیسه سیب در سال فقط یک نسل داشته و زمستان را به صورت لاروهای نئونات یا

 

جوان که قبلا از تخم خارج شده انددر زیر پولکی شبیه پوست درخت روی سر شاخه ها

 

می گذرانند.

 

مبارزه بیو لو ژیکی: زنبور Compoplex ensator(Ichneumonidae)

 

Pseudosorcophaga mamillat,Pimpla turionella

 

و زنبورEncyryus fusiclolis (Encyrtidae)

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کرم جگری یا کرم نجار (Goat moth)

Cossus cossus

 

(Lep: ossidae)

 

این آفت از نظر خسارت کم و بیش زمانند پروانه فری می‌باشد. بیشتر در نواحی معتدله سرد و مرطوب انتشار دارد. حشره کامل به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری است و عرض آن با بالهای باز گاهی به 80 میلیمتر می‌رسد. لاروهای جگری رنگ هستند بدین ترتیب که قسمت پشتی قهوه‌ای مایل به قرمز و در پهلو زرد پررنگ به نظر می‌رسند. (لاروهای کامل طولشان به 100 میلیمتر هم می‌رسد).

 

 

 

از نظر گیاهان میزبان این آفت به سیب، گلابی، به، گوجه و بسیاری از درختان غیرمثمر و جنگلی حمله می‌نماید. در این بین، درختان سیب بیشتر مورد حمله قرار می‌گیرند. گفته می‌شود که این آفت به درختان مسن بیشتر حمله می‌کند. رژیم غذایی این آفت چوبخواری است لاروها از منطقه پوستی، کامبیوم و چوب درختان میزبان تغذیه می‌کنند. این گونه درختان که از بین ضعیف‌ها انتخاب می‌گردند دچار ضعف بیشتری شده نهایتاً با حمله سایر حشرات چوبخوار نابود می‌گردند. برخلاف کرم خراط این لاروها به ندرت به شاخه‌های جوان خسارت وارد می‌کنند.

 

 

 

زیست‌شناسی

زمستان گذرانی به صورت لارو در درون تنه درختان و بدون دیاپوز اجباری است. هر دو سال یک نسل دارد. لارو پس از تکمیل رشد خود برای شفیره شدن خود را به نزدیکی سوراخ ورودی می‌رساند. لارو با استفاده از ترشحات بزاقی خانه شفیرگی آمیخته از خاک و ذرات چوب ساخته و تبدیل به شفیره می‌شود. دوره شفیرگی 3 تا 4 هفته و حتی گاهی 6 هفته طول می‌کشد. ظهور حشرات کامل در اواخر بهار و اوایل تابستان صورت می‌گیرد. حشره ماده پس از جفت‌گیری تخمهمای خود را به صورت دسته‌های 15 تا 50 تایی در شکاف پوست تنه درخت قرار می‌دهد. حداکثر تعداد تخم از 1400 تا 1900 متغیر و به طور متوسط 1000 عدد است. دوره جنینی تخم 14 روز سپس لاروهای جوان خارج و وارد پوست می‌شوند و از قسمت‌های درونی تنه و شاخه تغذیه می‌نمایند.

 

 

 

مبارزه

1. چون سوراخ خروجی و ورودی لارو حشره یکی است از طریق مبارزه مکانیکی و با فرو بردن یک مفتول سیمی در دخل سوراخ می‌توان لارو را زخمی کرد یا کشت.

 

2. با توجه به اینکه حشره فقط درختان پیر و ضعیف را مورد حمله قرار می‌دهد رعایت اصول بهداشت بهترین راه پیشگیری از این آفت می‌باشد.

 

3. آبیاری و تغذیه مناسب باعث حفظ فشارآوندی مناسب درگیاه می شود ولارو آفت نمی تواند به راحتی به چنین گیاهانی حمله کند.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سرخرطومی سیب Apple blossom weevil

 

Anthonomus pomorum

(Col.: Curculionidae)

 

میزان اصلی آن سیب و علاوه بر آن به سایر درختان میوه دانه‌دار هم خسارت می‌زند، حشره کامل قبل از جفت‌گیری و تخمریزی از جوانه‌ها، برگ، گلهای هنوز کاملاً بسته، حتی شاخه‌های بسیار کوچک حامل جوانه‌های گل و برگ تغذیه می‌کند. لارو نیز از اندامهای زایا نظیر پرچم‌ها و تخمدان‌های گل و میوه جوان تغذیه می‌کند. غنچه‌های مورد حمله باز نشده، گلبرگها خشک، غنچه‌ها قهوه‌ای و بسته باقی می‌مانند و سوراخی در آن بوجود می‌آید. در داخل غنچه آلوده تخم، لارو یا شفیره آفت ملاحظه می‌گردد.

 

 

 

 

 

 

زیست‌شناسی

 

حشره کامل در شکاف یا زیر پوست تنه درختان و یا پناهگاههای دیگر زمستان را به سر می‌برد. در اواخر اسفند و یا فروردین پناهگاههای زمستانی را ترک کرده و شروع به تغذیه از غنچه‌ها می‌نماید. ماده‌ها یک تا دو روز پس از جفت‌گیری شروع به تخمریزی داخل غنچه‌های سبز می‌کنند. حشره ماده با خرطوم خود سوراخی در غنچه ایجاد می‌کند سپس چرخیده و انتهای شکم را در مقابل سوراخ قرار داده و تخمریزی می‌کند. تخم پس از 5 تا 15 روز تفریخ شده و لاروها پس از 2 تا 3 هفته تغذیه در داخل غنچه‌ها تبدیل به شفیره می‌گردند. دوره شفیرگی یک تا دو هفته می‌باشد. سپس سرخرطومی‌های نسل جدید غنچه را سوراخ کرده و از آن خارج می‌شوند و در پناهگاههای مختلف زمستان گذرانی می‌کند. این حشره یک نسل در سال دارد.

 

کنترل شیمیایی:

 

از سموم توصیه شده در مرحله غنچه قبل ازباز شدن گلها استفاده می کنیم

 

1. اندوسولفان EC35% و 1.5 درهزار

 

2. دیازینون wp40% و 1در هزار

 

3. فوزولن EC35% و 1.5 در هزار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سنک گلابی (Pear lace bug)

 

Stephannts pyri

 

(Hem.: Tingitidae)

 

 

 

در تمام مناطق میوه‌خیز کشور یافت می‌شود. میزبان آن سیب، گلابی و در درجه دوم به گیلاس و گاهی نیز هلو، زردآلو، گوجه، زالزالک و ازگیل، به ژاپونی و گل سرخ خسارت وارد می‌آورد. برگها در محل تغذیه فاقد کلروفیل شده و بهص ورت نقاط زرد رنگ در سطح فوقانی برگ دیده می‌شود. این نقاط با تغذیه‌های مداوم قهوه‌ای شده و سپس برگها می‌ریزند. حشره کامل و پوره‌ها پشت برگها فضولاتی تولید می‌کنند که به صورت نقاط سیاه رنگ همراه با مایع چسبنده‌ای می‌باشد. درختان آلوده ضعیف شده برگها قبل از خزان می‌ریزند. اگر شدت آلودگی زیاد باشد میوه‌ها هم ریزش می‌کنند.

 

زیست‌شناسی

 

زمستان را به صورت حشره کامل که از لحاظ جنسی هنوز بالغ نشده است در زیر پوستک درختان و زیر برگهای خشک درز و شکاف تنه درخت و دیوار و سایر پناهگاهها به سر می‌برد. طول بدن حشرات کامل حدود 3 تا 4 میلیمتر و به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری می‌باشد. بالها مشبک، طول بالها تقریباً دو برابر طول بدن است. در بهار حشرات کامل مصادف با باز شدن کامل برگها ظاهر می‌شودند و پس از جفت‌گیری حشرات ماده داخل نسج در سطح زیرین برگ تخمریزی می‌کنند و روی آنها را با ترشحات سیاه رنگ می‌پوشاند. پوره‌ها به فاصله 30 تا 40 روز از تخم خارج می‌شوند. دوره پورگی 4 تا 5 هفته و در این مدت پوره‌ها 5 بار جلد عوض می‌کنند. 2 تا 3 نسل در سال دارد.

 

 

 

مبارزه

 

1ـ از بین بردن برگهای خشک و پوستک‌های تنه درختان

 

2ـ شخم پاییزه

 

3ـ استفاده ازسموم فسفره آلی ماند اکامت و زولون

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شته مومی یا شته خونی سیب Wooly aphid

 

Eriosoma lanigerum

 

(Hom.: Eriosomatidae)

 

ریشه واژه خانواده Eroisomatidae در لاتین به معنای بدن پشمالو می‌باشد. این آفت در اکثر نقاط جهان که سیب کاشت می‌شود شیوع دارد غیر از سیب به انواع گلابی اهلی و وحشی، به، زالزالک و نیز نارون ‌آمریکایی با نام Ulmus americana (میزبان اول) حمله می‌کند.

 

 

 

این آفت به صورت توده های سفید رنگ در ماههای مهر و تابستان روی سرشاخه‌ها و تنه درختان دانه‌دار به خصوص در اطراف زخم‌های حاصله از هرس شاخه‌ها دیده می‌شود. این آفت به ریشه و طوقه دررختان نیز حمله می‌کند. در روی ریشه وطوقه خسارت این آفت با ایجاد برآمدگی و گالهای مخصوص همراه است. این برآمدگی و گالها روی سرشاخه‌ها هم دیده می‌شود. ارقام بومی کشور حساسیت فراوانی به این شته دارند. در حالیکه برخی ارقام خارجی مانند زرد و قرمز لبنان کمتر مورد حمله واقع می‌شوند.

 

 

 

زیست‌شناسی

 

این شته اگرچه دو میزبانه است ولی در مناطقی که میزبان اول یافت نشود (مانند کشور ایران) در تمام مدت سال روی میزبان دوم (درختان دانه‌دار) زندگی می‌کند و مراحل جنسی و تخم در این شرایط دیده نمی‌شود. در شرایط عادی که هر دو میزبانه وجود داشته باشد مانند همه شته‌های دومیزبانه، مرحله‌ای از سیکل زندگی خود را روی درختان میوه دانه‌دار و مراحلی را نیز ری درختان نارون (افراد جنسی نر و ماده تخم، ماده موسس،ماده فونداتریژن) سپری می‌کند.

 

این شته ناقل بیماری قارچی شاتکر چند ساله روی درختان سیب می‌باشد. زمستان گذرانی در مرحله پورگی سپری می‌شود. محل زمستان گذرانی در شکاف‌های موجود روی تنه و شاخه‌های سنین مختلف و حتی شاخه‌های همان سال و طوقه و ریشه‌های ضخیم و اصلی مجاور تنه و نزدیک سطح خاک می‌باشد.

 

کنتـــــــرل:

 

مبارزه بیولوژیک

 

الف‌ـ زنبور Aphelimus mali (Aphelinidae) از پارازیتوئیدهای اختصاصی شته مومی سیب می‌باشد.

 

ب‌ـ لارو و حشره‌کش کفشدوزک‌های

 

Coccinella septampunotata

 

Exochomus spp

 

Chilocorus spp

 

ج‌ـ لاروهای مگس‌های سیرفید و لاروهای کریزوپا

 

د‌ـ لاروهای پشه‌های Cecidomyiidae

 

د‌ـ سن‌های شکاری از خانواده Anthoeoridae ,Nabidae

 

مبارزه زراعی

 

شته مومی سیب چون مکان‌های سایه‌دار را ترجیح می‌دهد لذا در باغات سیب از کاشت پرپشت درختان بایستی اجتناب کرده و به هرس آنها دقت لازم مبذول داشت همواره جریان هوا و نفوذ اشعه‌های خورشیدی را به داخل درختان امکان‌پذیر ساخت. چون شته‌ها اکثراً در داخل زخم‌های درختان و یا در محل‌های بریده و هرس شده آنها مستقر می‌شوند لذا این قسمت‌ها نباید به حال خو رها شوند. همچنی شاخه‌های گال‌دار و یا سرشاخه‌های مورد هجوم بایستی به طور مرتب قطع شده و نابود گردند.

