بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
 
وبلاگ دانشجویان دانشکده کشاورزی سراوان با بیش از 10000مقاله کشاورزی رایگان

اصول طراحی باغ ایرانی

 

 

 

 

طراحی باغ ایزانی را می توان در اصول زیر خلاصه نمود.

 

 

 

الف ) سلسله مراتب

 

 

 

بر اساس این اصل فضاها و عناصر مختلف بر اساس اهمیت، ارزش کارکردی و بسیاری از عوامل دیگر در کنار هم قرار می گیرند. در طراحی اغلب باغ های ایرانی این اصل به خوبی دیده می شود. سلسه مراتب در باغ ها از سردرورودی یا گاهی میدان و آبنمایی در بیرون باغ (جلوخان) شروع و با گذشتن از هشتی و محور اصلی به کوشک باغ می رسد. این اصل را در ارتفاع، رنگ و اندازه عناصر باغ هم میتوان جستجو کرد.

 

 

 

ب)تقارن

 

 

 

تقارن یکی از اصول طراحی به شمار می رود که در دوران باستان در بسیاری از بناهای عمومی و مذهبی به کار رفته است. اصل تقارن را می توان کامل ترین شکل تعادل به شمار آورد که علاوه بر جنبه های زیبا شناسی از لحاظ ایستایی نیز همواره مورد توجه بوده است. در باغ های ایرانی به وفور از این اصل استفاده شده است. کوشک های ساخته شده متقارن بوده و بر روی محور یا مرکز تقارن واقع اند. اوج قرینه سازی را می توان در محورهای اصلی دید. در محور اصلی حتی درختان، درختچه ها و گل ها نیز قرینه کاشته شده اند. باغ های مستطیلی بسته به مکان قرار گیری کوشک، یک یا دو محور تقارن و پلان های مربع اغلب چهار محور تقارن دارند.

 

 

 

ج ) مرکزیت

 

 

 

یکی از امور مهم در ترکیب و سازمان دهی عناصر در بسیاری از فضاهای معماری مرکزیت است و غالبا برای تاکید به مهم ترین قسمت مجموعه مورد استفاده قرارمی گیرد. اصل مرکزیت بیشتر در کوشک ها دیده می‌شود. خصوصا کوشک هایی با طرح هشت بهشت. این اصل در پلان مربع با وجود کوشک در محل تقاطع محور ها، در اوج خود می باشد.

 

 

 

د) ریتم

 

 

 

به معنی تکرار موزون ساده یا پیچیده یک عنصر یا پدیده در یک اثر هنری است. منظور از تکرار موزون پیچیده، تکرار چند عنصر یا مجموعه به نحوی است که درک روابط و قانونمندی های حاکم بر آنها به مشاهده دقیق و عمیق نیاز دارد.

 

 

 

این اصل در مواردی جوابگوی نیاز عملکردی می باشد همچون حجره های یک مدرسه یا کاروانسرا ، وگاهی بر آورده کننده نیاز زیبایی شناختی است از لحاظ بصری منظری ظریف و خوشایند پدید آورد. (سلطان زاده ۱۳۷۸)

 

در باغ ایرانی این اصل را می توان در دیواره های حاشیه باغ، دیواره های صفحه بندی حاصل از زمینهای شیب دار و حتی در کفسازی ها مشاهده می شود.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

گیاهان پوششی باغ ایرانی

 

 

1- شبدر زینتی(دایکوندرا)Dichondra repens: تیره: Leguminoseae .در ایران کشت این نوع شبدر هنوز هم متداول است. این گیاه پوششی همانند چمن کاشته، و نگهداری می‌شود. این گیاه در شهرهای شمالی ایران‌، بسیار کشت می‌شود. در تهران نیز در نواحی شمیرانات کشت آن به خوبی انجام می‌شود. پوشش اصلی باغ ایرانی در قدیم این نوع شبدر زینتی بوده است.

 

 

 

 

۲- شبدر:Trifolium تیره: Leguminose  .از دولپه‌ای‌ها (گیاهانی که در مقابل تک لپه‌ایها هستند و دانه آنها حاوی دو رشته مواد غذایی (آلبومن) که از یکدیگر جدا هستند می باشد. )با گلهایی به رنگ سفید‌، صورتی و قرمز است. میوه آن کوچک و دارای یک دانه می باشد. گونه‌‌های مهم آن شبدر معمولیT.repens، شبدر هیبرید T.hibridum T.repens و شبدرگل درشت T.incor nataum با گلهای سرخرنگ است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

الگوهای باغهای ایرانی :

االگوهای باغهای ایرانی :الگوی 1 : کوشک ( باغ فین کاشان )

- ساختمان کوشک دارای الگوی فضای میانی می باشد.

- ورودی باغ بر روی محور اصلی مقابل کوشک قرار می گیرد

 

 

الگوی 2 : کوشک باغ ( باغ شاهزاده کرمان )

- کوشک در یک سوم میانی قرار می گیرد ، به این صورت که اگر طول مستطیل را به سه قسمت تقسیم کنیم ، کوشک در تقاطع یکی از یک سوم قرار می گیرد

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

نخل زینتی

 

نخل زینتی

 

 

 

نام علمی:    Arecastrum Romanzoffianum

 

خانواده : Palmaceae

 

موطن : برزیل مرکزی

 

 

 

جنبه های زیبایی : تنه ، برگها

 

کاربرد: خیابان، بصورت گروهی ، پاسیو ، گلدان ، تک درخت

 

 

 

 

 

 

تنه تمییز ،با نمای حلقه حلقه و اندکی نوک تیز این گیاه ، به تاج متراکمی از برگهای لطیف آبی – سبز منتهی میشود ، که با شیب تندی رو به بالا رفته ، تدریجا رو به بیرون خم میشوند و تاج زیبای خمره ای بوجود میاورند . نگهداری این درخت مشکلی را بوجود نماورد ، اما در نواحی که دمای زمستان تا پایین تر از 5- درجه سانتیگراد سقوط می نماید ، زنده نمی ماند .تکدرخت خیابانی ،پاسیویی و گلدانی بسیار مناسب است .

 

 

 

خصوصیات گیاهی :

 

 

 

ارتفاع : 14.5- 12 متر

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

پیله آ

 

 

 

نام فارسي: پيله آ

نام علمي: Pilea Cadieri

نام تيره: Urticaceae

نام انگليسي: Aluminium Plant

 

 

 

خصوصيات: هميشه سبز – ارتفاع 30 سانتيمتر و داراي برگهاي بيضي شكل نوك تيز با نقش خاكستري و سريع الرشد ، ارزان قيمت و كم توقع مي باشد . ساقه گلدهنده آن ظريف و در تابستان ميرويند و گلها كوچك و سفيد و مجتمع مي باشند. مناسب كاشت گروهي و سبدهاي آويزان مي باشد . حذف جوانه هاي انتهايي براي پر پشت شدن گياه لازم است.

 

نور: نور ملايم و غير مستقيم

 

دما: تابستان ( 21 درجه) و در زمستان ( 15 درجه ) اگر حرارت پايين آمد آبياري را براي جلوگيري از بيماري متوقف كنيد .

 

 

 

 

 

 

آبياري: تابستان 3-2 بار در هفته و در زمستان 1 بار در هفته و سطح خاك هميشه مرطوب باشد .

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مریم گلی ( سالویا )

 

 

مريم گلي: Salvia officinalis

نام انگليسيSage

 

 

 

گياهشناسي

 

گياهي است چند ساله و علفي، ريشه راست و داراي انشعابات فراوان. ساقه راست و ارتفاع آن بين 80-50 سانتي متر مي باشد. ساقه هاي جوان به رنگ سبز تيره وپوشيده از کرکهاي انبوه و خاکستري رنگ است. با افزايش عمر گياه، ساقه چوبي ور نگ آن قهوه اي مي شود. برگها بلند ونيزه اي شکل مي باشند. برگهاي پاييني داراي دمبرگ بلند هستند در حالي که برگهاي قسمت فوقاني ساقه، دمبرگ کوتاهي دارند. سطح فوقاني و تحتاني برگها پوشيده از کرکهاي ظريف مي باشد.گلها به رنگ بنفش متمايل به آبي، صورتي يا سفيد و به صورت مجتمع در قسمت فوقاني ساقه ها روي چرخه هاي مخصوصي مشاهده مي شوند.روي هرچرخه 8-5 گل وجود دارد ميوه فندقه و به رنگ قهوه اي روشن يا تيره است. قطر تاج گياه حدود 55 سانتي متر است. وزن هزار دانه 61/55 گرم و طول دوره جوانه زني 12 روز مي باشد.

 

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

درخت ال/ذغال اخته

 

نام انگلیسی: Cornus florida

 

نام فارسی: ذغال اخته

 

نام تیره: Cornuse

 

 

 

 

 

کاربرد:

 

حواشی خیابان،سطوح چمن،کنار آب،پاسیو،گلدان و تک درخت

 

شاخه های گسترده این درخت به صورت ردیف های افقی بر تنه قرار گرفته و نمایی عریض با تاج مسطح ایجاد می کند.

اوائل بهار گل های کوچک و سفید که با 4 براکته بزرگ احاطه شده کاملا درخت را می پوشاند.

برگها پس از گلها ظاهر شده و به تدریج سبز رنگ می شوند.

در پاییز میوه ها دانه های قرمز و برگها قرمز آتشین شده و سپس خزان میکند.

 

 

 

خصوصیات گیاهی

 

ارتفاع:

3 تا 9 متر

 

قطر تاج پوششی:

4 تا 7 متر

 

 

درختی است با تاج مسطح و شاخه هایی که در ردیف های مسطح قرار دارند.پوست تنه قهوه ای متوسط و فلس های پوست سوسماری شکل دارد.

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
ساده ترین شیوه استفاده از آب باران ، بلافاصله پس از بارش بر روی زمین ، پیتینگ میباشد . در این روش با حفر چاله هایی مانند چاله درخت با عمق کمتر از چاله درخت و در فاصل مشخصی که هر چاله از چاله بعدی حدود 2 متر فاصله پیدا می کند ، موجب میشود که آب باران هایی که در زمین های حدفاصل چاله ها باریده اند ، قبل از بهم پیوستن و ایجاد جریان رگه های آب جاری ، در چاله ها جمع آوری و محبوس شده و چون زمین محل حفر چاله ها ، از نوع خاکهای دانه درشت و واریزه ای است ، سریعاٌ در زمین نفوذ می کنند .
این کلمه از اصطلاحات مربوط به حفظ و احیاء مراتع می باشد. در واقع یکی از روشهایی است که برای ذخیره آب باران در مراتع استفاده میشود. البته برای زمینهای با شیب کمتر از 10% کاربرد دارد. خاکهای لیمونی بهترین خاک برای این روش است. بهترین فاصله ردیفها نیز 60 تا 90 سانتیمتر است. ابعاد چاله های هم 5/1 در 5/1 متر با عمق 15 سانتیمتر باید باشد.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
 

 

بولتینگ یعنی مرحله ای که گیاه به گل میره.مثلا یک گیاه دو ساله که در سال اول اندام رویشی اش رشد میکنه، وقتی در سال دوم اندام زایشی اون به وجور میاد و گل میده ، میگن بولتینگ رخ داده!
گیاهان دوساله : گیاهانی هستند كه در سال اول ، رشد رویشی داشته و در سال دوم تولید گل و بذر می نمایند . مانند : چغندرقند ، پنبه ، انواع كلم ها و بعضی از پیازها . این گیاهان برای دادن ساقه و گل نیاز ضروری به برودت هوا و سرما دارند. چنانچه در سال اول رشد ، گیاه از سرمای كافی برخوردار شود ، گیاه دو ساله به گیاه یكساله تبدیل می شود كه این حالت را بولتینگ ( Bollting ) یا گلدهی ناگهانی در سال اول می نامند .
بولتینگ در بعضی از شرایط مفید و در بعضی از شرایط هم غیر مفید می‌باشد .
اكثر گیاهان دوساله برای تولیدگل نیاز ضروری به سرما دارند ولی بعضی از آنها بدون سرما نیز می توانند در سال دوم وارد مرحلة زایشی شوند .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

undercutting - عمومی ,

undercutting همونجوری که از اسمش پیدا هست یعنی بریدن تحتانی!منظوور همون هرس ریشه هست اما در این روش گیاه از زمین خارج نمیشود.بعبارت دیگه ریشه ها رودر همون بستر کاشت هرس میکنند. برای اینمنظور از تیغه ای مخصوص استفاده میشه که در پشت تراکتور وصل میشه. یک کادر مربع شکل به ابعاد حدود 130 سانت در نظر بگیرید که ضلع پایینیش یک تیغه فولادیست.این تیغه مجهز به سیستم تنظیم عمق هست که با حرکت تراکتور به جلو در زمین فرو میره و ریشه ها را در طول بستر کاشت در عمق تنظیم شده میبره و هرس میکنه.بعد از نجام هرس ریشه لازم هست که خاک بستر را با غلطکها ی باریکی که روی یک محور قرار دارند و نقش یک غلطک واحد رو بازی میکنند ( که بسته به تعداد ردیف ها در بستر کم و زیاد میشن) غلطک زد و خاک رو به سر جاش برگردوند تا ریشه های باقیمانده اتصال خوبی با خاک داشته باشند.این کار باعث میشه تا از ایجاد ریشه های عمیق و بدون انشعاب جلو گیری بشه. در سال بعد این کار را از عمق بیشتری نسبت با سال گذشته انجام میدهند. بنابر این ریشه های افشان با انشعابات فراوان و مناسب برای انتقال گیاه بوجود خواهد آمد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۵ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

محصولات باغبانی گرمسیری

 

 

 

 

محصولات باغبانی گرمسیری در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب رشد و كرده و حداكثر تولید را خواهند داشت.