 

3ـ کاشت واریته‌های مقاوم

 

تحقیقات ایستگاه East-Malling نشان می‌دهد که واریته‌های Northern spy و Winter majetin تقریباً مورد هجوم شته مومی واقع نمی‌شوند.

 

کنترل شیمیایی:

 

1. تیومتون(اکاتین) EC60% و 1در هزار

 

2. اکسی دیمتون متیل EC25% و 1 درهزار

 

3. پیریمیکارب(پریمور) Df50% و 5/. درهزار

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
آفات و بيماريها


  تريپس نخل خرما - Banded palm Thirps

 

گروهها و دسته هاي اين حشرات که به رنگ سفيد و با بدنهاي کشيده هستند سبب از بين رفتن رنگدانه هاي برگها شده و سبب ايجاد رنگ خاکستري مايل به قهوه اي در سطح فوقاني آنها مي شوند (البته روي سطح برگهاي جوان تر) : راه مقابله با اين بيماري : مي تان از سمومي مثل Pyrethrum و يا bifenthrin استفاده کرد. البته 2 تا 3 بار سم يا شي لازم است تا بتواند چرخه زندگي آفت را از بين ببرد. برگهاي آسيب ديده ديگر ترميم نمي شوند ولي برگهاي تازه روئيده گياه به احتمال زياد سالم خواهند بود.  کرم عنکبوت قرمز گلخانه اي - Glasshouse red spider mite

 

در مراحل اوليه حمله کرم عنکبوت قرمز ظاهر گياه خوب به نظر مي رسد ولي کم کم رگه رگه هاي گمرنگي در سطح فوقاني برگها بوجود مي آيد. کرمهاي زرد مايل به سبز و بسيار کوچک در سطح زيرين برگها قابل مشاهده هستند. اين کرم به سرعت تکثير مي شود مخصوصاً در شرايط آب و هوايي گرم براي کنترل اين آفت مي توان از سوم مالايون و يا primiphos – methyl استفاده کرد . البته چندين بار سم پاشي لازم است تا چرخه زندگي اين آفت شکسته شود.    زنگ آلو - plum Rust

 

تعداد زيادي خالهاي پر از هاگ قهوه اي رنگ در سطح زيرين برگها مشاهده مي شود. لکه هايي نيز به رنگ زرد روشن و يا نارنجي در سطح فوقاني برگها به وجود مي آيد. برگها زودتر از زمان معمول ريزش مي کنند. عامل بيماري قارچي است که در هواي مرطوب رشد مي کند. براي کنترل سعي شود برگها ريزش کرده را از گياه و اطراف آن جدا و جمع آوري کنند.    Camellia yellow mottle

 

لکه هاي زرد و سفيد و قسمتهايي که رنگدانه هاي آنها از بين رفته بر روي برگها مشاهده مي شود و رشد کلي گياه تأثير چنداني نمي گذارد. تمام شاخه ها و برگهاي آلوده بايد از گياه جدا شود و نابود گردند.    Tulip fire

 

رگه رگه هاي سفيد و براق برروي برگها مشاهده مي شود. آلودگي زود هنگام گياه (يعني در اوايل رشد) سبب گسترش آلودگي و نابودي گسترده برگها مي شود. رشد و نمو قارچها کرکي و خاکستري برروي قسمتهاي آسيب ديده نيز در بعضي موارد قابل مشاهده است. در گروهي گياه تأثير منفي مي گذارد. اواسط تا اواخر بهار امکان مشاهده اين بيماري وجود دارد.
راههاي کنترل :
سعي شود به مدت حداقل 2 سال در آن زمين لاله کشت نشود.
پيازها قبل از شکوفه زدن و رويش کاملاً بررسي گردند که سالم باشند. در انتهاي فصل سعي شود پياز لاله که برداشت مي شود با محلول سولفور شسته شود و سپس با محلول carbendazim آغشته گردد
   تريپس برگ بو - privet thrips

 

حشراتي با جثه باريک و کشيده هستند و از شيره گياه تغذيه مي کنند . سبب ايجاد رنگ نقره اي – قهوه اي برروي برگها مي شود. تريپس ها معمولاً در سطح فوقاني برگها قابل مشاهده هستند. در اوايل تابستان تا اوايل پاييز ظاهر مي گردند، معمولاً در تابستانهاي گرم و خشک مشکلات بيشتري ايجاد مي کنند. براي کنترل آنها مي توان از سمومي چون مالاتيون و pirimiphos – methyl استفاده کرد.    Discdoured leaves
Mangnesium deficiencly - کمبود منيزيوم

 

لکه هاي زرد يا قهوه اي در روي برگها مشاهده مي شود. مناطقي که در آن رنگدانه ها از بين رفتند، بين آوندهاي برگ و يا در لبه هاي برگها قرار دارند . (اينجا روي برگ گوجه فرنگي نشان داده شده) به برگهاي قديمي تر اثرات مخرب تري بر جاي مي گذارد. از اواخر بهار تا پاييز امکان مشاهده اين مشکل وجود دارد.    Lettuce downy mildow

 

گوشه هاي برگ در مناطقي به رنگ قهوه اي کمرنگ در مي آيند و کاغذي نرم مي شوند. در سطوح زيرين برگها قارچهايي که بي رنگ هستند شروع به رشد مي کنند. برگهاي پيرتر و خارجي تر گياه زودتر تحت تأثير اين بيماري قرار مي گيرند. عامل اين بيماري قارچي است و در هواي با رطوبت زياد شروع به رشد مي کد.
راه مقابله و کنترل :
1) از بين بردن برگهاي آلوده
2) استفاده از قارچ کشهايي مثل mancozeb
3) بهبود تهويه و چرخش هوا در اطراف گياه
4) استفاده از گونه هايي از کاهو مثل Debby و يا saladin که به اين بيماري مقاوم هستند.
   پوست زخم چوب پنبه اي در کاکتوس - cactus corky scab

 

مناطقي کمرنگ و گرد و به صورت گودال( يعني شبيه فرورفتگي) در سط برگها ظاهر مي گردند و ممکن است بعد از گذشت مدتي به رنگ قهوه اي در آيند، در حالت حاد مناطق فرورفته گسترش پيدا کرده و بافت آسيب ديده مي ميرد. علت ظهور اين بيماري شرايط نامناسب رشد است. مثل نور کم و يا رطوبت زياد. براي کنترل بيماري بهتر است که گياه را در شرايط بهتر تهيوه هوا و رطوبت کمتر قرار دهيم ( البته اين کار نبايد خيلي به سرعت اتفاق بيافتد چون ممکن است به گياه صدمه وارد شود و ما بايد به مرور زمان محيط يک گياه را تغيير دهيم تا با محيط جديد آدابته شود)    کپک پودري بگونيا - Begonia powdery mildow

 

قارچهاي سفيد و يا خاکستري کمرنگ و پودر مانند در سطح فوقاني برگها رشد مي کنند. برگهاي آلوده کاغذ مانند و نرم مي شوند. ممکن است آلودگي به ساقه و غنچه هاي گل در گياه نيز سرايت کند. در تمام طول سال امکان مشاهده اين بيماري وجود دارد.
راههاي کنترل :
1) ايجاد تهويه و چرخش هواي بهتر در اطراف گياه
2)جدا کردن برگهاي آلوده
3) کاهش رطوبت محيطي و رطوبت اطراف ريشه (آبياري کمتر)
4) عدم خيس کردن شاخ و برگهاي گياه هنگام آبياري
5) استفاه از قارچ کشهايي مثل pencomazole , cerbendazim در 3 نوبت
   ويروس - virus

 

علائم بيماريهاي ويروسي به اين صورت است. آوندها به صورت شفاف در مي آيند(اينجا روي برگ نخود نشان داده شده) و ايجاد لکه هاي حلقه مانند و يا خالهاي موزائيکي که بر روي گياه مشاهده مي شود. برگها از بين مي روند و به طور معمول گياه رشد کافي نداشته و کوتاه باقي مي ماند. اواخر بهار تا اواخر تابستان امکان ظهور اين بيماري وجود دارد. راه مقابله خاصي براي اين بيماري وجود ندارد و فقط بايد گياهان آلوده را نابود کرد.    ويروس نرگس - Narcissus virus

 

رگه رگه ها زرد رنگ بر روي برگها ظاهر مي گردد. گياه رشد طبيعي خود را نخواهد داشت و ممکن است علائم بيماري بر روي ساقه و گلبرگها نيز مشاهده گردد.    کرم عنکبوت قرمز گياهان گلخانه اي - Glass house red spider mire

 

در هجوم سنگين آين آفت برگها رنگدانه هاي خود را از دست مي دهند و خشک ميشوند. تارهاي ابريشمي نازکي ما بين برگها مي تنند که دسته هاي کرم ازآن براي جابجايي بين برگها استفاده مي کنند. اواسط بهار تا اواخر پاييز امکان مشاهده اين آفات وجود دارد. براي کنترل آن مي توان از سمومي مثل مالاتيون pirimiphos – methyl استفاده کرد.    Weedkiller damage-contact

 

لکه يا خالهاي زرد بر روي برگها ظاهر مي شود ( اينجا روي برگ گل رز نشان داده شده است) . ممکن است بعداز مدتي به رنگ قهوه اي درآمده و بافت برگ بميرد، رشد گياه کم و غيرطبيعي است و در نهايت سبب مرگ گياه مي شود. در بهار و تابستان امکان مشاهده اين بيماري است. اين بيماري تعداد زيادي از گياهان را ممکن است مبتلا کند    بيد تره فرنگي - Leek moth

 

در قسمتهايي از گياه که آفت مورد نظر از آن تغذيه مي کند، برگها به رنگ قهوه اي يا قهوه اي کمرنگ در مي آيند. ساقه و پياز گل نيز ممکن است مورد حمله کرم حشره قرار گيرد. پيله اين حشرات کوچک و تخم مرغي و شبيه پيله کرم ابريشم است و در بين شاخ و برگ گياه آلوده مي توان آنرا پيدا کرد. اوايل تابستان تا اواسط پاييز امکان مشاهده اين آفت وجود دارد. براي کنترل آن مي توان با اسپري کردن سمومي چون مالاتيون و primiphos – methyl در قسمتهايي از برگ که آسيب ديده و همچنين پيدا کردن حشره و يا پيله آن و نابود کردن آنها

آفات و بيماريها  کمبود آهن و منگنز :IRON and manganese deicieney

 

لکه هاي زرد در بين آوندهاي برگ مشاهده مي شود (اينجا روي ردُدندرون نشان داده شده است) بر روي برگها جوان تر اثر مخرب تري نشان مي دهد و به طور کلي بر روي رشد گياه اثر منفي مي گذارد.  کپک پودري درخت بلوط - Oak powdery mildew

 

قارچهاي سفيد و پودري بر روي سطوح فوقاني برگها ظاهر مي شوند. برگها (مخصوصاً برگهاي جوان تر) ممکن است زودتر از موعد طبيعي ريزش کنند. در فصل بهار تا پاييز امکان ظهور اين بيماري بيشتر است. عامل بيماري قارچي است و مي توان از سموم carbenazim و يا سم ديگري به نام bupirimare در 3 نوبت استفاده کرد. کاهش رطوبت در اطراف درخت و همچنين عدم خيس کردن شاخ و برگ درخت هنگام آبياري نيز مفيد خواهد بود.    Cherry black fly

 

برگهاي آلوده خم شده و پيچ مي خورند و در زير برگها شته هاي سياه ديده مي شود. برگهاي آلوده بعد از مدتي به رنگ قهوه اي درآمده و مي ميرند. اواخر بهار تا اواخر تابستان امکان ظهور اين آفت وجود دارد و معمولاً از شيره درخت تغذيه مي کند. براي مقابله با آن مي توان از سمومي مثل Pirimicarb و يا مالاتيون و يا permethrin استفاده کرد و البته قبل از اينکه برگها کاملاً رشد کنند ) . سموم سيستماتيک ممکن است به گروهي در گيلاس آسيب برساند.    کمبود پتاسيم - Potassium deficiency

 