 

مناطق جنوبی كشورمان با وجود اینكه شرایط ایده آل (گرما و رطوبت مناسب) را ندارد بعضی از محصولات گرمسیری انبه به خوبی رشد كرده و عملكرد بسیار بالایی دارد كه در اقتصاد نقش مهمی ار ایفا می كند.

 

بررسی ها نشان می دهد كه تولید این گونه محصولات اقتصادی بوده و صادرات آنها نیز امكان پذیر

می باشد.

 

تاكنون توجه چندانی به میوه های گرمسیری معطوف نشده و حداقل تا ابتدای دهه اخیر عملا در

برنامه ریزی ها مدنظر قرار نگرفته است به طوری كه وضعیت نامناسب باغات گرمسیری از جمله انبه خود مبین این ادعا است.

 

با اقدامات اخیر سازمان تحقیقات, آموزش و ترویج كشاورزی و همچنین معاونت باغبانی وزارت كشاورزی به منظور افزایش تولید این محصولات امید است شاهد شكوفایی این محصولات ارزشمند در كشور باشیم. تلاش در جهت شناساندن میوه های گرمسیری در سطح مملكت و ایجاد بازار داخلی كمك موثری در فراهم آوردن امكانات صادرات این محصولات فراهم خواهد نمود.

 

نشریه حاضر به منظور آشنایی علاقه مندان به محصولات گرمسیری و دانش پژوهان جوانه ترجمه و تدوین شده است. انتظار بر این است كه این حركت اندك مورد استفاده و توجه دست اندركاران و

تولید كنندگان محصول انبه قرار گیرد و با رعایت اصول علمی پرورش آن، سطح زیر كشت این محصول افزایش یافته و شاهد بهبود تولید آن در كشور باشیم.

 

 وضعیت كشت انبه در ایران

 

براساس شواهد موجود، سابقه كشت انبه در ایران به 300 تا 400 سال قبل می رسد. انواعی كه امروزه در كشور كشت می شوند ارقامی هستند كه از كشورهای پاكستان و هندوستان وارد شده اند و به اسامی مختلف در مناطق نام گذاری شده اند. مناطق جنوب و جنوب شرقی شامل استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و منطقه جیرفت، به عنوان مناطق مستعد برای تولید این محصول شناسایی شده اند.

 

استان هرمزگان با بیشترین سطح زیر كشت معال 1450 هكتار (867 هكتار بارور و 583 هكتار نهال) و تولید متوسط 90 تن در هكتار مقام اول و استان سیستان و بلوچستان با سطح زیر كشت معادل 360 هكتار (280 هكتار بارور و 80 هكتار نهال) و تولید متوسط 17 تن در هكتار مقام دوم  و جیرفت نیز با داشتن حدود 30 هكتار در رده بعدی قرار دارد. مطمئناً با شناخت بیشتر مردم از خواص و ویتامین های این میوه با ارزش، تقاضای خرید آن افزایش خواهد یافت و بااین حركت بازار فروش آن در داخل كشور رونق خواهدگرفت و صادرات آن نیز می تواند به توسعه كشت این محصول كمك فراوان نماید.

 

جغرافیای مناطق گرمسیری كشور ما توانایی زیادی برای كشت و تولید انبه دارد و انشاء الله باافزایش تقاضای داخلی و خارجی، امید آن می رود كه باغداران علاقه بیشتری به كشت آن پیدا می كنند و افزایش تولید آن می تواند به طور چشمگیری بر روی وضعیت اقتصادی مردم جنوب كشورمان تاثیر مطلوبی بگذارد.

 

 تاریخچه

 

امروزه انبه یكی از 3 یا 4 میوه مطلوب مناطق حاره به شماره می رود. منشا آن را شمال شرقی هند، شمال برمه و احتمالا سیلان دانسته اند. در قرن شانزدهم توسط پرتقالی ها به دنیای غرب (قاره آمریكا) برده شد و امروزه در مناطق بسیار گسترده ای از هند، اندونزی، فلوریدا، هاوایی، مكزیك، آفریقای جنوبی، مصر، فلسطین اشغالی، برزیل، كوبا، فیلیپین و پاكستان و بسیاری مناطق دیگر كشت می شود. همانگونه كه در شكل عریضی در اطراف خط استوا گسترشادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

پسته

 

پسته‌ يك‌ ميوة‌ گرمسيري‌ است‌. اين‌ محصول‌ در سال‌ 1737 ميلادي‌ توسط‌ فردي‌ به‌ نام‌ «لينه‌» ازاسپانيا تحت‌ نام‌ علمي‌ «آناكاردياسي‌» (Anacardiacae) نامگذاري‌ شده‌ است‌.

 

  درخت‌ پسته‌ برخلاف‌ درختان‌ بادام‌ و گردو جزو درختان‌ دوپايه‌ است‌ و نر و مادة‌ آن‌ از يكديگر جدااست‌. پسته‌ از ميوه‌هايي‌ است‌ كه‌ يك‌ سال‌ بارور و سال‌ بعد كم‌بارتر است‌.

 

  پيدايش‌ پسته‌ در ايران‌ به‌4000  تا 5000 سال‌ پيش‌ برمي‌گردد. درخت‌ پسته‌ در زبان‌هاي‌ يوناني‌،لاتين‌، اروپايي‌، عربي‌، تركي‌، روسي‌، ژاپني‌ و ديگر زبان‌ها از نام‌ ايراني‌ آن‌ گرفته‌ شده‌ است‌. نام‌ درخت‌ اين‌محصول‌ هنگامي‌ كه‌ به‌ ايران‌ وارد شد، در زبان‌ پارسي‌ «پيستاكو» بود و سپس‌ به‌ «پسته‌» تبديل‌ شده‌ است‌.باغهاي‌ پسته‌ در ايران‌ از همان‌ زمان‌ پايه‌ گرفته‌ است‌.

 

   براساس اظهارات مهندس مژگان پورمقيم كارشناس مسئول بخش ميوه ها و سبزى هاى آزمايشگاه كل كنترل غذا و داروى وزارت بهداشت گياهان خانواده پسته ۷۵ جنس و ۶۰۰گونه هستند كه ۹گونه آن خوراكى هستند و در اين ميان از مهمترين گونه هاى خوراكى آن در ايران مى توان موارد زير را ذكر كرد: Pistachio vera (پسته معمولى)، Pistachio motica (پسته وحشى يا بنه)، Pistachio khinjuck. وى در ادامه افزود: «براساس آمارهاى به دست آمده در سال ۷۳ از ميان كشورهاى مختلف توليدكننده پسته، تنها محصولات هفت كشور جنبه تجارى دارند و از كل ۴۰۰ هزار تن پسته توليدى در جهان ايران با دارابودن حدود ۵۷ درصد توليد در مقام اول، آمريكا با ۱۷درصد مقام دوم و تركيه با ۱۳ درصد در مقام سوم قرار دارد و كرمان با داشتن ۴/۸۱ درصد از كل سطح زيركشت درختان بارور بزرگترين منطقه پسته كارى ايران و جهان است كه ارقام مهم پسته هاى كرمان اوحدى، كله قوچى، فندقى، اكبرى، سفيد پوسته، اميرى، شستى و جندقى هستند.»

 

   قديمي ترين اثري كه از پسته در جهان به دست آمده ، قطعه چوب نيم سوخته اي است مربوط به عصر حجر كه در حدود هزار سال پيش در اطراف شهرستان فسا (استان فارس) پيدا شده و هم اكنون در موزه پارس نگهداري ميشود.

   هرودوت مورخ مشهور يوناني نيز در نوشته هاي خود اشاراتي به كشت پسته ايران كرده است . بنابراين درخت پسته در ايران سابقه تاريخي دارد و گمان مي رود كه اين محصول از چهار هزار سال پيش در ايران كشت ميشده است.

   ايرانيان از دورترين ايام تاريخ خواص خون ساز و حيات بخش و هوش افزاي محصول پسته را به فراست دريافته اند. في المثل به روايت منابع باستاني ضحاك مغلوب ايرانيان پارسهاي پيروزمند را «پسته خوار» خطاب كرده است و پارتها مرداني وصف شده اند كه از كودكي پسته را به عنوان خوراكي نيرو بخش، مقوي و كم حجم همواره به همراه داشته اند به روايت حكيم طوس فردوسي پادشاه ساساني در واپسين ايام عهد باستان فرمان مي دهد پسته را همچون خوراكي حياتي و انرژي بخش در دژهاي خراسان انبار كنند تا بتوانند در مقابل هجوم دشمن مقاومت كند در حمله تاتاران نيز دژنشينان ايراني در قلعه معروف كاليون خراسان مدت طولاني در محاصره مغولان مقاومت ميكنند در حاليكه خوراك انها تنها پسته و گوشت خشك بوده است.

           

  كلمه لاتين Pistacia از اسم ان در زبان فارسي Piste or Peste مشتق شده است. روانشاد دكتر فانلري لفظ فارسي پسته را از مردم نواحي شمال خراسان دانسته و كلمه پسته يك واژه ايراني بسيار كهن است كه از گويش مردمان مستقر در محدوده پسته خيز ايالات خراسان در جنوب جيحون منشا گرفته است.

 

 

محمد بن جرير طبري (قرن سوم ه. ق) مبدا پيدايش پسته را همزمان با استقرار حضرت آدم (ع) در كره زمين دانسته و نوشته است گويند ميوه هايي كه خداوند عز و جل هنگام حبوط به آدم داد سي جور بوده: ده ميوه پوستدار، ده ميوه بي پوست كه ميوه هاي پوست دار عبارتند از گردو ،بادام ، پسته ، فندق و......

 

مسعودي جهانگرد و مورخ مسلمان نيز در سال 322 (ه.ق) در مروج الذهب و معادن الجواهر پسته را ره آورد حضرت آدم از بهشت دانسته و نوشته است چون آدم از بهشت برون شد مشتي گندم و سي شاخه از درختان بهشت همراه داشت كه از ان جمله ده ميوه پوستدار بود (فندق،پسته، بادام و ...)

 

در تورات نيز از پسته سخن به ميان آمده و گفته شده است كه يعقوب عليه السلام هنگام اعزام فرزندانش به دربار حكمران مصر(يوسف ع) توصيه مي كند كه از محصولات سرزمين خود يعني فلسطين به عنوان ارمغان برايش ببرند در زمره اين تحف از جمله عسل، كتيرا و پسته اشاره شده است. جنگلهاي وحشي و خودروي پسته ايران در منطقه شمال شرقي ايران، ناحيه سرخس و مناطق جنوبي آن تا زود اباد تربت جام پيشينه اي باستاني دارند، تصور ميشود درخت پسته حدود 4ـ3 هزار سال قبل در ايران اهلي شده و مورد كشت و كار قرار گرفته است و پس از ايران به ساير نقاط جهان بخصوص كشورهاي اطراف درياي مديترانه منتقل گرديده است.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مزايا ومعايب مصرف كودهاي شيميايي در كشاورزي

 

از مزاياي كودهاي شيميايي، بهاي ارزان، كاربرد سهل و آسان، درآمد كاذب كوتاه مدت (بدون توجه به استهلاك سرمايه اصلي يعني خاك و مواد آلي آن) است.

    شيوع بيماري ها و آفات متعدد مثلاشيوع آتشك گلابي در باغ هاي گلابي كرج و قزوين، نماتد در مزارع چاي و حتي شانكر مركبات در جنوب كشور عمدتا زاييده مصرف نامتعادل كودها مي باشد.

    نظرات بانك جهاني درباره مصرف كودهاي شيميايي در ايران مي تواند مؤيد مصرف نامتعادل كود در كشور باشد كه به شرح زير مي باشد: توزيع نابرابر كودهاي شيميايي، بخش خصوصي جايگاهي ندارد (تقويت بخش خصوصي و فراهم آوردن امكان رقابت فعالانه، ايجاد يك محيط تجاري و حقوقي صحيح و اتخاذ يك خط مشي پايدار و فعال از جانب دولت براي تقويت مشاركت بخش خصوصي)، نظام قيمت گذاري سبب اسراف در مصرف كود شيميايي مي شود، عدم توازن بين كود شيميايي در دسترس و كودشيميايي مورد نياز، ضعف تحقيق در كاربرد كود.

    تجارب ساير كشورها در كنترل مصرف كود شيميايي مي تواند به مصرف متعادل كود در كشور كمك كند كه در زير به دو مورد اشاره مي شود: در انگلستان توليد گندم در هر هكتار در حدود 7.5تن تثبيت شده و توليد بيشتر از آن را وزارت كشاورزي صرفا به خاطر مسايل زيست محيطي ممنوع شده است.

    انواع كودها و مزايا و معايب سولفات آمونيم:

    معايب: پائين بودن درصد مواد غذايي آن (كه حمل و نقل آن را دچار مشكل مي كند)، عدم امكان استفاده در سيستم آبياري تحت فشار به علت گرفتگي نازل ها (تركيب سولفات با يون كلسيم و تشكيل گچ) (ملكوتي، م.ج. 1378).

    مزايا: كمتر از ساير كودهاي ازته (نظير نيترات آمونيم) از خاك شسته مي شود، سولفات علاوه بر خاصيت اصلاح كنندگي خاك جذب گياه هم مي شود. سولفت آمونيم بهترين كود ازتي براي خاك هاي قليايي و آهكي ايران شناخته شده است (چون هم اسيدزا است و هم داراي مقداري گوگرد به عنوان ماده غذايي است)

    نيترات آمونيم:

    معايب: جاذب الرطوبه اي بودن، كلوخه اي شدن، خطر انفجار، (به هنگام انبار، نيترات آمونيم نبايد در مجاورت مواد روغني نگهداري شود. همچنين به دليل جذب رطوبت، درب نايلوني كيسه ها باز نشود) (ملكوتي، م.ج.1378).

    مزايا: درصد تلفات تصعيد (به صورت آمونيم) كمتر از اوره است (چون آنيون نگهدارنده آن (نيترات) قوي تر از كربنات (آنيون) موجود در اوره است. ارجحيت مصرف براي درختان ميوه: به دليل دارا بودن دو يون قابل جذب (نيترات و آمونيم بر مصرف اوره ترجيح داده مي شود. در مراتع و ديمزارها مخصوصا در مناطق سردسيري، مصرف نيترات آمونيم بر اوره (در صورت تقسيط) ارحج است. نيترات آمونيم را نمي توان در شاليزارها استفاده نمود (به دليل آبشويي سريع نيترات و عدم نياز برنج به نيترات) تحت چنين شرايطي مصرف آمونيم ترجيح داده مي شود.

    مصرف نيتروژن در سبزيجات

    تغذيه: گياهان همانطور كه قادرند از راه ريشه نيتروژن موردنياز خود را جذب كنند از راه برگ نيز مي توانند نيتروژن را به صورت آمونيم، نيترات و اوره جذب كنند.

    در سبزي هايي كه عمر كوتاه و رشد سريع دارند مانند تربچه كه سي روز از كاشت تا برداشت طول مي كشد يك بار مصرف نيتروژن تكافوي نياز گياه را مي نمايد. در صورتي كه در مورد فلفل كه هشت ماه در زمين است و مرتب محصول مي دهد چند بار مصرف كود ضرورت دارد.

    در نواحي مرطوب بهتر است ثلث يا ربع كود نيتروژنه را قبل از كاشت و مابقي را به صورت تقسيط مصرف شود. در سبزي هايي مثل فلفل، بادمجان، گوجه فرنگي و نظاير آن كه در طول فصل رشد محصول مي دهند، بهتر است كود سرك در دو يا سه نوبت مصرف شود.

    گياهان كليسم گريز يا گياهاني كه به خاك هاي اسيدي سازش يافته اند و گياهاني كه به پايين بودن پتانسيل اكسيداسيون و احياء خاك سازش يافته اند آمونيم را ترجيح مي دهند. گياهان كلسيم دوست يا گياهاني كه در خاك هاي قليايي با پ هاش بهتر مي رويند نيترات را بهتر مصرف مي كنند. آمونيم بر خلاف نيترات، تنفس ريشه را افزايش مي دهد. در مواقع گرم معمولازيرخاك كردن كودهاي نيتروژنه ضروري است چون حرارت هوا ممكن است باعث تلفات كود شود.

    شيره گياهي اخذ شده از دمبرگ گياه بهترين نمايه جهت تعيين وضعيت تغذيه اي نيتروژن گياه است، چرا كه نسبت به نوسانات تامين نيتروژن براي گياه بسيار حساس تر از پهنك است. مقدار عناصر غذايي در گياه حتي الامكان مي بايست درحد متوسط و يا حتي در نيمه بالاتر محدوده كفايت باشد. تحت اين شرايط است كه مي توان اطمينان حاصل كرد كه حتي در حضور تمام عواملي كه منجر به ايجاد اختلال در گياه مي شود احتمال وجود دارد گياهان با تمام عناصر غذايي موردنياز به حد كفايت تغذيه گرديده اند.

    براي توصيه كودي نيتروژن، دو روش تجزيه گياه و آزمايش خاك مكمل يكديگرند و بايستي با همديگر استفاده شوند.

    كمبود: در خيار و طالبي اولين علايم كمبود نيتروژن روشني رنگ و توقف رشد برگهاست. رنگ سبز طبيعي برگ ها، روشن يا زرد مي شود و در موارد كمبود شديد، تمام كلروفيل از بين مي رود.

    شاخه ها باريك شده و سخت و فيبري مي شوند.

    ميوه هاي خيار مبتلابه كمبود رنگ روشن داشته و در محل گل، نوك آنها باريك مي شود. ميوه هاي طالبي در صورت كمبود نيتروژن كوچك مي شود. عموما بيشتر مواقع در سبزيجات اول بهار كه بارندگي سنگين است كمبود نيتروژن ظاهر مي شود.

    چنين كمبودي ممكن است در مرحله رسيدن محصولات نيز ديده شود. زماني كه درجه حرارت سرد شب ها تجمع كربوهيدرات ها را تسهيل كند اگر نيتروژن كافي فراهم باشد توليد محصول زياد خواهد شد. بارندگي هاي شديد، نيترات خاك را از عمق ريشه شستشو مي دهد و در اعماق پايين پروفيل خاك تجمع مي دهد. پس از پايان فصل بارندگي، نيترات خاك به صورت گاز درآمده و از خاك خارج مي شود.

    پس از پايان فصل بارندگي، خاك هايي كه دچار شستشو شده اند ميزان نيترات كمي در اختيار خواهند داشت.

    مواد آلي: زماني كه مواد آلي در خاك تجزيه مي شوند اولين فرم معدني نيتروژن كه آزاد مي شود آمونيم است. مواد آلي مثل كاه و كلش باعث كاهش فرم نيتراته در خاك مي شوند (نسبت C.N بالادارند- براي تجزيه شدن نيتروژن خاك را مصرف مي كنند.)

    مواد گياهي مثل گراس ها باعث افزايش فرم معدني نيتروژن به ويژه نيترات خاك مي شوند (نسبت C.N پايين دارند). يكي از بزرگترين منافع استفاده از كمپوست، كاهش مصرف آب مورد نياز گياه مي باشد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تقویم کشاورزی

 

 

دكتر اسماعيل شهبازي اظهار كرد: ‌كشاورزي از جمله فعاليت‌هاي اقتصادي است كه همواره در معرض تغييرات، تحولات و مخاطرات احتمالي از جهت اقليمي، تغييرات آب و هوا، آفات و بيماري‌هايي كه ممكن است به طبع در معرض شرايط جوي هرچند سال يك بار طغيان و بروز كند، تحولات اقتصادي كه در سطح دنيا رخ مي‌دهد، واردات و صادرات و رقابتي كه در بين كشورها و مولدان و همچنين در درون بخش از حيث رقابتي كه بين محصولات وجود دارد، قرار دارد.

 

وي افزود: اگر ما صحبت از كشاورزيَ به‌عنوان يك علم مي‌كنيم كه بايد دانش‌محور و بر مبناي علم و تكنولوژي روز باشد، به دليل تقابل هميشگي اين بخش با مخاطرات است، بنابراين كساني كه دست‌اندركار سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي و مولدان كشاورزي هستند، هرچه آگاهي بيشتري داشته باشند، از احتمال وقوع حوادث پيش‌بيني بهتري دارند. از اين رو «پيش‌آگاهي» براي كل فعاليت‌هاي كشاورزي يك ضرورت است.

 

شهبازي ادامه داد: مقدمه پيش‌آگاهي در بخش كشاورزي تقويم كشاورزي است كه ما را از حوادثي كه قرار است در هر زماني رخ دهد آگاه كند و اين برنامه مستلزم تسلط مولدان، برنامه‌ريزان و سياست‌گذاران به تحولاتي است كه در درون بخش كشاورزي اتفاق مي‌افتد.

 

اين متخصص اقتصاد كشاورزي تصريح كرد: ما براي آنكه پيش‌بيني كنيم چه حوادثي در بخش كشاورزي قرار است رخ دهد و ما بايد چگونه خود را براي مقابله با آن‌ها آماده كنيم، نيازمند تقويم كشاورزي هستيم. همچنين در سيستم كشاورزي نيازمند بايدهاي ديگري هستيم كه مستلزم «پيش‌آگهي» و داشتن تقويم است كه اين مساله به ويژه در بخش اقتصادي از جهت نياز به نهادهايي براي توليد و سپس فروش و خريد لوازم كشاورزي كه همگي بر قيمت‌گذاري اثر بخش هستند، ديده مي‌شود و ما اگر فاقد اين پيش‌بيني‌ها باشيم يا به موقع براي بروز حوادث اقدام نكنيم، مسلما متضرر مي‌شويم. به عنوان نمونه با وجود تقويم كشاورزي و پيش‌بيني‌ها نبايد محصولات ما روي درخت بمانند و به سرما و يخ‌زدگي زمستان برخورد كنند، درحاليكه محصول بايد به موقع برداشت و به انبار و سردخانه‌ها سپرده شود.

 

وي همچنين گفت: تقويم كشاورزي نشان مي‌دهد در حالي كه در جريان خشكسالي قرار داريم، چه نوع محصولي را در چه زماني بكاريم كه با كمترين نياز آبي مواجه باشيم و محصولاتمان رادر چه زماني برداشت كنيم كه كمترين نياز به ‌آب‌هاي اضافي را داشته باشند؟

 

شهبازي خاطرنشان كرد: يكي از رشته‌هاي علمي كه مي‌تواند در شمار رشته‌هاي دانشگاهي قرار گيرد و براي آن زمينه و علم بين رشته‌اي فراهم شود، «مخاطرات»، «تقويم كشاورزي» يا « پيش‌آگهي در كشاورزي» است كه شامل تمام فعاليت‌هاي كشاورزي است و يك اتصالي بين بخش‌هاي فني توليد كشاورزي و بخش‌هاي اقتصادي و اجتماعي كشاورزي است.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

تاريخچه انجمن علمي ترويج و آموزش كشاورزي

 

از آغاز فعاليت هاي آموزشي و ترويجي در تشكيلات اداري ، در موسسات آموزشي ـ پژوهشي و دانشگاه هاي كشور، صدها گزارش، مقاله، كتاب، جزوه، نشريه ، فيلمنامه و فيلم درباره فسلفه ، اصول ، روشها و فعاليت هاي مربوط به آموزش و ترويج تهيه و توزيع و يا در دست تهيه بوده و اين در حالي است كه دانشجويان ، استادان ، متخصصان و كارشناسان متعددي نيز در حال حاضر به مطالعه ، بررسي، پژوهش و تحقيق در زمينه هاي مختلف و متنوع آموزش و ترويج كشاورزي و روستائي مشغول به كار مي باشند. و از آنجا كه تحقق آموزش و ترويج به منظور اشاعه نوآوري هاي علمي ـ كاربردي در بين روستائيان مخاطب برنامه هاي آموزشي و ترويجي مستلزم دسترسي مداوم مربيان و مروجان و كارشناسان توسعه به آخرين يافته هاي علمي و پژوهشي است، ناگزير نتايج حاصل از چنين بررسيها و تحقيقاتي مي بايست توسط محققان و متخصصان به مربيان، مروجان و كارشناسان و مجريان برنامه هاي توسعه منتقل شده تا پس از شور و تبادل نظر در مجامع علمي ـ فني و سپس در صحنه هاي واقعي به محك تجربه درآمده و عملاً به خدمت گرفته شوند. ضرورت انتقال اين نتايج و بحث و تبادل نظر درباره آنها، در واقع از انگيزه هاي اوليه برگزاري اولين گردهمائي متخصصان ترويج و آموزش كشاورزي به همت دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز در آذرماه 1362 بود. اين سلسله گردهمائي ها در سال هاي بعد با عنوان سمينارهاي علمي ترويج با همكاري وزارت كشاورزي سابق و دانشگاه هاي تهران (1363)، شهيد چمران اهواز (1364)، اروميه (1366)، اصفهان (1368)، مشهد (1370)، كرمان (1372)، تبريز (1374) و اولين سمينار علمي ترويج منابع طبيعي، امور دام و آبزيان نيز با همكاري وزارت جهادسازندگي (سابق) و دانشگاه تهران در ارديبهشت 1375 در تهران برگزار گرديد.

توليد روزافزون يافته هاي علمي و ضرورت كاربرد اصول و روشهاي نوين آموزشي و ترويجي و نيز وجود عرصه هاي فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي مستعد توسعه فعاليت هاي ترويجي و آموزشي در مناطق روستائي و قطب هاي كشاورزي كشور و نيز وجود هزاران جوان تحصيلكرده در صدها مركز دانشگاهي و پيش دانشگاهي فعال در سطح كشور، بيش از هر زمان ديگر، شرايط لازم براي آغاز نهضت توسعه كشاورزي و عمران روستائي در ايران فراهم نمود.