در لبه هاي برگ حالت سوختگي ايجاد مي شود و برگها خم مي شوند. ممکن است لکه هاي قهوه اي – ارغواني در سطح زيرين برگها مشاهده شود (در ايجا روي برگ شمعداني نشان داده شده است) گلدهي و ميوه دهي در گياه تحت تأثير منفي قرار مي دهد. اواسط تابستان تا پاييز مشاهده اين کمبود امکان پذير است.    زنگ ماهونيا - mahonia Rust

 

لکه هايي روشن که رنگدانه ها در آن قسمتها ازبين رفته، در سطح فوقاني برگها مشاهده مي شود. تکه هاي شبيه جوشهاي چرکي در سطح زيرين برگها نز قابل رؤيت است.
برگها زودتر از موعد طبيعي ريزش مي کنند. اواخر بهار تا اوايل پاييز زمان ظهور اين بيماري است. عامل اين بيماري قارچي است و براي مقابله و کتنرل آن مي توان از اين روشها استفاده کرد.
1) نابود کردن برگهاي آلوده
2) بهبود تهويه هوا در اطراف گياه
3) در آلودگيهاي گسترده مي توان از عموم قارچ کش مثل penconazole , mancozeb استفاده کرد.
   شپشک حفر کننده در برگهاي راش - Beech leat – mining weevil

 

برگهاي آسيب ديده قهوه اي و سپس خشک مي شوند. در قسمتهاي حفره مانند که توسط آفت بوجود مي آيد لارو آن را مي توان يافت. قسمتهاي خشک شده برگ به آساني درهم شکسته و مي ريزند.    Geranium downy mildow

 

گوشه هاي برگ رنگدانه هاي خود را از دست داده و به رنگ سبزروشن و يا قهوه اي روشن در مي آيد. قارچهاي بي رنگ که داراي مقداري پرز هستند در زير برگ در جاهايي که در قسمت فوقاني برگ لکه ها قرار دارند رشد مي کنند. اين نوع قارچ در مکانهايي که فاقد تهويه است و رطوبت نيز بالاست رشد مي کند.
راههاي مقابله :
1) برگهاي آلوده را از گياه جدا کرده و از بين ببريم
2) اسپري کردن قسمتهاي زيرين برگ به وسيله قارچ کشهايي مثل Moncozeb
   ويروس موزائيکي خيار :cucumber masic virus

 

بر روي برگها خالها و لکه هاي موزائيکي شکل مشاهده مي شود. رنگدانه هاي برگ از بين رفته و در بعضي از گونه ها سبب ايجاد گلبرگهايي که رنگدانه هاي آنها از بين رفته مي کند.    Chrisathemum leaf miner(گل داوودي)

 

خطوط سفيد و يا قهوه اي موجي شکل که در واقع محلهايي هستند که نوزاد حشره مورد تغذيه قرار داده است بر روي برگ مشاهده مي شود. در هجوم گسترده اين بيماري تعداد زيادي از برگها رنگدانه هاي خود را از دست مي دهند. اواسط تابستان تا اواخر پاييز امکان ظهور اين بيماري وجود دارد . در آلودگيهاي سنگين مي بايد گياه را 2 – 3 بار در هفته و يا هر 15 روز توسط سمومي مثل مالاتيون و miphos – methyl piri اسپري کرد.    کپک پودري powdery mildew

 

قارچهاي سفيد و پودري شکل در سطوح فوقاني برگها ظاهر مي شود (اينجا روي برگ شمعداني نشان داده شده است) برگها ممکن است خم شده و پيچ بخورند. علاوه بر برگ، دمبرگها نيز آلوده مي شوند.    Leaf and bud Eelworms

 

لکه هاي قهوه اي رنگ رگبرگ اصلي برگ را مانند جزيره احاطه مي کنند و سرانجام تمام برگ رنگدانه هاي خود را از دست مي دهد. اواخر تابستان تا اواخر پاييز امکان ظهور اين بيماري وجود دارد، لکه هاي قهوه اي رنگ خشک مي شوند. اثرات بيماري در برگهاي قديمي تر مخرب تر است . در حال حاضر درمان خاصي براي آن وجود ندارد و فقط بايد گياهان آلوده را از محيط کشت خارج نمود و آنها را سوزاند و براي مدتي در محيط کشت مورد نظر کشت صورت نگيرد.    Carrot matley duart virus

 

شاخ و برگها رنگ زرد يا صورتي پيدا کرده و گياه کوتوله و فاقد رشد طبيعي به نظر مي رسد. دمبرگها نيز ممکن است پيچ بخورند. شاخ و برگها قابل از زمان طبيعي ريزش کرده و محصول نيز به شدت کاهش مي يابد. در تابستان امکان مشاهده بيماري خيلي بيشتر است. براي مقابله فقط بايد گياهان آلوده را از محيط خارج و نابود کرد و همچنين با سم پاشي سعي در کنترل آفات کنيم تا به اين روش از گسترش بيماري جلوگيري نماييم.    بيماريهايي که سبب ايجاد برگهاي به هم پيچ خورده در گياهان مي شوند
Distorted leaves
American Gosberry mildew

 

قارچهاي سفيد پودري شکل بر روي برگهايي که به هم پيچ خورده اند مشاهده شده (البته معمولاً در سطح فوقاني برگها) برگهاي جوان قوي مي ميرند و ممکن است ساقه و ميوه گياه نيز مورد هجوم و آلودگي اين قارچ قرار گيرد.    Apple powdery mildow

 

قارچهاي سفيد و پودري شل بر روي برگها ظاهر شده (در برگهاي جوانتر هم در سطح فوقاني و هم تحتاني) و شاخ و برگ گياه ممکن است از بين برود. در بهار و تابستان امکان ظهور اين بيماري وجود دارد.    Virus

 

باعث پيچ خوردگي و از رشد بازماندن (کوتولگي)برگها شده و معمولاً گياه زودتر از موقع طبيعي مي ميرند. (اينجا روي برگ تنباکو به نمايش درآمده است) نشانه هاي ديگر خالهاي زرد و لکه هاي موزائيکي بر روي برگ است. در فصول تابستان و بهار امکان مشاهده اين بيماري وجود دارد.  ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سرشاخه خوار هلو ((Peach twig borer

شته و طرز مبارزه با آن

مبارزه با مگس پياز [آفات]

آفات مهم سیب و گلابی

خانواده membracidae ( زنجره های درختی)

پسیل گلابی Psylla pyricola

سپردار واوی سیب

پسیل گلابی ((Pear Psylla

 

 

 

۱-سرشاخه خوار هلو ((Peach twig borer

Anarsia lineatelia

 

(Lep: Gelechiidae)

 

  

در اكثر استانهاي كشور انتشار داشته و از آفات مهم درختان هلو، بادام، زردآلو، آلو، سيب و خرمالو مي‌باشد. همچنين به قيسي، زالزالك و ازگيل نيز خسارت مي‌زند. خسارت آن در درجه اول روي انواع زردآلو مي‌باشد. لاروها اين حشره در اول بهار غالباً داخل سرشاخه‌ها شده و باعث خشك شدن آنها و ايجاد سرشاخه‌هاي فرعي مي‌گردند. در نسل بعد وارد ميوه هلو، بادام و آلو شده و همراه با كرم سيب و كرم آلو موجب از بين رفتن آنها مي‌گردند.

 زيست‌شناسي:

اين حشره زمستان را به صورت لارو سن 2 در داخل جوانه‌هاي درختان مي‌گذارند. لاروها در مرحله Pink يا صورتي شدن غنچه‌ها از محلهاي زمستاني، خارج ابتدا از غنچه‌ها و سپس از گلها تغذيه مي‌نمايند. بعد از ريزش گلبرگها وارد سرشاخه‌هاي جوان شده و از بالا به سمت پايين شروع به تغذيه مي‌نمايند. لاروها هنگامي كه به قسمت‌هاي سخت و خشبي رسيدند آن را ترك نموده و سرشاخه ديگري را مورد حمله قرار مي‌دهند. لاروها سپس ميوه‌هاي نارس را مورد حمله قرار مي‌دهند. سوراخ ورودي لاروهاي مزبور اكثراً در محل اتصال دم به ميوه قرار دارد كه اين امر موجب ريزش ميوه‌ها مي‌گردد. لاروها پس از رشد كامل از ميوه خارج مي‌شوند و در شكاف كلوخه‌هاي سطح خاك، برگهاي پوسيده و لابه‌لاي علفهاي هرز زيرد رختان پس از تنيدن پيله فوق‌العاده ظريف تبديل به شفيره مي‌شوند. گاهي شفيره در شكاف تنه و شاخه‌هاي قطور درختان تشكيل مي‌گردد. در شرايط دماوند ظهور حشرات كامل نسل زمستاني از اواخر خردادماه شروع مي‌گردد. پروانه‌ها پس از جفت‌گيري تخم‌هاي خود را به صورت انفرادي و بندرت در دسته‌هاي چندتايي مي‌گذراند. پروانه‌هاي اين نسل تقريباً كليه تخمهاي خود را بر روي ميوه‌ها و بندرت روي قسمتهاي انتهايي سرشاخه‌هاي جوان و سلولزي مي‌گذراند. حشرات كاملي كه از اين نسل ايجاد مي‌گردند مجدداً روي سرشاخه‌ها تخمريزي مي‌كنند و لاروهاي حاصله زمستان گذراني مي‌نمايند. اين حشره در شرايط متفاوت 2 تا 3 نسل دارد.

 کنترل:

1. مبارزه مكانيكي: جمع‌آوري ميوه‌هاي آلوده ريخته شده و معدوم كردن آنها چه در نسل زمستاني و چه در نسل اول تابستاني، همچنين هرس بهارهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مگس خربزه  Myiopardalis pardalina

كرم سبز برگخوار برنج Naranga aenescens

كرم ساقه خوار نيشكر Sesamia nonagrioides subsp. Botanephaga

پروانه مینوز مرکبات Citrus leaf-miner

كرم خوشه‌خوار انگور Lobesia botrana

کرم سفید ریشه  Polyphylla ollivieri

 

 

۱- مگس خربزه  Myiopardalis pardalina

 (Diptera:Tephritidae)

 مگس خربزه  Myiopardalis pardalina

مگس خربزه  Myiopardalis pardalina

مگس خربزه  Myiopardalis pardalina

 

مگس خربزه  Myiopardalis pardalina

 

 

آفت خربزه و طالبي وخيار وكدو و گرمك و دستنبو وبه طور كلي گياهان خانواده كدوييان ميباشد.

 

زيست شناسي:

 

در حشرات اين خانواده رگ subcostal هميشه در انتها با يك زاويه قائمه خميدگي نشان مي دهد وقبل از ان كه به لبه بال برسد محو مي گردد. زمستان را بصورت شفيره در عمق 8 تا 10 سا نتي متري خاك به سر مي برد.در اواسط بهار كه بوته هاي خربزه شروع به گل دادن مي كنند مگس ها خارج شده و با تخمريز خود ميوه هايي را كه تازه از گل در امده اند را سوراخ مي كنند و از شيره هايي كه از ان خارج مي گردد تغذيه مي نمايند. 7 تا 10 روز پس از خروج و تغذيه و مگس ها جفت گيري كرده و ماده ها تخمهاي خود را در داخل پوست ميوه مي گذارند.تخمريزي انفرادي است و هر مگس ماده حدود 100 عدد تخم مي گذارد.بين 3 تا 6 روز بعد لاروهاي ريز سفيد رنگ از تخمها خارج شده و شروع به تغذيه از قسمتهاي گوشتي ميوه مي نما يند.به اين ترتيب گوشت ميوه را سخت و قهوه اي رنگ كرده و باعث نا مرغوبي ان مي شوند.دوره لاروي در تابستان يك تا دو هفته ولي در پا ييز سه هفته به طول مي انجامد. سوراخ خروجي لارو در روي ميوه كاملا" نمايان است. لاروها پس از رشد كامل در خاك افتاده

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

علفهای هرز انگلی سس

 

 

۱- سس :

 

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

علفهای هرز انگلی سس

سس يک گياه کاملا انگلی می باشد که دارای ريشه و برگ نيست و مواد غذايی مورد

نياز خود را بطور کامل از گياه ميزبان ميگيرد . بذر گياه سس به مدت بسيار طولانی در

خاک می ماند و گاه تا ۱۳ سال در خاک دوام می آورد و قادر به جوانه زدن می باشد .

بذر سس هنگامی که در شرايط مساعد قرار می گيرد جوانه می زند و يک ساقه زير

زمينی توليد می کند که اين ساقه زير زمينی بطور بسيار جالبی در خاک حرکت می

کند تا به ريشه گياه ميزبان برسد . نحوه حرکت سس به اين صورت است که پس از

اينکه تمامی محتويانت بذر صرف رشد ساقه زير زمينی شد جوانه انتهايی ساقه زير

زمينی انرژی خود را برای رشد از خود ساقه ميگيرد به اين صورت که مواد غذايی

موجود در انتهای ساقه زير زمينی را ميگيرد و صرف رشد خود ساقه زير زمينی می

کند به اين ترتيب از انتهای ساقه زير زمينی کاسته و به ابتدای ان اضافه می شود و

ساقه زير زمينی رو به جلو حرکت می کند . جهت حرکت هم اتفاقی است اين حرکت

تا به آنجا ادامه می يابد که يا ساقه زير زمينی به ريشه گياه ميزبان می رسد و با

ترشه آنزيمهايی ديواره سلولی را شکافته و اندام مکنده خود را وارد ريشه می کند و

از مواد غذايی ساخته شده توسط گياه ميزبان برای رشد و توليد مثل خود استفاده

می کند و يا در اين مدت به هيچ گياهی برخورد نمی کند و مواد غذايی خود را تماما

استفاده می کند و از بين ميرود . ساقه سس زرد رنگ می باشد و روی طيف

وسيعی از گياهان رشد می کند و باعث از بين رفتن يا ضعيف شدن گياه ميزبان می

شود . برای مبارزه با آن هيچ گونه سم اختصاصی ندارد و هنگامی که مزرعه به آن

آلوده می شود چون ابتدا بصورت لکه ای ظاهر می شود از سموم علف کش عمومی

استفاده می شود که گياه ميزبان را نيز از بين ميبرد ولی اين کار برای جلوگيری از

پخش شدن آن در مزرعه ضروری می باشد . در مزارع يونجه از شعله افکن نيز برای از

بين بردن گياه استفاده می شود .

 

 

گل جاليز :

 

علفهای هرز انگلی گل جاليز

علفهای هرز انگلی گل جاليز

علفهای هرز انگلی گل جاليز

علفهای هرز انگلی گل جاليز

علفهای هرز انگلی گل جاليز

علفهای هرز انگلی گل جاليز

گل جاليز نيز مانند سس يک گياه کاملا انگلی می باشد . بذر اين نيز تا ۱۳ سال می

تواند در خاک بماند . بذر گل جاليز هنگامی که در کنار ريشه گياه ميزبان قرار می گيرد

توسط ترشحات ريشه گياه ميزبان تحريک می شود و جوانه می زند و سپس اندام

مکنده خود را در ريشه گياه ميزبان فرو می برد و از مواد غذايی آن استفاده می کند .

برای مبارزه با اين انگل گياهی نيز هيچ علف کش اختصاصی وجود ندارد . البته در

بازديدی که از مزارع نونه سيب زمينی در همدان داشتم آنجا از يک قارچ که بطور

اختصاصی به گل جاليز حمله می کرد و آن را از بين می برد استفاده کرده بودند که

بسيار موفق نيز بود . مبارزه زراعی با اين انگل به اين صورت است که قبل از کشت

گياه اصلی گياهان ميزبان ديگری را به عنوان گياه تله در زمين می کاريم که عمدتا از

آفتاب گردان و خردل استفاده می شود و هنگامی که گلهای جاليز نيز با اين گياهان

رشد کردند زمين را شخم ميزنيم به اين ترتيب تعداد زيادی از گلهای جاليز از بين

ميروند و بعد اقدام به کشت اصلی می کنيم .عمل شخم را بايد قبل از بذر دادن

گلهای جاليز انجام بدهيم .

 

 

 

دارواش :

 

علفهای هرز انگلی دارواش

 علفهای هرز انگلی دارواش

 

علفهای هرز انگلی دارواش

 

علفهای هرز انگلی دارواش  

علفهای هرز انگلی دارواش

 علفهای هرز انگلی دارواش

 

علفهای هرز انگلی دارواش

علفهای هرز انگلی دارواش  

علفهای هرز انگلی دارواش

علفهای هرز انگلی دارواش

دارواش يک گياه نيمه انگلی می باشد و برگ دارد و می تواند قسمتی از مواد غذايی

خود را توليد کند . اين گياه انگل درختان می باشد ولی خسارت زيادی نمی زند و گياه

انگلی خيلی مهمی نيست . بذر آن توسط پرندگانی از قبيل دارکوب در تنه درختان

قرار می گيرد و جوانه می زند و رشد ميکندادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

آفتکشها و بيماريهای عصبی

آفتکشها و بيماريهای عصبی

 

تحقيقات نشان داده است كه سموم پاراكوات ، گروه سموم ارگانو فسفره، ديلدرين، مانب و مانكوزب منجر به بيماري پاركينسون مي شنود. همچنين آشكار شده است افرادي كه در حوالي مناطقي زندگي مي كنند كه در معرض آفتكشها قرار دارند احتمال بروز بيماري پاركينسون بيشتر است.

در تحقيقات ديگري كه روي كشاورزان انجام شد مشخص گرديد كه كشاورزاني كه با قارچكشهاي مانب و مانكوزب در تماس هستند اعصاب محيطي آنها نسبت به ساير افراد كندتر عمل مي نمايد.

تحقيقات روي جمعيتهاي نمونه نشان داد افرادي كه در معرض علفكشها هستند 4 برابر و افرادي كه در معرض حشره كشها هستند 3 الي 4 برابر احتمال بروز بيماري پاركينسون بيشتر است.

در معرض بودن سموم مانند متيل برومايد، سولفوريل فلورايد ، و دي كلروپروپن (تلون) قدرت حس لامسه را كاهش داده و توانايي حافظه را كم مي كند.

تحقيقات ديگري روي حيوانات آزمايشگاهي نشان داد كه اعمال دز زير حد تشنج آور سم ليندن سه بار در هفته در طي 10 هفته باعث كشش و انقباظات عضلاني و حملات ماهيچه اي مي شود. سموم آندوسولفان و ديلدرين نيز داراي اثرات مشابهي هستند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

كرم برگخوار ذرت spodoptera exigua

آفت و آفات کشاورزی - كرم برگخوار ذرت spodoptera exigua

كرم برگخوار ذرت spodoptera exigua

 آفت و آفات کشاورزی - كرم برگخوار ذرت spodoptera exigua

 

كرم برگخوار ذرت spodoptera exigua

آفت و آفات کشاورزی - كرم برگخوار ذرت spodoptera exigua  

 

Syn: Caradrina exigua Hb. (Lep: Noctuidae)

 

 

ميزبان :ذرت، چغندر قند، يونجه، سيب‌زميني، پنبه، گياهان جالیزی، حبوبات و گوجه‌فرنگي، باقلا، سويا، تاج خروس،سلمک، لوبيا، پيچك و..

 

انتشار:گسترش وسيعي دارد در مزارع ذرت تابستانه در استان خوزستان و كرمانشاه خسارت زيادي وارد مي‌سازد.

 

مرفولوژي:

 

حشره كامل: پروانه‌اي نسبتاً كوچك به طول 14-10mm و عرض بدن با بال هاي باز 30-25mm، بال هاي جلويي قهوه‌اي يا خاكستري و دارای دو لكه، اولي لوبيايي شكل و قهوه‌اي و دومي گرد و به رنگ زرد صدفی تا نارنجي.

 

 

 

تخم: كروي و كوچك به قطر 5/0mm، زرد كمرنگ تا زرد مايل به سبز، دستجات تخم در زیر برگ، که با ترشحات خارجي دستگاه تناسلي پوشانده مي‌شوند كه با دسته موهاي زرد و سفيد رنگ انتهاي شكم پوشانده مي‌شوند.

 

لارو: به طور معمول سبز است ولي گاهي به رنگ خاكستري و حتي تيره هم ديده مي‌شود كه تابع شرايط محيطي و تغذيه است، سه نوار طولي و باريك به رنگهاي سياه، نارنجي و سفيد در دو طرف بدن وجود دارد با طول بدن در حداكثر رشد حدود 30-25mm

 

 

 

 

 

شفيره: لاروسن آخر در لانه‌ي گلي شفيره مي‌شود، لانه‌ي شفيرگي برجسته و داراي خطوط نامنظم، طول 14-12mm ، به شكل كله قندي و به رنگ قهوه‌اي تا خرمايي در انتها داراي 4 عددخار.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تاریخ پیدایش حشرات:

 تاریخ پیدایش حشرات - insects spiders عنکبوت

 

از چهارصد میلیون سال پیش تاکنون حشرات بر کره زمین میزیستند وبرای بقای خویش با طبیعت دست و پنجه نرم کردهاند. در جریان این مبارزات حشرات هرچه بیشتر خود را با محیط تطبیق داده و تکامل و قابلیت لازم را برای اداامه زندگی یافته اند.

 

امروزه حداقل حشرات از لحاظ نوع چهار برابر سایر جانوران می باشند دانشمندان بر اورد کرده اند که حشرات در مسا حتی حدود 2.6 کیلومتر مربع به اندازه تعداد کل انسان های روی کره زمین زندگی می کنند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

كنه ها :

 

 

 

 

همه بچه های گياه پزشکی کنه ها رو می شناسند توجه بعضی ها رو به اين مطلب جلب می کنم:

 

 

 

کنه های گیاهی گروهی مجزا از حشره ها بوده و مربوط به زیر گروه Acari می باشند که در برسی های انجام یافته طی دهه اخیر ، به عنوان یک عامل خسارت زا و کاهش دهنده ، محصول های کشاورزی به شمار می آیند . این کنه ها بیشترین خسارت را برای کشاورزان به بار می آورند ولی این مسئله مهم از نظر بسیاری از آنها قابل رویت نیست .

 

برسی کنندگان مسائل کشاورزی ، میزان خسارت ایجاد شده توسط کنه های گیاهی را بر سبزی ها و صیفی ها ، محصول های باغی ، گیاهی زینتی ، حبوبات ، گیاهی لیفی ، غلات و بعضی از محصول های تجاری مشاهده کرده و بر اساس پژوهش های صورت گرفته ، میزان خسارت بر روی شلتوک برنج بین 20 % تا 25 % ؛ نیشکر 20 % تا 30 % ، انواع سبزی ها 10 تا 15 % ؛ چای 5 % تا 10 % ( در کشور هند ) گزارش شده است . از میزان این خسارت در ایران بر روی محصولات فوق تاکنون ارزیابی دقیقی انجام نگرفته است . ولی تخمین محافظه کارانه می تواند حدود خسارت را بسیار جدی به شمار آورد و به هر حال کنه های خسارت زا در کشاورزی نیز دشمنانی دارند که دوستان انسان به حساب آمده و توسط آنها می توان از افزایش جمعیت و ایجاد خسارت های ناگهانی جلوگیری کرده و تعادل محیط زیست را نیز برقرار ساخت.

 

اختلاف کنه ها با حشره ها و عنکبوت ها :

 

کنه ها را به آسانی می توان از حشره و عنکبوت ها به طریق زیر مجزا ساخت . کنه ها بدون بال بوده دارای آرواره هستند و شاخک در سر دارند . آنها به طور معمول دارای چهار جفت پا در مرحله بلوغ می باشند . در حالی که حشره ها ( بدون بال و بال دار ) دارای سه جفت پا هستند و تفاوت آنها را با عنکبوت ها می توان با بدن دو قسمتی از یکدیگر تفکیک کرد و بدین صورت که عنکبوت ها دارای چهار جفت پا در قسمت جلوی بدن ( Cephalothorax) بوده و قسمت شکمی (Abdomen) آنها توسط یک زائده به همدیگر مرتبط می شوند ، در صورتی که بدن کنه ها یکپارچه بوده و بند بند نمی باشد

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مگس ميوهNatal fruit fly

 

 

 

 

Ceratitis rosa(Karsh)

 

 

 

 

 

Diptera:Tephritidae

 

 

Adult female Natal fruit fly, Ceratitis rosa Karsch

 

 

 

اهميت اقتصادي:

 

 

 

اين مگس بسيار پلي فاژ باعث خسارت به دامنه وسيعي از ميوه هاي خانواده هاي مختلف مي شود. اين آفت در بسياري از مناطق كه همراه مگس مديترانه اي بوده جانشين آن شده است.