 

بر اساس چنين انديشه ها و انگيزه هائي و با توجه به واقعيت توسعه ترويج و آموزش كشاورزي در تشكيلات اجرائي كشور، همچنين ارتقاء كيفي فرآيند آموزش و پژوهش در زمينه هاي علمي و عملي ترويج و آموزش در دانشگاههاي كشور، و نظر به اشتياق روزافزون دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته ترويج و آموزش در سطوح مختلف دانشگاهي، و بالاخره به تبعيت از مفاد ماده اول اساسنامه نمونه وزارت فرهنگ و آموزش عالي(سابق) كه هدف از تشكيل انجمن علمي را گسترش ، پيشبرد و ارتقاء علم و توسعه كمي و كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي بيان داشته است، در هفتم مهرماه 1372 تعدادي از علاقه مندان به رشته ترويج و آموزش كشاورزي در محل دبيرخانه شوراي عالي برنامه ريزي وزارت فرهنگ و آموزش عالي(سابق) گردهم آمده، و به عنوان اعضاي هيات موسس، مقدمات مربوط به تشكيل اولين انجمن علمي ترويج و آموزش كشاورزي در ايران را پي ريزي كردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

كشف روشی نوين برای حاصلخيزی زمين‌های كشاورزی

 

استفاده از كپسول‌هاي بيولوژيكي با نام ‪BIODEGRADABILIدر خاك سبب حاصلخيزي سريع زمين‌هاي كشاورزي مي‌شود. بر اساس گزارش خبرگزاري آنسا از رم، استفاده از كپسول ياد شده سبب حاصلخيز ماندن زمين‌هاي كشاورزي براي مدت زمان طولاني و جلوگيري از رويش علف‌هاي هرز مي‌شود. با پاشيدن اين كپسول پودري بر روي زمين‌هاي كشاورزي مي‌توان باعث حاصلخيزي خاك شد. استفاده از اين كپسول نيز باعث بهبود كيفيت محصولات برداشت شده از زمين مي شود و محيط را براي پرورش گياهان آماده‌تر مي‌كند. اين روش توسط برخي از كارشناسان بخش كشاورزي در آزمايشگاه شيمي ‪POZZUL ‪CNR DIبر روي خاك‌هاي مناسب كشاورزي مورد بررسي و آزمايش قرار گرفت. اين تحقيق به منظور پيشرفت و راه اندازي روشي نوين براي باير كردن زمين‌ها و خاك‌هاي كشاورزي و انعكاس و تاثير آن در حاصلخيزي خاك كشاورزي انجام شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کارگاه مشورتی طرح ترویجی تسریع انتقال

چهارشنبه 1387/09/13

 

 

 

کارگاه مشورتی طرح ترویجی تسریع انتقال یافته ها با حضور دکتر جهانسوز معاون ترویج ونظام بهره برداری وزارت جهاد کشاورزی ، مدیران دفاتر و ادارات شش گانه معاونت ، معاونین دفاتر و کارشناسان ارشد طرح برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت ترویج و نظام بهره برداری در این جلسه ابتدا دکتر جهانسوز طی سخنانی به تشریح طرح ترویجی تسریع انتقال یافته ها اهداف اجرایی آن و روند اجرای این طرح به صورت آزمایشی در استانها و مناطق مختلف پرداخته و نقش و وظایف کانونهای مختلفی که فرایند مساله یابی انتقال یافته ها از آن جا هدایت ، نظارت و اجرا می شود را در سطح صف و ستاد تشریح کرد.

معاون ترویج و نظام بهره برداری با تاکید بر اینکه مصرف غذای سالم حق هر ایرانی می باشد گفت: هدف اصلی طرح تسریع انتقال یافته ها افزایش کمی و کیفی تولید پایدار محصولات کشاورزی از طریق تسریع در انتقال یافته ها و نکات فنی ، ارتقا بهره وری مناسب و در نهایت تولید و حفظ و حمایت از منابع تولید به منظور تولید محصولات پاک و سالم می باشد. وی در ادامه به اهداف دیگر طرح که زمینه های اجرایی شدن هدف اصلی را فراهم مینمایند را تشریح کرد.

دکتر جهانسوز با ارائه آمارهایی از وضعیت متوسط تولید در سطح محصولات مختلف در مقایسه با میزان تولید کشاورزان و تولید کنندگان نمونه کشور گفت: آمار نشان می دهد در حال حاضر متوسط تولید در واحد سطح محصولات کشاورزی با میزان تولید کشاورزان نمونه اختلاف فاحشی دارد و کشور ما با توجه پتانسیل های موجود و نیاز بالا به محصولات غذایی در کشور باید با یک جهش بلند درراستای افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح حرکت کند.

معاون ترویج و نظام بهره برداری در ادامه این جلسه مشورتی درباره عرصه های انتقال یافته ها در کشور کانونهای مختلفی که فرایند مساله یابی ترویج انتقال یافته ها از آن جا هدایت ، نظارت و اجرا می شود را در سطح صف و ستاد بر شمرد و گفت : تعاونی های تولید روستایی ، شرکتهای سهامی زراعی ، نظامهای بهره برداری خرد ، متوسط و دهقانی ، کشت و صنعت ها ، تشکل های تولیدی صنفی ، شرکتهای خدمات مشاوره ای ، انجمن کشاورزان خبره ، تشکلهای انتقال یافته ها ، کانون مددکاران ترویجی ، و تشکل های زنان روستایی از جمله کانونهای مهمی می باشد که در این طرح باید نقش ایفا کنند.

وی عاملین مستقیم اجرای طرح انتقال یافته ها در سطوح تحقیقاتی ، ترویج و اجرا و بهره برداری را محققین و پزوهشگران ، مهندسین ناظر، سربازان سازندگی ، کارشناسان موضوعی ، مددکاران ترویجی ، بسیج سازندگی ، کارشناسان ترویج و کشاورزان خبره عنوان کرد.

معاون ترویج و نظام بهره برداری در ادامه با اشاره به موفقیت کامل اجرای طرح تسریع انتقال یافته های فنی و تحقیقاتی برای محصول گندم دیم گفت: اجرای اولیه و آزمایشی طرح برای گندم دیم و با هدف سراسری کردن طرح و تعمیم آن به دیگر محصولات از سال زراعی 79-80 و با اصلاحاتی در میزان سطوح قابل اجرای مزارع نمایشی – ترویجی در برخی استانها از جمله آذربایجان غربی ، کهکیلویه ، کردستان ، کرمانشاه و ... آغاز شد.

جهانسوز با اشاره به توفیقات اجرای طرح تسریع انتقال یافته ها در استانهای آذربایجان غربی، کرمانشاه و کهکیلویه گفت : در برخی استانهابین 60 تا 80 درصد افزایش اضافه محصول در مزارع نمایشی اجرا شده داشتیم.

وی در ادامه با ارائه روند اجرای طرح گفت طی سالهای زراعی 79-80 تا 83-84 متوسط تولید گندم دیم در مزارع از حدود 800 کیلوگرم در هکتار به 1400 کیلوگرم در هکتار افزایش یافت.

وی در ادامه به سلسله جلسات و مطالعات انجام شده برای اجرایی کردن این طرح طی سالهای گذشته اشاره کرد گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در اجرای طرح تسریع انتقال یافته ها پیشرفت و موفقیت های جالب توجه ای داشته است و روند اجرای این طرح در کرمانشاه الگوی خوبی برای تعمیم در دیگر مناطق و همچنین همکاری کانونها و عرصه مختلف برای اجرای طرح می باشد.

در ادامه این کارگاه مشورتی مدیران و کارشناسان دفاتر مختلف هرکدام به بیان نظرات ودیدگاههای خحود درباره این طرح پرداختند.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

طرز تهيه برشها و نمونهاي ميكروسكوپي گياهي

 

در بافت شناسي گياهي، بررسي و مطالعه راجع به انواع بافتهاي گوناگون گياهي مستلزم تهيه برشهاي مناسب و ظريف از اندامهاي گياهي مي باشد. بدين منظور بهترين دستگاه در تهيه مقاطع و برشهاي ظريف گياهي¸ دستگاه ميكروتوم مي باشد. اما با توجه به گران بودن وسائل آن و نيز مراحل طولاني تهيه برش و نيز رنگ آميزي نمونهاي گياهي از  شيوهاي  ساده  آزمايشگاهي در  جهت  تهيه برشها استفاده مي كنيم. در ابتدا، اندام گياهي مورد نظر را ازمحيط تهيــه نموده و سپس در صورت  نيــاز به شستشو آنــرا  با آب  معمولي  تميـز مي نمائيم. سپس با تيغ صورت  تراشي  معمولي اقدام به تهيه برشهاي با ضخامت بسيار باريك مي كنيم.

 

از نكات قابل توجه آنست كه:

 

1 _ جهت حركت تيغ به هنگام برش بايد عمود بر اندام گياهي مورد نظر باشد.

 

2 _ حركت دست حالت رفت و برگشتي نداشته باشد.

 

3 _ حركت دست سريع باشد.

 

4 _ با يك دست نمونه را بر روي تخته كار ثابت نگه داشته و با دست ديگر تيغ را از روي اندام عبورمي دهيم.

 

5 _ برشهاي تهيه شده بايد يك لايه سلولي باشد در غير اينصورت به هنگام بررسي در زير ميكروسكوپ  توده سلولي مي بينيم كه مناسب بررسي و مطالعه  نمي باشد.

 

6 _  برشهاي  تهيه شده را سريعاً  به شيشه ساعتي محتوي آب مقطر انتقال  مي دهيم  چرا كه در  هواي  آزاد  سريعاً خشك مي شوند.

 

7 _  حداقل 10 برش گياهي آماده  مي كنيم.  براي  اينكه ممكن است برشهاي تهيه  شده يا ضخيم شوند و يا  اينكه در اثر حركت نا مناسب تيغ، بافت مورد نظر له و پاره شود.   ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

نقش مديريت چرا در حفظ مراتع

 

مقدمه :

 

رشد بي رويه جمعيت طي دهه هاي گذشته باعث افزايش بهره برداري از منابع طبيعي كشور گرديده است . بهره برداري بي رويه و مفرط از مرتع ، نابودي پوشش گياهي و فرسايش آبي و بادي را به دنبال داشته است . خسارات ناشي از اين فرسايش بصورت سيل و طوفان شن ، كاهش عمر مفيد سدها ، تخريب پل ها، راه ها ، مزارع ، آبادي ها ، كاهش سطح سفره هاي آب زيرزميني ، خشك كردن چشمه ها و عدم تعادل محيط زيست خود را نشان مي دهد. جمعيت عظيم بهره بردار در عرصه مراتع با دام بيش از 2 برابر ظرفيت ، فشار  زيادي به مراتع آورده و باعث بهم خوردن تعادل گرديده است.

 

استان كرمان با 3/18 ميليون هكتار دومين استان پهناور كشور مي باشد كه 2/12 ميليون هكتار از اين  اراضي را عرصه هاي مرتعي دربرمي گيرد .

 

مراتع حدود 1/67 درصد از سطح استان را مي پوشانند و با توجه به چهار فاكتور اصلي خاك، پوشش گياهي ، تركيب نوع گونه ، خوشخوراكي و شادابي به چهارگروه درجه بندي مي شود:

 

الف) مراتع ييلاقي با وسعت 7/2 ميليون هكتار

 

ب)مراتع قشلاقي با وسعت 56/4 ميليون هكتار

 

ج) مراتع روستايي و ميانبند باوسعت 44/3 ميليون هكتار

 

د) مراتع مشجر با وسعت 5/1 ميليون هكتار

 

 

 

متوسط توليد در مراتع استان 64 كيلوگرم در هكتار علوفه خشك مي باشد كه در مجموع 780000 تن TDN برآورد گرديده است و چنانچه ذكر شد در حال حاضر بيش از 2 برابر ظرفيت مراتع دام در عرصه هاي مرتعي موجود مي باشد كه باعث تبديل مراتع از خوب به متوسط ، از متوسط به فقير ، از فقير به خيلي فقيرمي  گردد و بروز خشكسالي هاي اخير نيز مزيد بر علت شده و اين روند با سرعت  صعودي در جريان است.

 

يكي از برنامه هاي مهمي كه در جهت علوفه توليدي مراتع در نظر گرفته شده اجراي برنامه مديريت چرا در مراتع ييلاقي است .

 

مديريت چرا در حقيقت ساماندهي مراتع ييلاقي در جهت بهره برداري اصولي از منابع توليد با حفظ منابع پايه آب ، خاك ، گياه و رسيدن به توليد توليد پايدار و بهبود وضع اقتصادي بهره برداران مي باشد.

 

 

 

مديريت چرا چيست ؟

 

مديريت چرا عبارت است از كنترل شدت و زمان چرا

 

هدف مديريت ، دستيابي به انبوهي و تركيب گياهي ويژه اي است كه حداكثر بازدهي توليد را داشته و براي دامدار سودآور باشد. بعبارت ديگر مديريت چرا ، تطبيق زمان و نحوه استفاده از گياهان مرتعي با شرايط رويش به اكولوژي گياهي و فيزيولوژي رشد ارتباط داشته و هدف  حفظ و پايداري گياه مي باشد .

 

در اثر بهره برداري غلط و بي رويه ، تغيير در اكوسيستم  مرتعي اجتناب ناپذير است چنين تغييري منجربه كاهش پوشش گياهي و تغيير در تركيب گونه اي و در نهايت پايين آمدن ظرفيت مرتع در درازمدت خواهد بود.

 

مهمترين موضوع در رابطه با مديريت چرا جلوگيري از چراي زودرس و كنترل ورود و خروج دام به مراتع ييلاقي مي باشد. زمان ورود دام به مراتع ييلاقي بايستي زماني باشد كه گياهان مرتعي  به حداكثر رشد  و توليد خود رسيده باشند تا ضمن كاهش آسيب پذيري پوشش گياهي در مقابل چراي دام ، علوفه بيشتري در اختيار دام قرار گيرد .

 

 اين موضوع در رابطه با مراتع قشلاقي به كنترل پرونه چرا و استفاده مجاز و مناسب با توليدمرتع و نيز مدت استفاده ارتباطي پيدا مي كند ، هر چند كه اين موضوع درمراتع ييلاقي نيز صادق است.

 

 

 

اثرات چراي زودرس در تخريب مراتع :

 

بيشتر مراتع ييلاقي كشور خصوصاً استان كرمان كه توسط دام دامداران اعم از عشايري و روستايي مورد   بهره برداري قرار مي گيرد به علل مختلف اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي ، قبل از فصل مساعد و زمان مناسب و بلافاصله پس از ذوب شدن برف ها يعني درست زماني كه چراي دام بيشترين خسارت و صدمات را به پوشش گياهي و خاك مرتع مي زند ، مورد هجوم دام قرار مي گيرد.

 

چراي بي رويه و قبل ازموعد مقرر باعث كاهش جمعيت گونه هاي خوشخوراك و سير قهقرائي مراتع مي گردد . در صورتيكه عده اي از گياهان بي ارزش و سمي از چراي بي موقع سود برده و رقابت گياهي براي آنها كم مي شود .

 

جوامع گياهي تشكيل دهنده مراتع ييلاقي عموماً از گياهان خانواده گرامينه هستند . از طرف ديگر اغلب گرامينه هاي چندساله مرتعي ، گياهان همي كريتپوفيت مي باشند و بقاء چنين گياهاني طي فصول نامساعد در گرو جوانه هايي است كه در سطح خاك بصورت نيمه پنهان باقي مي ماند تا رشد سال آتي را تامين نمايد.

 

بدين ترتيب با فرارسيدن فصل نامساعد كليه بخش هاي هوايي گياه كه شامل برگ هاي محوري اصلي و محورهاي فرعي است خشك شده و از ميان مي روند و تنها جونه هاي مذكور در سطح خاك و در زير لاشبرگ ها و در صورت بارش برف در پناه آن تا فرارسيدن فصل مساعد به حالت زندگي بطئي بسر مي بردوبا فرارسيدن فصل مساعد رويش ، جوانه هاي خفته فعال مي شوند و با استفاده از ذخاير موجود ، برگ هاي جديد بوجود مي آورند.

 

چراي زودرس برروي گياهان خانواده گرامينه كه غالباً در اولين مراحل دوره رشده و نمو آنها صورت مي گيرد علاوه بر افت كامل برگزايي و توليد علوفه اي اين گياهان ، با ايجاد اخلال در تعادل طبيعي بين مرحله رويش به زايش را از دست داده و متعاقب آن نيز احتمال از بين رفتن پوشش گياهي وجود خواهد داشت و يا اينكه گياهان فرصت طلب و غيرمرتعي به مرور زمان جايگزين گياهان مرتعي مي گردد.

 

 

 

مراحل سير قهقرايي مرتع در اثر چراي شديد دام:

 

تشخيص بعضي از مراحل سير قهقرايي كه به وسيله چراي نامناسب دام در مرتع حادث مي شود آسان است. در اكثر مناطق سير قهقرايي در اثر چراي بي رويه صورت مي گيرد و بايستي مرتعداران  اين سير قهقرايي رابه موقع تشخيص داده و مراحل آن را به خوبي بشناسند. مراحل سير قهقرايي در اثر چراي مفرط و بهره برداري نامناسب عبارت است از:

 

الف) تخريب فيزيولوژي گياهان خوشخوراك:

 

گياهان خوشخوراك در اثر فشار چراي دام ، قدرت گياهي خود را از دست داده و در نتيجه رشد ساليانه و تجديد حيات طبيعي آنان كاهش مي يابد.

 

ب) تغيير در تركيب گياهي:

 

ادامه بر هم زدن فعاليت فيزيولوژيكي گياه موجب از بين رفتن آن مي شود . از بين رفتن بيشتر گياه بيشتر ناشي از كاهش  عمليات فتوسنتز ، رقابت گياهي ، سن زياد و خشكسالي كه موجب كاهش رشد مي گردد، مي باشد.

 

تغيير در تركيب گياهي تدريجي بوده و توام با تقليل گياهان مرغوب و كاهش عمليات فيزيولئژيكي است . همراه با كاهش تعداد گياه در واحد سطح ، رقابت گياهي كاهش مي يابد در نتيجه گياهان نا مرغوب و مقاوم وارد مي شوند . در اين حالت دام هايي كه در مرتع چرا مي نمودند به ناچار بايستي اشتهاي خود را از گياهان مرغوب به گياهان نامرغوب تغيير دهند.

 

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
كشف روشی نوين برای حاصلخيزی زمين‌های كشاورزی

استفاده از كپسول‌هاي بيولوژيكي با نام ‪ BIODEGRADABILIدر خاك سبب حاصلخيزي سريع زمين‌هاي كشاورزي مي‌شود. بر اساس گزارش خبرگزاري آنسا از رم، استفاده از كپسول ياد شده سبب حاصلخيز ماندن زمين‌هاي كشاورزي براي مدت زمان طولاني و جلوگيري از رويش علف‌هاي هرز مي‌شود. با پاشيدن اين كپسول پودري بر روي زمين‌هاي كشاورزي مي‌توان باعث حاصلخيزي خاك شد. استفاده از اين كپسول نيز باعث بهبود كيفيت محصولات برداشت شده از زمين مي شود و محيط را براي پرورش گياهان آماده‌تر مي‌كند. اين روش توسط برخي از كارشناسانادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

تعریف کارآفرینی

بنا به تعریف واژه نامه دانشگاهی « وبستر » کارآفرین کسی است که متعهد می شود مخاطره های یک فعالیت اقتصادی را سازماندهی، اداره و تقبل نماید. اما این تعریف به نظر می رسد که همه انواع رفتارهای کارآفرینانه را در بر نمی گیرد، لذا برای رفع این نقص اینگونه تعریف می کنیم که: کارآفرینی فرایند خلق چیز جدید با ارزش، از طریق اختصاص زمان و تلاش مورد نیاز، در نظر گرفتن ریسک های مالی، روانی و اجتماعی همراه، رسیدن به پاداشهای منتج پولی و رضایت فردی و استقلال می باشد.

با توجه به تعریفی که ارایه شد و نیز مطالعات صورت گرفته، کارآفرین دارای ویژگیهایی است که به چند مورد ذکر می کنیم:
نیاز به موفقیت ( Need for achievement ):
عبارت از تمایل به انجام کار در استانداردهای عالی به قصد موفقیت در موقعیت های رقابتی. کارآفرین کارهایی را انتخاب می کند که دارای ریسک و سختی متوسط و حساب شده باشد.
برخورداری از مرکز کنترل درونی ( Locus of control ):
افراد دارای کنترل بیرونی معتقدند که وقایع خارجی که خارج از کنترل آنانست، سرنوشت آنان را تعیین می کند، این عقیده که شانس یا سرنوشت، زندگی شخصی فرد را کنترل نمی کند، از خصوصیات کارآفرینان است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کوتولگی زبر ذرت Maize Rough Dwarf virusاولین بار در سال 1362 توسط دکتر ایزدپناه از فارس گزارش گردید. در سالهای اخیر بیماری در شهرستان مرودشت مشکل ساز شده است.

علائم بیماری در مزرعه عبارت است از کوتاه ماندن فاصله میان گره ها وکوتولگی شدید بوته ها، راست ایستادن برگها، وجود برجستگیها یا گالهای ریزی روی دمبرگ و در پشت برگ وهمچنین روی غلاف میوه، این برجستگیها به پشت برگ حالت زبری می دهد. گاهی برای تشخیص گالها نیاز به ذره بین می باشد. در برگهای جوان انتهائی ممکن است حالت رنگ پریدگی دیده شود.

عامل بیماری(MRDV) ویروسی از گروه Reoviridae که دارای دو لایه کاپسید می باشد. در طبیعت فقط زنجره Laodelphax striatellus به عنوان ناقل شناخته شده است.

کنترل:

1. تناوب زراعی که در این تناوب غلات باید حذف شود.

2. استفاده از علف کشها برای نابودی علفهای هرزی که ویروس در روی آنها زمستانگذرانی می کنند.

3. مبارزه با ناقل بوسیله حشره کشهای دیازینون و فوزالن

4. کاشت لاینهای متحمل اینبرید، هیبرید و واریته های مقاوم
__________________

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
زنگ تاجي يولاف Crown rust
زنگ تاجي يك بيماري يولاف است كه توسط قارچي موسوم به Puccinia coronata ايجاد مي‌شود. صرف نظر از تعداد بسيار معدودي از گرامينه‌ها، ساير غلات زراعي را مورد حمله قرار نمي‌دهد. اين بيماري در هر جا كه يولاف كشت مي‌شود، شايع است. تنوع در نژادهاي فيزيولوژيك قارچ؛ بويژه مناطقي كه ميزبان واسط يعني سنجد تلخ Rhamnus cathartica و گونه‌هاي مشابه آن وجود دارد، خيلي زياد است.

جوشهاي يوريديها غالباً در سطوح برگ توسعه مي‌يابند؛ اما ممكن است در غلافهاي برگ وسنبله‌ها نيز ديده شوند. يوريديها به صورت تاولهاي كوچك و پراكنده و تخم مرغي شكل با يوريديوسپورهاي نارنجي رنگ ظاهر مي‌شوند. اپيدرم در نواحي اطراف تاولها مختصراً برآورده مي‌شود. يوريديوسپور كروي يا تخم مرغي، خاردار، به رنگ زرد نارنجي است. زماني كه رسيدن گياهان نزديك مي‌شوند، تلياها در برگها آلوده توسعه مي‌يابند. جوشهاي تليا ممكن است به صورت خطوط سياه روشن در اطراف يوريديها رشد كنند، اما به وسيله اپيدرم پوشيده شوند. تليوسپورها از نظر شكل، از تليوسپورهاي گونه‌هاي ديگر كاملاً مشخص هستند. نوك سلولهاي انتهايي تليوسپورها پهن و چندين برآمدگي روي آن وجود دارد كه به اسپور شكل تاج مي‌دهد. وجه تسميه قارچ نيز اسپورآن است.

قارچ در آب وهواي گرم با توليد مداوم يوريدسپور از فصلي به فصل ديگر منتقل مي‌شود. در مناطق خنكتر، بيماري به وسيله اسپورهايي كه توسط اسپورهايي كه توسط جريان باد از مناطق گرم حمل مي‌شوند. يا ايسيوسپورهايي كه روي سنجد تلخ تشكيل مي‌شوند، آغاز مي‌شود.

در بسياري از مناطق توليد يولاف مثل آفريقا، آمريكاي جنوبي و مكزيك، به تناسب پيدايش نژادهاي فيزيولوژيك جديد پاتوژن، اقدامات لازم جهت اصلاح ارقام مقالوم صورت نگرفته است؛ بنابراين توليد يولاف در اين مناطق به دليل خسارت زنگ تاجي، زنگ ساقه و ويروس كوتولگي زرد جو كاهش يافته است

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
بيماري زنگ نواري يا زنگ زرد گندم Wheat strip rust
زنگ زرد يا زنگ نواري(سرخو)Puccinia striiformis يكي از بيماريهاي مهم گندم و جو است و تا حدودي تريتيكاله و چاودار و بعضي از گرامينه‌هاي ديگر را تحت تاثير قرار مي‌دهد. به نظر مي‌رسد يولاف نسبت به اين بيماري مصون باشد. تا كنون ميزبان واسطي براي آن شناخته نشده است. اين بيماري در درجه حرارت پايين‌تر از درجه حرارت مناسب براي توسعه زنگ ساقه و برگ صورت مي‌گيرد. يوريديها به صورت نوارها يا خطوط زرد باريك عمدتاً روي برگها و سنبلچه‌ها تشكيل مي‌شوند. زماني كه خوشه‌ها آلوده مي‌شوند تاولها در سطح داخلي پوشينه‌ها و پوشينكها ظاهر شده، در بعضي مواقع دانه‌هاي درحال تشكيل را مورد حمله قرار مي‌دهند. يوريديوسپورهاي دو سلولي ، به رنگ قهوه‌اي تيره و از نظر شكل و اندازه شبيه به P.recondita است. تليوسپورها نقش چنداني در چرخه زندگي قارچ ندارند. تلياها بر روي سطح غلاف وبرگ به صورت نوارهاي قهوهآي تيره كه به وسيله اپيدرم پوشيده شده‌اند، به وجود مي‌آيند. در مناطقي كه درجه حرارت خيلي پايين نيست ، قارچ به صورت يوريديوسپور وميسليوم روي غلاتي كه در پاييز كشت شده‌اند، زمستانگذراني مي‌كند. شيوع وتهاجم ثانوي در شرايط خنك بهار آغاز مي‌شود هستند.