 

 

 

اهميت قرنطينه اي:

 

 

 

اين مگس علاوه بر حضور در ليست آفات و بيماريهاي قرنطينه خارجي ايران در ليست آفات و بيماريهاي قرنطينه خارجي EPPO به عنوان يك مگس ميوه غير اروپايي وجود دارد.و همچنين در ليست هاي JUNAC و OIRSA به عنوان آفت قرنطينه اي محسوب مي شود. اين آفت مانند مگس ميوه شرقي مي تواند در مناطق جنوبي EPPO مستقر شود و ممكن است به مناطق گرمسيري محدود شود كه مي تواند خطر مستقيم ايجاد كند. در بررسي هاي اخير در مورد خطر گونه هاي Ceratitis sp. براي EPPO اين مگس تنها آفت مهم دامنه وسيعي از درختان ميوه است. براي كشورهاي اروپايي در صورت وجود اين مگس وضع قوانين سختگيرانه قرنطينه اي در مورد صادرات ميوه لازم است

 

 

 

 

 

 

 

ميزبانها:

 

 

 

اين آفت بسيار پلي فاژ بوده و به درختان ميوه: سيب، زردآلو، آووكادو، مركبات، نانگي، گواوا، انجير، انگور، ليچي، انبه، پاپايا، هلو، گلابي، آلو، به، و گوجه فرنگي حمله مي كند.

 

ليست ميزبانها:

 

Citrus, Coffea (coffee), Averrhoa carambola (carambola), Capsicum frutescens

 

(chilli), Carica papaya (papaw), Citrus aurantium (sour orange), Citrus reticulata (mandarin), Citrus sinensis (navel orange), Coffea arabica (coffee (arabica)), Cydonia oblonga (quince), Eugenia uniflora (surinam cherry), Ficus carica (fig), Garcinia mangostana (mangosteen), Lycopersicon esculentum (tomato), Malus pumila (apple), Manilkara zapota (sapodilla), Prunus armeniaca (apricot), Prunus domestica (damson), Psidium littorale (strawberry guava), Pyrus communis (European pear), Syzygium aqueum (watery rose-apple), Syzygium cumini (black plum), Syzygium jambos (rose apple), Syzygium malaccense (malay-apple), Terminalia catappa (Singapore almond), Theobroma cacao (cocoa), Ziziphus jujuba (common jujube), Psidium guajava (guava), Annona reticulata (bullock's heart), Eriobotrya japonica (loquat), Mangifera indica (mango), Persea americana (avocado), Prunus persica (peach), Vitis vinifera (grapevine), Carissa macrocarpa, Litchi chinensis (lichi).

 

مناطق انتشار:

 

اين آفت از ناحيه EPPO و اروپا گزارش نشده است.

 

مناطق انتشار Ceratitis rosa

 

آفريقا: آنگولا، اتيوپي، كنيا، مالاوي، مالي، موريتيوس، موزامبيك، نيجريه، رونيون، روآندا، آفرقاي جنوبي، سوازيلند، تانزانيا، اوگاندا، زئير، زامبيا و زيمباوه

 

 

 

 

 

 

 

علائم خسارت:

 

محل تخمگذاري به صورت نقاطي روي ميوه هاي مورد حمله مشاهده مي شود.

 

 

 

شكل شناسي:

 

اين آفت مانند ساير گونه هاي Ceratitis sp. داراي بالهاي نوار دار و سپرچه متورم است كه داراي نقوش زرد و سياه است. وجود نقش و خال خاكستري در قاعده سلولهاي بال گونه هايCeratitis sp. را از ساير گونه هاي خانواده Tephritidae جدا مي سازد.

 

 

 

 

 

بالغين:

 

رنگ:

 

نوارهاي بال و رنگ عمومي بدن قهوه اي ، نوار Costal از زير انتهاي رگبال R1شروع شده و از رگبال عرضي Discal توسط ناحيه اي شفاف در انتهاي R1 جدا مي شود. قسمت نوك رگبال M توسط ناحيه Infuscate قطع نمي شود.

 

سر:

 

جفت موي Orbital جلويي به هيچ وجه تغيير نيافته است.

 

سينه:

 

سپر داراي نقوش سياه و زرد با نوارها يا نواحي زرد رنگ كه به حاشيه مي رسند و هر موي نوك سپرچه اي((apical scutellar در قاعده يا چسبيده به نوارهاي زرد است. ران پاي مياني در نرها بدون موي ستبر شكمي ، ساق پاي مياني داراي رديفهايي از موهاي ستبر در نيمه انتهايي لبه هاي جلويي و عقبي است كه سيمايي پر مانند به آن مي دهد. طول بالها 6-4 ميليمتر است. نرهاي بيشتر گونه هاي زير جنس Pterandrus داراي رديفهاي از موهاي ستبر روي لبه هاي عقبي و جلويي ساق پاي مياني داشته و سيمايي پر مانند به آن مي دهد. C.rosa از بيشتر افراد اين زير جنس بواسطه اين خصوصيت و نداشتن موي ستبر روي سطح زيرين ران پاي مياني قابل تشخيص است. نرهاي زير جنس Ceratitisهمچنين بدون پيوست هاي قاشقي در سر مي باشد. متاسفانه روش ساده اي براي تشخيص ماده ها به جز گونه هاي Pterandrus-كه داراي نوارهاي بال و بدن عموما قهوه اي رنگ كه در مقايسه با لكه هاي زرد رنگ C.capitataاست- وجود ندارد.

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

آفات و امراض چغندرقند:

 

 

كرم برگخوار چغندر قند يا كارادرنيا Caradrina exigua:

 

 

 

از آفات عمومي محسوب مي شود رنگ لارو كارادرنيا بطور معمول سبز است ولي گاهي به رنگ قهوه اي و حتي سياه ديده مي شود لاروهاي جوان به پارانيم برگ و لاروهاي مسن تر به رگبرگها حمله مي كنند در صورتيكه تراكم آفت شديد باشد طوقه نيز مورد تغذيه قرار مي گيرد و بوته خشك مي شود مبارزه با اين آفت عمدتاً از طريق مصرف سموم فسفره مانند ديمكون ، گوزاتيون ، ديپرتكل و يا سوپر اسيد انجام مي پذيرد .

 

بيد چغندر قند يا ليتا پروانه كوچكي است با نام علمي wcellatella scrobipalpa از آفات خصوصي چغندر قند است لارو كامل اين حشره از جوانه هاي مركزي تغذيه مي نمايد مبارزه با اين حشره عمدتاً با استفاده از سموم شيميايي فسفره مانند گوزاتيون ، ديمكون انجام مي شود .

 

از جنس آگروتيس Agrotis چند حشره با اسامي شب پره زمستاني Agrotis seaetum كرم آگرويتس A.ypsilon ، آگرويتس A.nigrum و شب پره آگرويتس A.pronuba به چغندر حمله مي كنند اين آفات به برگها ، دمبرگها و طوقه چغندر حمله مي كند و موجب خشك شدن گياه جوان مي گردد مبارزه با حشرات جنس آگرويتس عمدتاً با استفاده از طعمه مسموم انجام مي شود .

 

كك چغندر با نام علمي chaetocnema tibialis يكي از آفات مهم چغندر در ايران محسوب مي شود . خسارت به چغندر توسط حشره كامل كه سوسك كوچكي به طول 2 ميليمتر است مي باشد كك به برگهاي جوان حمله و آنها را مشبك مي سازد . براي مبارزه مي توان از سمهاي فسفره استفاده نمود . مگس چغندر با نام علمي Pegomyia betae مگس كوچكي است بطول تقريباً 5 ميليمتر كه لارو آن به چغندر آسيب مي رسانند قسمتهاي آلوده ماننده تاول باد مي كند و زرد رنگ مي شود كه در نتيجه برگها خشك شده و از بين مي رود مبارزه با اين آفت از طريق سموم فسفره مانند ديازينون يا ديمتوات بصورت سمپاشي مي باشد .

 

شته سياه باقله با نام علمي Aphis fabae از افات عمومي محصولات زراعي است اين شته بين 5/2 تا 3 مليمتر طول داشته و به رنگ سياه براق و گاهي تا سبز زيتوني ديده مي شود اين شته از شيره پرورده گياه تغذيه و باعث پيچيدگي ، پژمردگي و زردي برها و حتي خشكيدن آنها مي گردد با اين آفت مي توان با سموم متاسيستوكس ، ديمتوات و سوپر اسيد مبارزه كرد.

 

 

 

بیماریهای مهم چغندرقند:

 

بيماري سفيدك سطحي:

 

 

 

 

 

 

 

توسط قارچي بنام Erysiphe betae ايجاد و از مهمترين بيماريهاي چغندر قند در ايران محسوب مي شود علائم بيماري ابتدا بصورت ظهور پوشش گرد مانندي در سطح زيرين برگ است كه در اثر توسعه بيماري به سطح فوقاني برگها نيز گسترش مي يابد اين پوشش سفيد مدتي بعد تغيير رنگ داده و قهوه اي مي گردد و در نتيجه برگها شادابي خود را از دست داده و زرد مي شوند راه مبارزه استفاده از قارچ كشها مانند سموم گوگردي مي باشد .

 

بيماري لكه گرد برگ چغندر:

 

 

 

يكي از بيماريهاي مهم چغندر در نواحي گرم و مرطوب است كه توسط قارچي بنام Cercospora beticola ايجاد مي شود . علائم بيماري پيدايش لكه هاي گرد كوچكي به قطر 2 تا 5ميليمتر به رنگ خاكستري يا قهوه اي مايل به خاكستري با حاشيه قرمز متمايل به قهوه اي روي برگها مي باشد . كنترل بيماري با ضد عفوني بذر با فرمالين و سمپاشي مزرعه با تركيبات مس مانند كوپر اويت انجام مي شود . بيماري پوسيدگي ريشه چغندر قندر ظاهراً توسط قارچهاي مختلفي توليد مي شود اين بيماري پس از تشكيل ريشه غده اي به چغندر حمله و موجب پوشيدگي ريشه در ناحيه طوقه مي گردد . راه مبارزه با آن با انتخاب ارقام مقاوم و استفاه از قارچ كشها مانند تترا كلرو سوپرايكس و ريزكتول كمبي امكان

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

آفلاتوكسين ها :

 

 

 

 

در سال 1959 يك واقعه منحصر به فرد به وقوع پيوست كه موجب جلب توجه محققين به بررسي مسئله مايكوتوكسين ها گرديد . اين مسئله موجب مرگ هزاران بوقلمون و ساير طيور در مزرعه اي در آنگلياي شرقي بود ، به دليل درگيري صنعت بوقلمون و صنعت توليد مكمل هاي غذايي طيور با اين مسئله تلاش هاي زيادي جهت شناسايي منشاء بروز اين شيوع گسترده بيماري (كه در ابتدا به عنوان بيماري نا مشخص بوقلمون ناميده شد) صورت گرفت . هر چند اين نام دلالت بر بيماريهاي نظير عفونت هاي ويروسي دارد ، اما نشان داده شد كه اين پرندگان توسط نوعي سم موجود در بادام زميني آسياب شده مورد استفاده در توليد مكمل پروتئيني خوراك طيور مسموم گرديده اند . اين ماده سمي كه بنام آفلاتوكسين (Aflatoxin)ناميده شد زير نور ماوراء بنفش داراي تلالو فلورسنس مي باشد و نشان داده شده كه به وسيله رشد كپك آسپرژيلوس فلاوس (Aspergillus flavus)بر روي بادام زميني توليد مي گردد . آفلاتوكسين نه تنها داراي سميت حادي مي باشد بلكه جزو سرطان زاترين تركيبات شناخته شده براي موش هاي صحرايي است . اثبات پتانسيل سرطانزايي آفلاتوكسين اين امكان را فراهم نمود كه منشاء بروز بيماريهاي نظير سرطان كبد در ماهي قزل آلاي رنگين كماني و هپاتيت در سگ ها كه تقريبا يك قرن پيش توصيف گرديده بود اما به عنوان يك مسئله ناشناخته باقيمانده بودند ، مشخص گردد . تكامل روش هاي آناليز بسيار دقيق جهت شناسايي آفلاتوكسين ها منجر به اثبات اين مسئله گرديد كه حضور اين تركيبات در برخي محصولات كشاورزي به ويژه بادام زميني و ذرت كه اغلب جهت مصرف انساني مورد استفاده قرار مي گيرند ، شايع مي باشد .