کنترل زنگ زرد:

استفاده از ارقام مقاوم و یا متحمل در اولویت قرار دارد.سایپروکونازول(آلتو) SL 10% نیم لیتر در هکتار

تبوکونازول(فولیکور) EW 25% یک لیتر درهکتار

فلوتریافول(ایمپکت) SC 12.5% یک لیتر در هکتار

پروپیکونازول(تیلت) EC 25% نیم لیتر درهکتار.

کنترل شیمیایی به محض مشاهده اولین علائم کانون کوبی شود. درصورت وجود اپیدمی در مرحله سنبله مبارزه انجام شود.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

زنگ سياه ساقه گندم wheat black stem rustزنگ سياه ساقه يكي از بيماريهاي شناخته شده غلات است. تقريباً در تمامي مناطقي كه اين محصول كشت مي‌شوند وجود دارد. Puccinia graminis tritici گندم، پوكسينيا P. g. avenae يولاف، و گونه پوكسينيا P.g.secalis چاودار را آلوده مي‌كند. علائم بيماري بيشتر روي ساقه وغلاف برگها ظاهر مي‌شود پهنك برگ و خوشه‌ها نيز ممكن است آلوده شوند. اسپور روي ميزبانهاي مختلف غلات توليد مي‌شود. يوريديوسپورها در داخل تاولها يوريديا توسعه يافته پس از مدتي اپيدرم را پاره كرده، توده‌اي از اسپورهاي قهوه‌اي مايل به قرمز آشكار مي‌شوند. تاولهاي زنگ نواري بزرگتر است.

يوريديا بيضي شكل يا كشيده وبافت اپيدرم در اطراف آنها پاره شده است. تاولها ممكن است در هر دو سطح زيرين و رويي برگ ظاهر شوند. يوريديوسپورهاي P.graminis قهوه‌اي مايل به قرمز، تخم مرغي شكل، با زوايد خار مانند هستند. توليد اسپور تا زماني كه گياه به مرحله رسيدن نزديك مي‌شوند ادامه مي‌يابد. با شروع مرحله رسيدن گياه توليد يوريديوسپور كاهش مي‌يابد. در اين زمان تليوسپورها درون تليا كه در محل يوريديها در ساير قسمتها تشكيل مي‌شود، به وجود مي‌آيند. تليوسپورها دو سلولي، تقريباً سه گوش وبه رنگ قهوه‌اي تيره هستند. تليوسپور قسمتي از پايه خود را همراه داشته، داراي ديواره ضخيم است. سلول انتهايي گرد يا نسبتاً نوك دار است. تليوسپورها اغلب اپيدرم را پاره كرده از آن خارج مي‌شوند. در طول زمستان تليوسپورها در بافت گياهي باقي مانده يا ممكن است با توليد بازيديوسپور، به صورت اولين مرحله توليد مثل جنسي به سربرند. زرشك معمولي Berberis vulgaris گونه‌هاي جنس ماهونيا Mahonia ميزبانهاي واسط براي Puccinia graminis هستند.

باد يوريديوسپورهاي زنگ سياه غلات را به مناطق دور دست منتقل مي‌كند. در طي دوره رشد گياهان ميزبان ، چرخه‌هاي توليد يوريديا هر 14-21 روز تكرار شده، موجب پخش سريع بيماري در مناطق وسيع مي‌گردد. اين بيماري به همراه زنگ قهوه‌اي شديداً مورد توجه متخصصان بيماري شناسي گياهي، اصلاح نباتات وساير دانشمندان است. در گذشته پيدايش نژادهاي فيزيولوژيك جديد از طريق توليد مثل جنسي، روي ميزبان واسط، زرشك، باعث كاهش شديد محصول مي‌شد و كارايي ارقام مقاوم را كاهش مي‌داد . جود اپيدمي در مرحله سنبله مبارزه انجام شود.

کنترل زنگ سياه ساقه:

ريشه كني زرشك و كار حساب شده روي ارقام مقاوم ، از جمله عوامل مهم در افزايش پايداري مقاومت به زنگ ساقه و كاهش اپيدمي زنگهاست.

سايپروکونازول(آلتو) SL 10% نيم ليتر در هکتار

تبوکونازول(فوليکور) EW 25% يک ليتر درهکتار

فلوتريافول(ايمپکت) SC 12.5% يک ليتر در هکتار

پروپيکونازول(تيلت) EC 25% نيم ليتر درهکتار.

کنترل شيميايي به محض مشاهده اولين علائم کانون کوبي شود. درصورت وجود اپيدمي در مرحله سنبله مبارزه انجام شود.

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

زنگ سياه ساقه گندم wheat black stem rustزنگ سياه ساقه يكي از بيماريهاي شناخته شده غلات است. تقريباً در تمامي مناطقي كه اين محصول كشت مي‌شوند وجود دارد. Puccinia graminis tritici گندم، پوكسينيا P. g. avenae يولاف، و گونه پوكسينيا P.g.secalis چاودار را آلوده مي‌كند. علائم بيماري بيشتر روي ساقه وغلاف برگها ظاهر مي‌شود پهنك برگ و خوشه‌ها نيز ممكن است آلوده شوند. اسپور روي ميزبانهاي مختلف غلات توليد مي‌شود. يوريديوسپورها در داخل تاولها يوريديا توسعه يافته پس از مدتي اپيدرم را پاره كرده، توده‌اي از اسپورهاي قهوه‌اي مايل به قرمز آشكار مي‌شوند. تاولهاي زنگ نواري بزرگتر است.

يوريديا بيضي شكل يا كشيده وبافت اپيدرم در اطراف آنها پاره شده است. تاولها ممكن است در هر دو سطح زيرين و رويي برگ ظاهر شوند. يوريديوسپورهاي P.graminis قهوه‌اي مايل به قرمز، تخم مرغي شكل، با زوايد خار مانند هستند. توليد اسپور تا زماني كه گياه به مرحله رسيدن نزديك مي‌شوند ادامه مي‌يابد. با شروع مرحله رسيدن گياه توليد يوريديوسپور كاهش مي‌يابد. در اين زمان تليوسپورها درون تليا كه در محل يوريديها در ساير قسمتها تشكيل مي‌شود، به وجود مي‌آيند. تليوسپورها دو سلولي، تقريباً سه گوش وبه رنگ قهوه‌اي تيره هستند. تليوسپور قسمتي از پايه خود را همراه داشته، داراي ديواره ضخيم است. سلول انتهايي گرد يا نسبتاً نوك دار است. تليوسپورها اغلب اپيدرم را پاره كرده از آن خارج مي‌شوند. در طول زمستان تليوسپورها در بافت گياهي باقي مانده يا ممكن است با توليد بازيديوسپور، به صورت اولين مرحله توليد مثل جنسي به سربرند. زرشك معمولي Berberis vulgaris گونه‌هاي جنس ماهونيا Mahonia ميزبانهاي واسط براي Puccinia graminis هستند.

باد يوريديوسپورهاي زنگ سياه غلات را به مناطق دور دست منتقل مي‌كند. در طي دوره رشد گياهان ميزبان ، چرخه‌هاي توليد يوريديا هر 14-21 روز تكرار شده، موجب پخش سريع بيماري در مناطق وسيع مي‌گردد. اين بيماري به همراه زنگ قهوه‌اي شديداً مورد توجه متخصصان بيماري شناسي گياهي، اصلاح نباتات وساير دانشمندان است. در گذشته پيدايش نژادهاي فيزيولوژيك جديد از طريق توليد مثل جنسي، روي ميزبان واسط، زرشك، باعث كاهش شديد محصول مي‌شد و كارايي ارقام مقاوم را كاهش مي‌داد . جود اپيدمي در مرحله سنبله مبارزه انجام شود.

کنترل زنگ سياه ساقه:

ريشه كني زرشك و كار حساب شده روي ارقام مقاوم ، از جمله عوامل مهم در افزايش پايداري مقاومت به زنگ ساقه و كاهش اپيدمي زنگهاست.

سايپروکونازول(آلتو) SL 10% نيم ليتر در هکتار

تبوکونازول(فوليکور) EW 25% يک ليتر درهکتار

فلوتريافول(ايمپکت) SC 12.5% يک ليتر در هکتار

پروپيکونازول(تيلت) EC 25% نيم ليتر درهکتار.

کنترل شيميايي به محض مشاهده اولين علائم کانون کوبي شود. درصورت وجود اپيدمي در مرحله سنبله مبارزه انجام شود.

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

بيماري زنگ برگي (قهوه‌اي) گندم wheat leaf rustزنگ برگ يك بيماري جدي گندم، چاودار، تريتيكاله وبسياري از گندميان است كه توسط قارچ Puccinia recondita ايجاد مي‌شود. پاتوژن روي جو، قدرت پارازيتي ضعيفي دارد، اما يولاف را آلوده نمي‌كند. گونه ديگري از قارچ به نام P.hordei وجود دارد كه اغلب به جو حمله مي‌كند. علائم بيماري به صورت جوشهاي بيضي شكل كوچك و پراكنده با رنگ سياه متمايل به قرمز ، در سطح پهنك و روي غلاف برگ ظاهر مي‌شود. بر خلاف زنگ ساقه گندم، توده يوريديوسپور بيشتر در بافت ميزبان فرو مي‌رود و باعث از هم پاشيدن اپيدرم نمي شود. يوريديوسپورهاي Puccinia recondita قرمز پرتقالي تا سياه مايل به قرمز، خاردار ، كروي و معمولاً به قطر 20- 28 ميكرون هستند. تليوسپورها سياه مايل به قهوه‌اي، دو سلولي با ديواره ضخيم هستند. قسمت انتهايي اسپور ممكن است گرد يا پهن باشد. تليا در طول مراحل نهايي رشد گياه به صورت جوشهايي روي غلاف برگها و يا در سطح پهنك برگ به وجود مي‌آيند. تليوسپورها در بافت برگ باقي مي‌مانند و به وسيله اپيدرم پوشيده مي‌شوند. گونه‌هاي جنسهاي تاليك‌تروم و آنچوسا Thalictrum وAnchusa ، به عنوان ميزبانهاي واسط پوكسينيا ركونديتا معرفي شده‌اند و وجود آنها در بعضي از مناطق اروپا گزارش شده‌است، اما در ايجاد نژاد جديد اين قارچ نقشي ندارند. در مناطق معتدل، پاتوژن از سالي به سال ديگر به صورت ميسليوم يا مناطق گرم نيز تابستانگذراني قارچ در ارتفاعات بلند و در مناطق خنكتر انجام مي‌شود. زنگ برگ با استفاده از ارقام مقاوم غلات يا كشت مولتي لاين بخوبي كنترل مي‌شود.

کنترل زنگ قهوه ای گندم:

قارچكشهايي مثل ترياديمفون (بايلتون) وبوتريزول( ايندار) در كنترل زنگ قهوه‌اي مؤثر هستند و در صورت وجود اپيدمي، مصرف آنها اقتصادي است.سایپروکونازول(آلتو) SL 10% نیم لیتر در هکتار

تبوکونازول(فولیکور) EW 25% یک لیتر درهکتار

فلوتریافول(ایمپکت) SC 12.5% یک لیتر در هکتار

پروپیکونازول(تیلت) EC 25% نیم لیتر درهکتار.

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
سفیدک کرکی (دروغین) آفتاب گردان sunflower downy mildew
عامل بیماری قارچ p.helianth ) Plasmopra halstedii )می باشد که ازگروه Oomycetes است. یکی از بیماری های مهم آفتاب گردان است که از کشورهای زیادی از جمله ایران گزارش شده است. حدود سال 1343 برای اولین بار در آذربایجان دیده وگزارش گردید. در آذربایجان،گیلان و کردستان بیماری مهمی است. درفارس هم دیده شده است. این بیماری بذرزاد است. خسارت این بیماری خیلی زیاد است زیرا ممکن است اصلاً بذر تشکیل نشود. ویا اینکه میزان روغن آن پایین بیا ید و گاهی اوقات تا 50%محصول راازبین ببرد. قارچ عامل بیماری روی جوانه زنی بذر هم اثر دارد،چراکه بذرها کوچک مانده وقدرت جوانه زنی آنها کاهش می یابد ویا اینکه تولید گیاهان غیرنرمال(کوتوله) می کند .