 

حضور آفلاتوكسين ها هنوز هم در انواع مختلف مواد غذايي و خوراك حيوانات گزارش مي گردد ، و هر چند غلظتهايي از آن كه موجب ايجاد علائم مسموميت حاد مي شود بر حسب ميلي گرم در كيلوگرم (mgkg-1) اندازه گيري مي گردد ، با اين حال امروزه روش هاي آناليز دقيق امكان اندازه گيري غلظت هاي آن در حد ميكروگرم در كيلوگرم (µgkg-1) را فراهم نموده اند .

 

اكنون مشخص شده است كه آفلاتوكسين ها به وسيله دو گونه كپكي يعني آسپرژيلوس فلاوس و آسپرژيلوس پارازيتيكوس (A.parasiticus) توليد مي گردند كه هر دو آنها به خصوص در مناطق گرمسيري و نيمه گرمسيري پراكنده هستند . اخيرا گونه سومي به نام آسپرژيلوس نوميوس (A.nomius)به عنوان مولد آفلاتوكسين شناسايي شده است اما گزارش هاي متعدد در منابع قديمي در رابطه با توليد آفلاتوكسين به وسيله ساير گونه ها ، حتي گونه هايي كه به جنس هاي مختلف ديگر تعلق دارند ، معمولا در نتيجه اشتباه يا ساخته و پرداخته ذهن بشر مي باشد .

 

در ابتدا ، اين مسئله در نظر گرفته شد كه آلودگي به آفلاتوكسين اساسا ناشي از نگهداري نا مناسب محصولات بعد از برداشت است كه به كپك هاي انباري نظير آسپرژيلوسها و پني سيليوم ها اجازه مي دهد بر روي محصولات رشد نموده و مايكوتوكسين ها را توليد نمايند . علاوه بر اين رطوبت بالا و هواي گرم موجب توليد بالاترين ميزان آفلاتوكسين در مواد غذايي مي گردند به طوري كه در اين شرايط ميزان توليد آن بيش از حداكثر 30 ميكروگرم در كيلو ماده خوراكي تعيين شده به وسيله سازمان غذا و كشاورزي (FAO) و سازمان بهداشت جهاني (WHO) در مواد غذايي مورد مصرف انسان مي باشد . لازم به توضيح است كه اين سازمانها در هنگام تعيين اين حدود بر سر دوراهي قرار گرفتند كه به اين صورت بيان مي شود : به طور مشخص اين گروه ها ميزان پايين تري را ترجيح دادند اما احساس مي شد كه خطر سوء تغذيه بيش از خطر ايجاد سرطان كبد به وسيله آفلاتوكسين ها در انسان است . در ضمن ، برخي كشورهاي توسعه يافته قوانين سخت تر يا مقادير پايين تري را جهت آفلاتوكسين ها تعيين نموده اند .

 

 

 

اكنون مشخص شده است كه توليد آفلاتوكسين ها تنها به طور ساده يك مسئله ناشي از نگهداري نا مناسب نيست و اين تركيبات در مرحله قبل از برداشت و در محصولات در حال رشد در مزرعه نيز توليد مي گردند . گونه هاي آفلاتوكسين زايي آسپرژيلوس مي توانند با گياهان سالم يك رابطه پارازيتي بر قرار نمايند و زماني كه گياه تحت استرس قرار مي گيرد مثل شرايط خشكسالي ، مقادير كم اما قابل توجه از آفلاتوكسين را توليد مي نمايند .همانند تعدادي از متابوليت هاي ثانويه ميكروبي ، آفلاتوكسين ها گروهي از تركيبات شبيه به هم هستند كه سمي ترين آنها به عنوان آفلاتوكسين B1 شناخته مي شود . طبيعت دقيق واكنش به آفلاتوكسين در حيوانات به گونه ، جنس و سن بستگي دارد و عموما نرها حساسيت بيشتري نسبت به ماده ها دارند . برخي حيوانات نظير جوجه اردك يكروزه و سگ بالغ به ميزان قابل توجهي به مسموميت حاد با آفلاتوكسين B1 حساس هستند به طوري كه مقادير LD50 آنها به ترتيب 35/0 و 5/0 ميلي گرم به ازاي هر كيلو گرم وزن بدن است ، در حالي كه ساير حيوانات نظير موش صحرايي و موش خانگي بالغ مقاومتر مي باشند و LD50 آنها حدودا 9mg/kgمي باشد . تمام حيوانات به فعاليت سرطانزايي آفلاتوكسين پاسخ نمي دهند اما در مورد موش صحرايي و ماهي قزل آلاي رنگين كماني ، آفلاتوكسين B1 يكي از سرطانزاترين تركيبات شناخته شده است .

 

 

 

وضعيت سميت آفلاتوكسين براي انسان چگونه است ؟آيا حساسيت انسان به اندازه سگ است يا مانند موش صحرايي به سميت حاد اين سم مقاومت دارد ؟ و آيا آفلاتوكسين موجب ايجاد سرطان كبد در انسان مي گردد ؟يكي از موارد تاسف انگيز در رابطه با سميت حاد آفلاتوكسين در انسان در سال 1974 از هندوستان گزارش گرديد . در اين سال يك مورد شيوع گسترده مسموميت به وقوع پيوست كه تقريبا هزار نفر درگير آن بوده و حدود 100 نفر از آنها فوت نمودند . با اندازه گيري ميزان آفلاتوكسين موجود در ذرت كپك زده عامل مسموميت ، امكان تخمين ميزان LD50 آفلاتوكسين B1 در انسان فراهم شد و مشخص گرديد كه اين ميزان بين مقادير مربوط به سگ و موش صحرايي قرار مي گيرد .

 

هر چند آفلاتوكسين به عنوان يكي از سرطانزاترين تركيبات طبيعي براي برخي از حيوانات محسوب مي شود ، اما هنوز مشخص نشده كه آيا اين تركيب براي انسان سرطان زا هست يا خير . وضعيت بروز سرطان كبد در برخي از تقاط جهان نظير قاره آفريقا پيچيده است و فرض اوليه ارتباط بين قرار گرفتن در معرض آفلاتوكسين رژيم غذايي و وقوع سرطان كبد بايستي با احتياط مورد بررسي قرار گيرد . مشخص شده است كه ارتباط شديدي بين حضور ويروس هپاتيت B و سرطان كبد در انسان وجود دارد و در رابطه با تاثير سينرژيستي اين دو عامل بين محققين اتفاق نظر وجود دارد .

 

با وجود اينكه ممكن است ايجاد سرطان كبد در برخي نقاط آفريقا به دليل استفاده از مصرف غذاهاي آفلاتوكسين زا قابل توجه باشد ، اما اين سئوال مطرح است كه چرا در هندوستان كه در آنجا نيز چنين عادات غذايي متداولي است سرطان كبد رايج نيست . در هندوستان سيروز كبدي متداولتر مي باشد و با توجه به اين مسئله مشخص مي شود كه هنوز بايد در رابطه با نقش آفلاتوكسين در ايجاد سرطان كبد و صدمات كبدي در نقاط مختلف دنيا بررسي هاي بيشتري صورت گيرد .

 

در بدن حيوانات واكنش هاي مختلفي به اثرات سمي يك تركيب بوقوع مي پيوندد زيرا اين تركيب در بدن آنها متابوليزه شده و سميت نهايي به وسيله اين فعاليت متابوليكي تحت تاثير قرار مي گيرد . اين وضعيت قطعا در رابطه با آفلاتوكسين B1 صادق است و در مورد اين تركيب در كبد گونه هاي حيواني مختلف متابوليت هاي متفاوتي تشكيل مي گردد. از اين رو بدن گاو قادر به هيدروكسيله نمودن اين مولكول است و آفلاتوكسين حاصل را كه به نام آفلاتوكسين M1 شناخته مي شود ، وارد شير مي نمايد . اين مسئله موجب مي شود كه بدون ايجاد كپك زدگي در شير ، شرايطي جهت آلودگي شير و محصولات شيري مورد استفاده به عنوان غذاي انسان فراهم گردد .

 

ثابت شده است كه تشكيل يك نوع اپوكسيد عامل ايجاد سميت حاد و مزمن مي باشد ، و حيواناتي كه قادر به توليد آن نيستند در مقابل بروز هر دو نوع سميت نسبتا مقاوم مي باشند . حيواناتي كه اين اپوكسيد را توليد مي نمايند اما نمي توانند آن را به طور مؤثري متابوليزه نمايند ، در معرض بالاترين خطر فعاليت سرطانزايي آفلاتوكسين B1 قرار دارند زيرا گزارش مي شود كه اپوكسيد با DNA واكنش انجام مي دهد . حيواناتي كه اين اپوكسيد را توليد مي نمايند اما آن را به كمك آنزيم هيدروكسيلاز تجزيه مي نمايند نتيجتا ايجاد يك هيدروكسي استال بسيار فعال مي نمايند . بدين ترتيب بيشترين حساسيت را به سميت حاد اين تركيب دارند . مشخص شده كه هيدروكسي استال با دنباله هاي ليزين در مولكول هاي پروتئين واكنش انجام مي دهد .

 

اكنون مشخص شده است كه اپوكسيد آفلاتوكسين B1 به صورت اختصاصي با دنباله هاي گوانين مولكول هاي DNA در تعدادي از نقاط فعال واكنش انجام مي دهد كه يكي از اين نقاط كدون 249 در ژن P53 مي باشد . محصول حاصل از اين ژن در فرآيندي كه به طور طبيعي موجب محافظت در برابر سرطان مي شود ، شركت مي نمايد همچنين مشخص شده كه ويروس هپاتيت B به محصول ژن P53 متصل مي شود . بدين ترتيب آفلاتوكسين B1 و ويروس هپاتيت B به روش هاي مختلف بر روي ژن P53 تاثير مي گذارند و به سادگي مي توان ديد كه اين دو عامل مي توانند با يكديگر بصورت سينرژيستي عمل نمايند .

 

از اينرو مولكول اوليه (والدين) به صورت يك سيستم انتقال كار آمد عمل مي نمايد كه داراي خصوصيات مناسب جذب از روده و انتقال به كبد و ساير اندامهاي بدن است . به هر حال روش متابوليزه شدن نهايي مولكول اوليه در بدن موجودات زنده تعيين كننده طبيعت اصلي عكس العمل حيوان است . اطلاعات موجود در رابطه با فعاليت متابوليكي در كبد انسان نشان مي دهد كه انسان از نظر حساسيت به سميت حاد آفلاتوكسين B1 در حد متوسطي قرار دارد و ممكن است به سميت مزمن اين سم از جمله خاصيت سرطانزايي آن تا حدي حساسيت نشان دهد .

 

مطالعات متعدد ثابت نموده كه اطفال حتي قبل از اينكه از شير گرفته شوند ممكن است در معرض آفلاتوكسين ها قرار گيرند زيرا مادراني كه توسط غذاي خود آفلاتوكسين دريافت مي نمايند ممكن است آفلاتوكسين M1 را در شير خود ترشح نمايند . هيچ شكي در رابطه با پتانسيل ايجاد خطر توسط آفلاتوكسين موجود در رژيم غذايي وجود ندارد و بايد تلاشهاي وسيعي جهت كاهش يا در صورت امكان حذف آلودگي آن از مواد غذايي صورت گيرد .

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

آميتراز (ميتاك )

 

 

گروه شيميايي :دي أميدين

 

ويژگيهاي فيزيكي و شيميايي : اين سم خاصيت خورندگي ندارد و نسبت به گرما مقاوم است . به نظر ميرسد كه اشعه ماورا بنفش , تاثير اندكي بر پايداري ان داشته باشد در صورتي كه اميتراز به مدت طولاني درشرايط مرطوب نگهداري شود به أرامي تجزيه خواهد شد .

 

ماندگاري در محيط زيست :اميتراز در خاك داري تهويه مناسب به سرعت تجزيه مي شود . نيمه عمر ان يعني مدت زماني كه طول مي كشد تا ماده تجزيه شود و غلظت ان به نصف غلظت اوليه برسد كمتر از يك روز است. تجزيه در خاكهاي اسيدي سريعتراز خاكهاي قليايي و يا خنثي صورت مي گيرد .

 

سميت: LD50= 600-800 mg/kg اميتراز براي زنبور عسل تقريبا بي ضرر است .

 

موراد مصرف : اميتراز يك حشره كش و كنه كش است كه براي كنترل كنه قرمز تار عنكبوتي , مينوز برگ و سپرداران به كارميرود . اين سم در پنبه عليه كرم غوزه پنبه , مگس سفيد و كرمهاي برگ خوار و در حيوانات براي كنترل ساس ,كنه ,شپش و ديگر افات حيواني به كار برده مي شود.

 

پادزهر: اميتراز پادزهر اختصاصي ندارد .

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

بیماری آتشک سيب و گلابي ( Fire Blight)

 

 

 

 

آتشک از قديمی ترين بيماری های باکتريائی است که عامل آن باکتری Erwinia Amylovora می باشد و ميتواند بيش از 75 نوع درخت و بوته از خانواده Rosacea را مورد حمله قرار دهد .

 

 

 

بيماری در درختان سيب و گلابی بيشتر مخرب است .

باکتری عامل بيماری در شانکر های نسبتاً فرو رفته زمستان گذرانی کرده و در بهار، زمانی که دمای محيط مساعد باشد و باران های مکرری روی دهد باکتری شروع به فعاليت کرده و به سرعت زياد شده و با کمک حشرات ، باران و باد پراکنده می شود .

 

 

اين بيماری بيش از 200 سال است که در آمريکای شمالی شناخته شده ولی کنترل آن بعلت ناشناخته بودن عامل بيماری مشکل بوده است . متاسفانه در حال حاضر هم که عامل بيماری مشخص است به دلايل مشروحه زير کنترل بيماری مشکل تر شده است.

 

 

1- سابقاً در هر هکتار 250 تا 500 درخت کاشته میشد در حاليکه امروزه جهت افزايش محصول 1250 تا 2500 درخت در هکتار کاشته میشود و برای انجام اين امر لزوماً درختانی از واريته هائی که قد و قواره مناسب دارند انتخاب می شود که اکثراً در مقابل بيماری حساس هستند .

 

 

2- تقاضای بازار خريد و داشتن محصولاتی بظاهر مطلوب باغداران را تشويق ميکند که به کاشت واريته های جديدی اقدام کنند که متاسفانه اکثراً در مقابل بيماری آتشک حساس هستند .

 

 

3- داشتن درختان زياد و محصول بيشتر در واحد سطح احتمالاً موجب نقصان مکانيزم های فيزيولوژيکی طبيعی در دفاع از بيماري ها می گردد .

 

 

 

شرايط شيوع بيماری:

 

 

نظر به اينکه بيماری آتشک در درختانی که رشد زياد دارند شديدتر است لذا بايد در کود دهی (مخصوصاً کودهای ازوته ) توجه بيشتری مبذول گردد . کوددهی نبايد تابع برنامه ساليانه باشد بلکه بايد ديد درخت کی و چه مقدار کود احتياج دارد . درختان سيب نبايد بيش از 25 تا 30 سانتيمتر و درختان گلابی بيش از 15 تا 20سانتيمتر رشد سر شاخه داشته باشند .

 

تجربه نشان داده است که در خاک های سنگين و کمتر آبکش ، درختان حساسيت بيشتری برای بيماری دارند و دليل اين امر ميزان زياد ازت و همچنين آب ذخيره شده در خاک می باشد که موجب رشد زياد درخت ميگردد . ميزان ازت در برگ های درختان سيب و گلابی حداکثر 2 تا 2.4 درصد توصيه شده است .

 

 

حساسيت به بيماری آتشک در خاک های اسيدی که قاعدتاً کلسيم و منيزيوم کمتری دارند بيشتر است . نگهداری سطح زيرين خاک با پ هاش حدود 6 و سطح فوقانی خاک با پ هاش 6.5 تا 7 توصيه شده است . نقصان پتاسيم خاک هم موجب حساسيت است و ميزان آن 1.35 تا 1.80 درصد توصيه می شود .

 

 

شرايط ديگر شيوع بيماری داشتن رطوبت نسبتاً زياد و باران های مکرر ، دمای 21 تا 27 درجه سانتيگراد ، طولانی بودن دوره گل در شرايط سرد و رطوبی فصل بهار ونيز حضور باکتری در شانکر ها می باشد .

 

 

علائم بيماری:

 

 

در اوايل بهار ، حدود دو هفته قبل از باز شدن گل ها ، گلبرگ ها آب سوخته ، قهوه ای رنگ و سپس سياه می شوند و روی درخت باقی می مانند . شاخه های کوچک پژمرده و سياه رنگ شده و بعضاً با 180 درجه خميدگی عصائی شکل می شوند . روی بعضی از شاخه های قديمی که از طريق گل ها و شاخه های کوچک آلوده می شوند شانکر های چروکيده و بعضاً فرو رفته تشکيل می شود که ممکن است شکاف برداشته و چوب زيرين نمايان گردد . مايع کرم رنگی که حامل ميليون ها باکتری می باشد از شانکرها خارج می شود و در شرايط رطوبی بطرف پائين روی تنه و شاخه ها سرازير می شود . حشرات با اين ترشحات آلوده شده و هر کدام با بيش از يکصد هزار باکتری موجب آلودگی گل ها می شود .

 

 

علائم بيماری روی ميوه بستگی به زمان آلودگی دارد. اگر آلودگی زودتر اتفاق بيافتد ، ميوه کوچک مانده و تغيير رنگ ميدهد و به حالت چروکيده روی درخت باقی می ماند .

 

در صورتيکه ديرتر آلوده شود به اندازه ميوه نارس چروکيده نشده و تغيير رنگ نمی دهد .ميوه های آلوده که با تگرگ يا حشرات آسيب ديده اند به رنگ های قرمز ، قهوه ای يا سياه در می آيند . از ميوه های آلوده ممکن است قطرات مايع زرد رنگ باکتری خارج شود .

 

 

 

 

چرخه بيماری:

 

 

زمانی که شرايط محيط مساعد شد باکتری در شانکر که از سال گذشته در آن زمستان گذرانی کرده است بسرعت با تقسيم سلولی تکثير يافته و مايع کرم رنگ، شيرين و چسبنده ای به نام Bacterial Ooze توليد می کند . حشرات باکتری را به گل ها ، برگ ها وشاخه های تازه منتقل می کنند . در بهار و در دمای مساعد بين 18 تا 30 درجه سانتيگراد مدت زمان بين آلودگی و ظهور بيماری حدود 5 روز است . در شاخه های جديد آلودگی بسرعت در حدود روزانه 15 سانتيمتر پيشرفت می کند . باکتری از طريق شاخه های جديد بشاخه های قطورتر و تنه اصلی ميرسد و در آنجا با تشکيل شانکر ها زمستان گذرانی می کند تا سال بعد چرخه بيماری را آغاز کند .

 

 

حشرات از قبيل زنبور ، مورچه ، حشرات پردار ، شته و سوسک به اين ترشحات جلب شده و باکتری را به گل های باز شده منتقل می کند . اين عمل با کمک باد و باران تشديد می شود . باکتری در گل هاتکثير يافته و بسرعت بطرف ساقه حرکت می کند و در زمان کوتاهی تمامی گل ها ، برگ ها و ميوه ها در محل آلودگی ميميرند . شاخه های جوان نيز از طريق منافذ برگ ها و زخم ها ، آلوده و سياه رنگ شده و می ميرند . قابل توجه است که تنها يک شانکر فعال ميتواند ميليون ها باکتری توليد کرده و تمامی باغ را آلوده نمايند .

 

 

 

 

 

كنترل بيماري :

 

 

1 ــ هرس

 

 

نظر به اينکه باکتری در شانکر ها زمستان گذرانی می کند لذا حذف آنها از شدت بيماری در سال بعد جلوگيری می کند . بهتر است هرس در زمستان انجام شود چون زمانيکه برگ ها روی درخت باشند بعضی از شانکر ها قابل رويت نخواهند بود . در بهار يا اوايل تابستان هرس نبايد انجام شود زيرا ممکن است موجب سرايت بيماری به قسمت های سالم درخت گردد . شاخه های آلوده 15 سانتيمتر پائين تر از ناحيه سياه شده حذف شود . هرس شاخه های کوچک ممکن است اواخر تابستان انجام شود ولی حذف شاخه های قطور بايد در اواخر زمستان انجام شود زيرا حذف آنها در آن زمان ممکن است موجب رويش جديد باشد .

 

 

هرس بايد در هوای خشک انجام شود و هرس در فصل رويش حداقل 30 سانتيمتر پائين تر از قسمت آلوده که تغيير رنگ يافته است بعمل آيد و در صورتيکه فقط چند درخت آلوده وجود داشته باشدممکن است باحذف قسمت های آلوده بطور دقيق ، از اشاعه بيماری به ساير درختان جلوگيری شود . برای جلوگيری از بيماری و شيوع آن لازم است درختان همه روزه مورد بازرسی قرار گيرد و قسمت های آلوده حذف شود.

 

 

وسايل هرس در فاصله هر برش بايد با محلول 10% مايع سفيد کننده ضد عفونی شود . در صورتيکه در تنه درختان آلوده ، هرس امکان نداشته باشد ، بايد شانکر از 2.5 سانتيمتر ازطرفين زخم و 7 سانتيمتر از بالا و پائين آن با چاقوی تيز تا رسيدن به نسج سالم برداشته شود و با رنگ بوردو پر شود .

 

 

 

2ــ مبارزه شيميائی

 

 

1ــ سمپاشی با ترکيب بوردو ( 100ــ 0.75 ــ 0.25 ) شامل 1% روغن قبل از باز شدن شکوفه ها توصيه می شود .

 

 

Professor of Plant Pathology , The Pensylvania State University ,U.S.A. , 12 May 1999

 

 

2ــ سمپاشی با ترکيب بوردو باضافه 1% روغن قبل از باز شدن شکوفه ها توصيه می شود .

 

 

Fire Blight Management , U.S.A. internet 2002 )

 

 

 

 

 

3ــ سمپاشی با ترکيب بوردو ( 100ــ 0.75 ــ 0.75 ) قبل از باز شدن شکوفه ها توصيه می شود .

 

 

University of Illinois , U.S.A . September 19

 

 

 

4ــ سمپاشی با ترکيب بوردو در اواخر دوره خواب درختان بشرطی که تمامی درخت را بپوشاند توصيه می شود . بهتر است ترکيب بوردو با روغن مخلوط گردد . اين سمپاشی بيماری اسکاب سيب را نيز کنترل می کند .

 

 

Presented by Professor Paul W. Steiner , at the State Horticultural

Association of Pennsylvania Annual Meeting . U.S.A. January 2000

 

 

5ــ برای کنترل آتشک سمپاشی با ترکيب بوردو 1% قبل از شروع زمان رويش و استربتومايسين 100 پی پی ام سه نوبت در زمان گل توصيه می شود .

 

 

W. Hal Shaffer ,Department of Plant Pathology , University of Missouri , Columbia , U.S.A. 1999

 

 

 

6ــ برای کنترل آتشک سمپاشی با ترکيب بوردو 1% باضافه روغن در اواخر دوره خواب درختان توصيه می شود .

 

 

Utah Plant Diseases Control , U.S.A. February 1993

 

 

 

7ــ برای کنترل بيماری آتشک سمپاشی با ترکيب بوردو در دوره خواب درختان توصيه می شود .