علائم بیماری:

علائم بیماری بصورت کوتولگی با لکه های کلروتیک در اطراف رگبرگها وایجاد حالت موزائیکی می باشد(شبیه علائم بیماری های ویروسی ). این علائم هم دربرگهای اولیه ودر برگهای بزرگتر دیده می شود.درزیر برگ پوشش کرکی دیده می شود که به شناسایی سفیدک کرکی کمک می کند. اگردرگیاه آ لوده طبق تشکیل شود روبه بالا ست که علامت خوبی برای تشخیص بیماری است. این قا رچ درگیاه سیستمیک می شود بنابراین به اندام گل وارد شده و باعث تغییر شکل آن می گردد وحتی پوسته بذر هم سبز می شود. این بیماری تولید مرگ گیاهچه هم می کند. قارچ عامل بیماری یک Oomycetes است که اسپورانجیوفور و اسپورانجیومهای خود را درسطح زیرین برگ ودر شرایط مرطوب تشکیل می دهد.انشعابات اسپورانجیوفور دو شاخه وعمود بر هم هستند ودرانتها به استریگمای سه شاخه(صلیبی) ختم می شود ودرروی آنها اسپورانجیوم تولید می شود. این قارچ تولید Oospore می کند که می تواند جوانه زده و تولید ریسه یا زئوسپور نماید. Oospore عامل بقای قارچ می باشد و اگر وارد خاک شد ریشه کن کردن آن مشکل است. بیماری بیشترخاکزاد است تا هوا زاد واهمیتش بیشتر ازطریق آلودگی ریشه است تا اندامهای هوایی. اگراسپور درخاک باشد وتولید زئوسپور کند این زئوسپورها به راحتی جذب منطقه رشد طولی ریشه شده و وارد ریشه می شوند و آلودگی ایجاد می نمایند.

قارچ درگیاه جوان (مرحله8-6 برگی) به راحتی ایجاد آلودگی سیستمیک کرده و وارد قسمتهای هوای میشود . برگهای جوان نیز ممکن است بصورت موضعی آلوده شوند و قارچ از طریق روزنه ها وارد برگ شود. برای ایجاد آلودگی اولیه از طریق خاک لازم است که رطوبت خاک اشباع وحساسیت گیاه بالا وحرارت خاک پایین(15 درجه سانتیگراد) باشد. اگر حرارت خاک بالا باشد(20درجه سانتیگراد وبالا تر) زئوسپور تولید نمی شود. قارچ عامل بیماری از طریق هیپوکوتیل هم وارد گیاهچه های اولیه می شود وبصورت ریسه درگیاه حرکت کرده و در نهایت داخل بذر شده وقسمتهای داخلی آن یعنی گیاهچه را آلوده می کند. دربرگ های ریخته شده اُاُسپور فراوان است. Over wintering دربذر و دربقایا بصورتOospre می باشد.

کنترل بیماری:

1- تناوب طولانی 10-4ساله.

2- حذف گیاهان آلوده در اویل فصل وسوزاندن آنها.

3- ضد عفونی بذر با قارچ کشهای سیستمیک مثل متالاکسیل (ریدومیل).

4- ارقام مقاوم و بذر سالم استفاده شود (بهترین روشها).
__________________

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
میوه ها و خواص آن ها(1)

پرتقال:

پرتقال فوق العاده مقوی و دارای عطر مطبوع و دلپذیری است. آب پرتقال شامل منابع سرشار ویتامین های آ و ث و کاروتن و مقدار کمی ویتامین های ب1، ب2، ب6، ای، کا، بیوتین، اسید فولیک، اینوسیتول، نیاسین، و یازده اسید آمینه است. از میان مرکبات که همه مفیدند پرتقال و نارنگی از همه مفیدتر می باشند و حاوی مقدار فراوانی از مواد معدنی شامل: کلسیم، مس، کلر، فلورین، آهن ، منگنز، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی است. پرتقال به دلیل دارا بودن ویتامین پ که مقوی عروق خونی است یکی از میوه های ارزشمند محسوب می گردد.این میوه باعث رفع سوء هاضمه ،بی خوابی و اضطراب و... می باشد. پرتقال بزرگترین عامل تصفیه ی خون است و برای کلیه امراض مخصوصاً اسکربوت و خونریزی های شدید و تشنجات فوق العاده مفید می باشد.عصاره ی پوست پرتقال دارای خاصیت ضد یبوست است و گاهی در کیک سازی مصرف می شود.

توت فرنگی:

عصاره ی این میوه بسیار خوش طعم و مقوی است. طبیعتی سرد دارد و دارای گلوکز، سلولز و املاح معدنی مانند سیلیس، آهن، کلسیم، فسفر،برم، منیزیم، ید، سدیم، نمک و مواد چرب و مقدار زیادی ویتامین ث و کمی ویتامین ب12، وآ و مقداری روغن در دانه های آن است. امروزه از شیره ی توت فرنگی برای شادابی و جوانی و لطافت و جلوگیری ازپیدایش چین و چروک و پیری زود رس پوست استفاده می شود. خوردن و مالیدن آن بر روی پوست باعث شادابی و لطافت پوست می شود. این میوه اشتها آور است و بدن را تقویت و مایعات بدن را حفظ می کند و در درمان یبوست و گلو درد و درمان اختلالات کلیوی و جوش صورت و روماتیسم و ضعف اعصاب مفید است.

خیار:

خیار میوه ای است که دارای آب زیاد می باشد.این میوه دارای ویتامین های ث و آ می باشد که خاصیت درمانی خوبی دارد از جمله: نرم کننده پوست و دفع چین و چروک آن، اسهال آور و مؤثر در رفع تشنگی و آرام کننده ی اعصاب و رماتیسم و دفع آفات و مواد زائد بدن است.

انرژي

8 كالري

 

كلسيم

25 ميلي گرم

 

پروتئين

0.6 گرم

پتاسيم

160 ميلي گرم

مواد چربي

0.1 گرم

ويتامين آ

250 واحد

مواد نشاسته اي

2.5 گرم

سديم

6 ميلي گرم

فسفر

30 ميلي گرم

ويتامين ب 1

0.03 ميلي گرم

آهن

0.2 ميلي گرم

ويتامين ب 2

0.04 ميلي گرم

ويتامين ث

7 ميلي گرم

ويتامين ب 3

0.2 ميلي گرم

 

خرمالو: یکی از میوه های مقوی و نیرو بخش است. این میوه یگانه میوه ای است که دارای 30٪ مواد هیدروکربنه بوده و از این لحاظ بر تمامی میوه ها برتری دارد. ویتامین های موجود در خرمالو:آ، ب و ث و... می باشد و دارای املاح معدنی: پتاسیم، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، و مالیک اسید، قند ساکارز می باشد. خواص درمانی این میوه: تقویت کننده معده، ضد فشار خون، ضد سرفه و ضد تب است.

 

 

 میوه ها و خواص آن ها(2)

 

 

آناناس:

زیتون (Olive):

زیتون در قرآن شریف مقارن انجیر ذکر شده است و اطباء منافعی بر این میوه ذکر نموده اند. زیتون دارای املاح معدنی مثل: فسفر، پتاسیم، گوگرد، منیزیم، سلیس، کلسیم، کلر، مس، آهن و منگنز می باشد. همچنین دارای ویتامین های آ و ث و د می باشد و روغن زیتون بسیاری از نیازمندی های بدن به ویتامین ها و چربی ها را تأمین می کند. روغن زیتون سهل الهضم و جذب است چون مدت هضم روغن زیتون در معده نصف وقت هضم چربی های دیگر است یعنی در مدت 4 ساعت هضم می شود. خواص درمانی: عبارتند از: مفید برای ملین، صفرا بر و ضد مسمومیت، ناراحتی های کبد و یبوست و تشنجات معده، سنگ کیسه و صفرا و ورم کلیه، ابتلا به امراض ریوی، مخصوصاً سل و برونشیت می باشد. اشکال دارویی این میوه (زیتون) در میوه و روغن و برگ آن می باشد.

مصرف روغن زیتون به همراه سالاد بهتر است و پر فایده و گفته شده که مالش بدن بچه با روغن زیتون مفید است ماساژ بدن با روغن زیتون در بزرگسالان باعث تسکین درد کبد می شود و مالیدن این روغن به موها از ریزش و شوره و سفید شدن مو جلوگیری می کند.مصرف این روغن باعث تقویت لثه شده و قوه ی بینایی را زیاد می کند. دم کرده ی برگ زیتون به مقدار یک قاشق غذا خوری در یک فنجان آب یکی از بهترین داروهای معالج ازدیاد فشار خون و انسداد مجاری صفراوی به شمار می آید.

 

◄چگونگي انتخاب و نگهداري فلفل ها

 

فلفل هاي شيرين تمام سال در دسترس هستند و در ماه هاي فصل تابستان بيشترند . فلفل هاي تند هم اغلب در تمام فصول سال قابل تهيه هستند . امسال تابستان به تمامي انواع مختلف فلفل هاي موجود در ميوه و سبزي فروشي ها دقت بيشتري كنيد . انواع مختلفي براي انتخاب و خريد وجود دارند .
زماني كه هر شكل ، رنگ و نوع از فلفل شيرين را انتخاب كرديد آن هايي را بخريد كه سفت تر و براق تر هستند و پوستي صاف و بدون چروك و ساقه ي سبزي دارند .
فلفل هاي شيرين را بدون آن كه بشوييد مي توانيد در داخل كيسه اي پلاستيكي و تا يك هفته در يخچال نگهداري كنيد . از آنجايي كه فلفل دلمه اي هاي قرمز رسيده و بالغ تر از فلفل هاي دلمه اي سبز هستند بنابراين آنها را بيشتر از ۳تا ۴ روز نمي توان در يخچال نگهداري كرد .
فلفلهاي تند تازه را در دستمالي حوله اي به جاي پلاستيك بپيچيد و با اين روش مي توانيد آنها را تا سه هفته در يخچال تازه نگه داريد .
فلفل هاي شيرين را همچنين مي توان به خوبي در فريزر سالم نگاه داشت .
پس از شستن اين فلفل ها آنها را به چند تكه تقسيم كنيد و داخل پلاستيكي قرار دهيد و در فريزر بگذاريد . به خاطر داشته باشيد فلفل هاي يخ زده مثل فلفل هاي تازه نخواهند بود اما براي پخت و پز بسيار مناسبند .

post-27.aspx ../tinypic.com/view.php@pic=2a4vdjk&s=4

آب آناناس: شيره آناناس داراي ويتامين هاي مختلف، عناصر معدني مفيد، املاح معدني ونوعي فرمان هضم كننده بسيار قوي است.آب آناناس در رفع نارسايي هاي هضمي موثر واقع مي شود و در دوران نمو، همچنين در دوران نقاهت، اثر سازنده و تامين كننده قواي بدن ظاهر مي كند و نيز داراي خاصيت رفع مسموميت است

آب انار :اثر مفرح دارد. مصرف رقيق شده ان با آب،در بيماري هاي مجاري ادرار، بيماري هاي مختلف ناشي از التهاب دستگاههاي بدن و در بيماران مبتلا به عدم كفايت ترشح صفرا، توصيه شده است

آب انگور:شيره انگور كه شير گياهي (Lait vegetal) نيز نام نهاده شده است، اثر انرژي زايي قوي دارد به طوري كه هر كيلو گرم ان،معادل 800 تا 900 كالري، انرژي ايجاد مي كند.داراي اثر نيرو دهنده و ضد سم قوي است. در بر افروختگي ها،روماتيسم، نقرس، سنگ كليه، زيادي اوره خون،اختلالات ناشي از بالا بودن فشار خون، ورم روده اثرات درماني ظاهر مي كند.مصرف 1000 تا 1200 گرم اب انگور به مدت چند روز، در افراد چاق و در رفع خستگي عمومي بدن مفيد واقع مي شود

آب پرتقال:آب پرتقال، اثر مقوي ونشاط اور دارد و چون با مصرف آن، غلضت خون كاهش حاصل ميكند، مي توان آن را محافظ خوبي براي عروق خوني به حساب اورد. اگر آب پرتقال، بدون پوست كندن، تهيه شود اثر نيرومندتر ظاهر مي كند. آب پرتقال داراي ويتامين هاي C2 (محافظ عروق خوني)، پرو ويتامينA (كاروتن)و B است

آب سيب :آب سيب اثر نيرودهنده اعصاب و ماهيچه ها را دارد و دفع كننده مواد سمي بدن است، براي مبتلايان به رماتيسم ونقرس مفيد واقع مي شود.ضمنا ضد عفوني كننده روده و تصفيه كننده خون است و در بيماريهاي مختلف، به عنوان يك نوشابه مفيد و مفرح به بيماران داده مي شود.آب سيب رسيده داراي اثر ملين است و مي تواند مورد استفاده مبتلايان به يبوست قرار بگيرد

آب گوجه:آب گوجه،ويتامين هاي A،B ،C و عناصر معدني مفيد مانند آهن،منيزيم،پتاسيم،فسفر و .... دارد.نيرودهنده عصب،انرژي زا و ضد سم است.براي مبتلايان به رماتيسم،تصلب شراين وكساني كه پيوسته احساس خستگي ميكنند،خواص درماني ظاهر مي كند