 

 

 

 

 

8ــ برای کنترل بيماری آتشک در اواخر زمستان شاخه های آلوده 15 سانتيمتر پائين تر از محل آلودگی هرس شود و با ترکيب بوردو سمپاشی شود .

 

 

University of Minnesota ,Yard and Garden Clinic , Chad J. Behrendt, Ph.D and Crystal M. Floyd , U.S.A. 1999..

 

 

 

 

 

9ــ برای کنترل بيماری آتشک سمپاشی با ترکيب بوردو (100 ــ 0.75 ــ 0.25 ) باضافه 1% روغن در اواخر زمستان توصيه می شود .

 

 

The University of Tennessee , Steve Bost , Professor and Alan Windham , U.S.A.

 

 

 

10ــ برای کنترل بيماری آتشک سمپاشی با ترکيب بوردو (100 ــ 0.75 ــ 0.25) در دوره گل يک يا دو دفعه بفواصل 4 روز توصيه می شود .

 

 

The Morton Arboretum ,

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

پیچیدگی برگ هلو Peach Leaf Curl

 

 

 

 

 

 

بيماری پيچيدگی برگ هلو که به فارسی بيماری لب شتری و يا بيماری باد سرخ هلو ناميده می شود ، اولين بار در اوايل قرن نوزدهم در اروپا شناخته شده است و در آمريکا نيز بيماری مزبور زودتر از ساير بيماری های هلو مشخص گرديده است و در سال 1845 از ايالات شرقی آمريکا و در سال 1855 از ايالت کاليفرنيا گزارش شده است . در ايران نيز احتمالاً بيماری از قديم الايام وجود داشته است ولی اولين گزارش کتبی مربوط به سال 1325 از اسفندياری می باشد . بيماری پيچيدگی برگ هلو با آنکه در بعضی از مناطق جهان به علت نا مساعد بودن شرايط محيطی وجود ندارد ولی خسارت آن در اروپا و قسمت هايی از چين ، افريقا ، استراليا ، آمريکای جنوبی، آمريکای شمالی و زلاند نو شديد می باشد . در ايران بيماری از نواحی آذربايجان ، سواحل دريای خزر ، استان های مرکزی ، اصفهان ، خراسان و زنجان گزارش شده و احتمال می رود که در بعضی مناطق هلو کاری ديگر نيز وجود داشته باشد .

علائم بيماری

خسارت بيماری شامل پيچيدگی ، تورم و تغيير رنگ و ريزش برگ ها و آلودگی جوانه ها و سر شاخه ها و سرانجام ضعف کلی درخت می باشد . درختان جوان بيش از درختان پير در برابر اين بيماری حساس هستند و به طور کلی بيماری در مناطق گرم وخشک اهميت اقتصادی ندارد . مشخص ترين علائم بيماری روی برگ ها ظاهر می شود ، به اين که در بهار برگ ها پيچيده و پهنک در بعضی از قسمت ها متورم ، کلفت و به رنگ سفيد ، زرد يا قرمز در می آيد . به همين جهت در اصطلاح زبان فارسی بيماری لب شتری ناميده می شود . ميوه ها نيز ممکن است آلوده شود و قبل از موعد مقرر بريزند . برگ های آلوده به بيماری زود ريخته و برگ هائی که بعداً تشکيل می گردند سالم باقی می مانند . نشانه های بيماری ممکن است فقط روی تعدادی از برگ های هر درخت ظاهر شود ولی عملاًتمام برگ ها را مبتلا می گرداند . موقعی که برگ های آلوده به رنگ قرمز يا ارغوانی در آمدند تشکيل اسپورهای قارچ عامل بيماری در سطح فوقانی شروع می شود . بارقارچ به صورت گرد خاکستری رنگی سطح برگ را می پوشاند و در همين موقع برگ ها به رنگ قهوه ای روشن درآمده و خزان می کند. اين ريزش برگ بستگی به شرايط آب وهوائی دارد . به طوری که در هوای گرم وخشک برگ ها زودتر و معمولاً در اوايل تير ماه يا در مرداد ماه می ريزد و اگر مقدار زيادی از برگ ها خزان کند برگ های جديدی از جوانه های خواب تشکيل و ظاهر می شود . شاخه های جوان مبتلا نيز کمی متورم شده و رشدشان متوقف می گردد و يا اينکه به رشد خود ادامه داده و لکه ها به صورت شانکر باقی می مانند .

شکوفه ها و ميوه های جوان آلوده نيز اغلب قبل از موعد می ريزد . روی پوست ميوه های بزرگتر ، قسمت های تغيير رنگ يافته و چروکيده ای ظاهر می شود .

 

 

 

 

 

 

عامل بيماری

قارچ عامل پيچيدگی برگ هلو اولين بار در سال 1875 توسط برکلی به نام Ascomyces deformans مشخص گرديده اما اين نام با آنکه بعداً در سال 1869 توسط فوکل به Exoascus deformans تغيير يافت ، تولازنه درسال 1866نام اين قارچ را Taphrina deformansکه در واقع همنام دو گونه فوق الذکراست می داند ميسيليوم و هيف های رويشی اين قارچ با قارچ های ديگر متفاوت و مشخص می باشد . هيف های نسبتاً کوتاه ، خميده ، پيچيده و طويل آنها بسيار متغير و بندهای هيف نيز نامنظم می باشد و اين نوع هيف ها را معمولاً در بافت پارانشيم برگ می توان يافت . هيف های زايشی يا آسک زای قارچ روی هيف های رويشی تکامل يافته تشکيل می گردد . هيف های رويشی زير اپيدرم سطح فوقانی و ندرتاً سطح تحتانی برگ می رويند . اين هيف ها در بين سلول های اپيدرمی نفوذ کرده و آزادانه بين اپيدرم و کوتيکول در جهات مختلف رشد و نمو می نمايند . سپس بزودی لايه هيمنيوم بين بافت اپيدرم و کوتيکول تشکيل می گردد . آنگاه هيمنيوم در بافت آلوده شکل گرفته و سرانجامتشکيل آسکوسپورهای قارچ را می دهد . آسک ها معمولاً اندازه شان متغير و به طول 17-36 ميکرون و عرض 7-15 ميکرون می باشند . در داخل هر آسک معمولاً هشت آسکوسپورکروی که قطر آن بين 3-7 ميکرون است تشکيل می شود . آسکوسپورها عموماً به طريق جوانه زدن تندش می يابند و توليد کنيدی می کنند .

چرخه بيماری

گلميک می نويسد که قارچ عامل بيماری پيچيدگی برگ هلو زمستان را به صورت ميسليوم روی شاخه ها و بدون اينکه داخل بافت شوند به سر می برد . در بهار همزمان با بارندگی های فصلی کنيدی هائی توسط ميسليوم روی برگ های جوان تشکيل می شود . در بهار های پر باران آلودگی وشيوع بيماری شدت دارد . موقعی که قارچ مدتی در برگ گسترش يافت در بين بافت اپيدرم و کوکتيکول لايه قارچی متراکم و سفيدی به نام هيمنيوم تشکيل می دهد که در آن آسک و در داخل آسک آسکوسپور ايجادمی گردد. آسکوسپورها تقريباً اوائل خردادماه از داخل آسک خارج شده و توسط باد روی شاخه و يا درختان مجاور انتقال می يابند و در آنجا جوانه زده و توليد ميسليوم هائی را که زمستان گذرانی قارچ را به عهده دارند می کند . بعضی ها گفته اند که زمستان گذرانی اين قارچ به وسيله اسپورهائی که در اواخرتابستان و قبل از خزان برگ ها تشکيل می گردد انجام می شود . اين اسپورها روی فلس های جوانه ها يا در سطح شاخه های جوان بسر برده و در بهار با بارش باران شسته شده و روی جوانه های برگ قرار می گيرند و با فراهم شدن شرايط محيطی مساعد جوانه زده و آلودگی شروع می شود . اندرسون می نويسد به طور کلی در مناطقی که فصل بهار در آنجا شبنم و بارندگی کم وهوا نسبتاً گرم باشد عموماً شرايط برای شيوع بيماری پيچيدگی برگ هلو نامساعد است .

مبارزه

1 ــ برای کنترل بيماری پيچيدگی برگ هلو دو نوبت سمپاشی با ترکيب بوردو 1% ،

اولی در پائيز پس از ريزش 50% برگ ها و دومی در اواخر زمستان قبل از تورم جوانه ها توصيه می شود .

Plant Disease Control , Oregan State University , U.S.A

2 ــ سمپاشی با ترکيب بوردو يک نوبت دراواخر پائيز پس از ريزش برگ ها و يا در اواخر زمستان قبل از تورم جوانه ها توصيه می شود . بايد توجه شود که پس از باز شدن جوانه سمپاشی اثر ندارد .

Paul C. Pecknold , Extension Plant Pathologist , U.S.A.

3 ــ پس از آلودگی برگ ها ديگر مبارزه ممکن نخواهد بود چون آلودگی زمان تورم جوانه ها روی می دهد . سمپاشی با ترکيب بوردو پس از ريزش برگ ها و يا در اواخر زمستان قبل از تورم جوانه ها توصيه می شود .

Paula Flynn , Department of Plant Pathology , Iowa State University , Ames , Iowa, U.S.A

4 ــ دو نوبت سمپاشی با ترکيب بوردو توصيه می شود . سمپاشی اولی در دوره خواب درخت و سمپاشی دومی قبل از تورم جوانه ها و زمانی که هنوز رنگ جوانه ها عوض نشده می باشد .

University of California , Agriculture and Natural Resources , U.S.A.

5 ــ با يک نوبت سمپاشی با ترکيب بوردو در پائيز قبل از برگ ريزان و يا در بهار قبل از متورم شدن جوانه ها بيماری کنترل می شود . اگر خطر بيماری شديد باشد سمپاشی در هر دو زمان توصيه می شود .

Bruce Watt , Plant Pathologist , Pest Management Office , Orano , U.S.A.

6 ــ سمپاشی با ترکيب بوردو در دوره خواب توصيه می شود . سمپاشی ممکن است در پائيز پس از ريزش برگ ها يا در اوايل بهار 3 تا4 هفته قبل از متورم شدن جوانه ها انجام شود . سمپاشی پس از باز شدن جوانه ها بی اثر است .

The Plant Disease Diagnostic Clinic , at Cornell University , NY , U.S.A.

7 ــ سمپاشی با ترکيب بوردو توصيه می شود .

University of Connecticut , Integrated Pest Management , U.S.A.

8 ــ سمپاشی با ترکيب بوردو در پائيز و يا در بهار قبل از متورم شدن جوانه ها توصيه می شود . اگر در بهار قارچ بيماری وارد برگ يا ميوه بشود کنترل بيماری ديگر امکان ندارد .

Illinois Fruit and Vegetable News , U.S.A.

9 ــ برای مبارزه با بيماری پيچيدگی برگ هلو سمپاشی با ترکيب بوردو توصيه می شود .

Integrated Pest Management (IPM) Sulutions for The Landscaping Professional ,

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

Rice white tip nematode or Strawberry crimp nematode

 

 

 

Aphelenchoides besseyi

 

Rice white tip nematode or Strawberry crimp nematode

 

میزبانان: برنج، توت فرنگی، گیاهان زینتی و گندمیان.

 

باعث کاهش شدید محصول برنج در ژاپن و قسمت هایی از آمریکا شده است.

 

خسارت به برنج: تنک شدن مزرعه، از بین رفتن اکثر بوته ها، علفی شدن بوته ها، که خسارت مورد آخر حدود 40% برآورد شده است.

 

کنترل: تیمار بذور با آب گرم، ضدعفونی شیمیایی خاک، استفاده از خاک های سبک تر، تیمار ساقه های رونده توت فرنگی با آب گرم 46 در جه سانتی گراد به مدت 10 دقیقه، استفاده از ارقام زودرس، متحمل و مقاوم.

 

کاهش محصول در ارقام حساس برنج، 54- 17% و در ازقام مقاوم 24- 0 % بر آورد شده است.

 

با توجه به اهمیت اقتصادی میزبان های پاتوژن و میزان خسارتی که این عامل به محصولات کشاورزی وارد می کند، می توان به اهمیت مبارزه با این نماتد پی برد.

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