آب نارنگي:آب نارنگي به دليل داشتن برم (brome) خواص مسكن ظاهر مي كند

آب هلو:سو ء هضم را درمان مي كند ودر دفع رسوبات ادراري موثر واقع مي شود

آب گلابي:تصفيه كننده خون،دفع كننده اسيداوريك و تامين كننده عناصر معدني مورد نياز بدن است.مصرف آن در بيماريهاي مختلف مانند كم خوني،خستگي عمومي و بيماري سل،اثرات مفيد ظاهر مي كند ضمنا به علت قابض بودن،در رفع اسهال هاي ساده اثر درماني دارد


آب سبزي ها

آب اسفناج:آب اسفناج به علت دارا بودن مواد معدني فراوان, كلروفيل و آهن،در تامين عناصر معدني و ضروري بدن، همچنين سازندگي خون،كمك موثر مي كند و از آن در رفع كم خوني هامي توان نتايج درماني گرفت.آب اسفناج، در تقويت بيماران در دوره نقاهت و در رفع خستگي هاي جسماني وروحي اشخاص مسن و اطفال،اثرات مفيد ظاهر مي كند

آب بولاغ اوتي(علف چشمه) :آب بولاغ اوتي،اثر دفع رسوبات صفراوي و مجاري ادرار را دارد بعلاوه ضد عفوني كننده دستگاه تنفسي،تامين كننده عناصر معدني بدن وضد اسكوربوت قوي است.آب بولاغ اوتي بعلت دارا بودن اسانس گوگرد دار،املاح معدني و ويتامين هاي مختلف، كه هر يك اختصاصات درماني خاص دارند،در درمان بيماري هاي مختلف موثر واقع مي شود

براي مبتلايان به ديابت (مرض قند ) نيز مفيد واقع مي شود. بعلاوه شهرت دارد كه داراي اثر ضد سرطان است.آب بولاغ اوتي،در درمان بيماري هاي جلدي و درماتوزها (dermatoses)،اثرات شفابخش ظاهر مي نمايد

آب پياز:آب پياز داراي اثر مدر و دفع سموم بدن مانند اوره واسيد اوريك است بعلاوه اثر ضد عفوني كننده مجاري ادرار را دارد. مصرف آن براي مبتلايان به ديابت،رماتيسم، ورم پروستات، خستگي عمومي و خيز اندامها بسيار مفيد است.


آب رازيانه:آب رازيانه كه از فشردن تمام قسمتهاي گياه به دست مي آيد، به آب سبزي هاي ديگر، به منظور تقويت اثر مدر و خاصيت ضد رماتيسم، ضد كرم و زياد كننده ترشحات شير افزوده مي شود

آب شلغم: آب شلغم به علت دارا بودن آهن و عناصر و تركيبات مفيد و ويتامين هاي مختلف، اثرات شفابخش در رفع ناراحتي هاي برونش ها، مجاري صفراوي و در بيماريهاي ناشي ازكمبود عناصر معدني بدن، ظاهر ميكند


آب هويج:آب هويج در درمان كم خوني ها، زخم معده واثني عشر (اولسر) ورم روده بزرگ و كوچك، اسهال هاي ساده، بيماري هاي كبدي-صفراوي، مسموميت ها، ناراحتي هاي جلدي مختلف (درماتوزها) موثر واقع مي شود. آب هويج با دارا بودن عناصري مانند آهن، فسفر، منيزيوم كه در ساخته شدن خون و بافت ها ضرورت دارند و همچنين ويتامين هاي مختلف مخصوصا پروويتامين A وموادي نظير پكتين ها و..... ، در درمان بسياري از بيماريها تاثير فراوان مي گذارد.

 

 

 

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

خاکهای شور و قلیا

خاکهای شور و قلیا مخصوص مناطق نیمه مرطوب یا خشک بوده و زهکشی در آنها نامناسب است. این خاکها دارای مقدار زیادی املاح محلول هستند که فقط گیاهان نمک دوست در این خاکها قابلیت زیست دارند. خاکهای قلیا اغلب در خاکهای شور به صورت نقاط پراکنده یافت می‌شوند.


دید کلی
مناطق خشک به مناطقی گفته می‌شود که میزان باران سالیانه آنها معمولا کمتر از 50 سانتیمتر است. به علت عدم شسته شدن طبیعی مواد در این موارد ، مقدار کاتیونهای بازی این خاکها زیاد است. در بعضی از افقهای این خاکها تجمع کربنات کلسیم () به مقدار زیاد صورت گرفته و هر قدر مقدار بارندگی کمتر باشد، این لایه کربناتی نزدیکتر به سطح خاک قرار دارد. PH این خاکها بازی است. خاک بسیاری از مناطق خشک و نیمه خشک سرشار از املاح محلول است که منشا متفاوتی دارد.

در بعضی خاکها ، سنگ مادر خود محتوی املاح است و در برخی دیگر در اثر هوازدگی ، املاح محلول از سنگ مادر آزاد می‌شود، ولی چون مقدار رطوبت کم است، نمی‌تواند آبشویی یافته و از خاک خارج شود. وزش باد نیز می‌تواند املاحی را از سطح دریا و اقیانوس انتقال داده و در سواحل به جای گذارد. این نوع خاکها اصطلاحا هالومورفیک نامیده می‌شوند، به سه گروه شور ، شور و قلیایی و قلیایی تقسیم بندی می‌شوند.

خاکهای شور (Saline Soils)
مقدار نمکهای خنثی در این خاکها به حدی است که در رشد طبیعی بیشتر گیاهان اختلالاتی ایجاد می‌شود. PH این خاکها معمولا کمتر از 8.5 است. آنیونهای عمده کلر ، سولفات کلسیم ، منیزیم و سدیم در بعضی مواد نیترات و بی‌کربنات است که به آسانی قابل شستشو بوده ولی شستشوی آنها سبب بالا رفتن PH خاک نمی‌شود. به علت وجود لکه‌های سفید پراکنده نمک در سطح این خاکها به آنها خاکهای قلیایی سفید (White alkali) گفته می‌شود.

انواع خاکهای شور
انواع مهم خاکهای شور عبارتند از:خاک شور نیتراتی ، که محتوی املاح نیترات سدیم و نیترات پتاسیم است.


خاک شور کلروری ، محتوی املاح کلرور سدیم ، منیزیم و کلسیم است. این خاکها بیشتر در نقاط ساحلی قرار دارد و شوری آب زیرزمینی نیز قابل توجه است.


خاک شور سولفات و کلرور ، دارای درصد متفاوتی از کلر و سولفات بوده و کلر بیشتر از سولفات است.


خاک شور سولفاتی ، دارای سولفاتهای سدیم ، منیزیم و کلسیم بوده ، آبشویی و اصلاح آن آسان است.


خاکهای شور کربناتی ، این خاکها محتوی کربنات و بی‌کربنات سدیم بوده و PH بین 9 تا 11 نوسان دارد.


خاک شور بوراتی ، این خاکها در نواحی آتشفشانی مشاهده شده، محتوی املاح بورات هستند. بوراتها معمولا با کلرورها و سولفاتها یافت می‌شوند و از حاصلخیزی خاک می‌کاهند.
خاکهای شور قلیایی
در این خاکها میزان نمکهای محلول زیاده بوده، علی‌رغم سدیم زیاد ، وجود نمکهای خنثی همچنان PH را در حد کمتر از 8.5 حفظ می‌نماید، ولی بر عکس خاکهای شور شستشوی این خاکها ، سبب بالا رفتن PH می‌گردد، زیرا با شسته شدن نمکهای خنثی قسمتی از سدیم قابل تعویض هیدرولیز شده و مقدار یون در محلول بالا می‌رود. سدیم همچنین در صورت شسته شدن سایر نمکها سبب از هم پاشیدگی ذرات خاک شده و قابلیت نفوذ آن را به شدت کاهش می‌دهد. علاوه بر این اثرات نامطلوب سدیم بطور مستقیم می‌تواند برای گیاهان اثر سمی نیز داشته باشد.

درباره خاکهای شور و قلیا مطالعات فراوانی در کشورهای مختلف صورت گرفته و سازمان بین‌المللی یونسکو نیز از سال 1952 مطالب جالبی در این موارد منتشر کرده است. رسوب املاح در خاکهای مختلف با نوع خاصی از پستی و بلندی همراه است و بطور کلی زمینهای شور و قلیا همیشه در نقاط پست مانند دلتا ، تراسهای رودخانه‌ای و دریاچه‌ای وجود دارند و سفره آب زیرزمینی در این مناطق نیز چندان عمیق نیست.

خاک قلیایی
مقدار نمکهای محلول در این خاکها ، کم ، ولی مقدار سدیم آن زیاد است. به علت هیدرولیز شدن قابل ملاحظه سدیم ، PH خاک بالا رفته، ممکن است حتی تا 10 هم برسد. اثرات مضر این خاکها روی رشد گیاهان از سدیم و یون OH زیاد ناشی می‌شود. به علت اثر از هم پاشیدگی سدیم ، این خاکها دارای شرایط فیزیکی نامناسب می‌باشند. محیط قلیایی زیاد این خاکها سبب حل هوموس خاک و حمل آن به سطح خاک و تیره کردن رنگ آن می‌شود. به همین دلیل به این خاکها نام قلیایی سیاه هم داده شده است.

روابط بین شوری و قلیائیت خاک
مطالعات دانشمندان در نقاط مختلف دنیا حاکی از این است که بین شوری و قلیائیت خاک همبستگی خاص وجود دارد. اگر غلظت املاح در خاک کمتر از 4 گرم در لیتر باشد، PH چنین محلولی معمولا از 8 کمتر است. هرچه میزان املاح افزایش یابد، میزان قلیائیت رو به کاهش می‌گذارد. خاکهای بسیار شور در مناطقی ایجاد می‌شوند که آب زیرزمینی فوق‌العاده شور بوده، قلیائیت آن بسیار اندک است و خاکهای قلیایی نیز در مناطقی تشکیل می‌شوند که مقدار املاح آنها کمتر باشد.

ساختمان خاکهای شور و قلیا
سطح خاکهای مناطق شور و قلیا ، اغلب ساختمان ورقه‌ای دارد که رگبارهای فصلی نیز بر تراکم آن می‌افزاید. در زیر این قشر سطحی ساختمان اغلب تکه‌ای ، منشوری و یا ستونی است. وجود املاح سدیم و تا حدی منیزیم تاثیر عمده‌ای در ساختمان خاک دارد، زیرا املاح موجب تجمع ذرات رس شده و هرچه مقدار املاح بیشتر باشد، خاک دانه‌های حاصل ساختمان سخت‌تری پیدا می‌کند.

وجود سدیم سبب می‌شود که ذرات سطح خاک به حالت انتشار در آمده، حتی در شیبهای کمتر از یک درصد نیز فرسایش قابل توجهی صورت گیرد. آبیاری خاکهای شور و قلیا همواره با خرابی ساختمان خاک همراه است، مگر اقدامات اصلاحی انجام شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سوزنی برگها

پدیدآورنده:مهندس مجتبی شریعت‏پناهی.،


خلاصه:

 


کلمات کلیدی:

،

سوزنی‏برگها درختانی همیشه سبزند بعضی از آنها که کوتاه و به صورتِ درختچه‏اند، برای خانه‏های کوچک مناسبند. انواع بزرگتر را می‏توان در حاشیه پیاده‏رو کاشت. از آنجا که در پاییز می‏توانیم این درختان زیبا را بکاریم، در این شماره شما را با روش کاشت و مراقبت از

سوزنی‏برگها آشنا می‏کنیم.

چه محلی مناسب است؟

با توجه به اینکه سوزنی‏برگها در تمام طولِ سال سبز هستند، می‏توانیم آنها را در انتهای باغچه بکاریم. در این صورت وقتی فصل گلها به پایان رسید و سایر درختها و درختچه‏ها خزان کردند، سوزنی‏برگها با برگهای سبزشان چشم‏انداز زیبایی ایجاد می‏کنند. چون رشد خوبی دارند، می‏توان از آنها به عنوان پوششی برای گوشه و کنار خانه که شاید منظره ناخوشایندی داشته باشد، استفاده کرد. اگر سوزنی‏برگهای بلندقامت در حیاط کاشته شوند، وسیله خوبی خواهند بود برای اینکه قسمتهایی از داخل خانه از دید همسایه‏ها محفوظ باشد.

نوعی سوزنی‏برگ به نام سرو کوهی حالت رونده داشته و مناسب باغچه‏های کوچک است.

کاشت سوزنی‏برگها:

نسبت به جابجایی حساسیت زیادی دارند. اگر قصد خارج نمودن آنها را از خاک دارید، باید دقت کنید که ریشه‏ها آسیب نبینند. انتقال سوزنی‏برگهای جوانتر، با موفقیت بیشتری انجام می‏گیرد، زیرا نه تنها در این نوع درختان ریشه‏ها کمتر آسیب می‏بینند، بلکه انرژی بیشتری دارند تا خود را با محیط جدید تطبیق دهند. قبل از انتقال نهال، گودالی به اندازه حجم ریشه درآورده و قدری کود پوسیده حیوانی در آن بریزید. سپس نهال را در گودال قرار داده، اطراف ریشه را با خاک و کود پوسیده حیوانی پر نموده و به آن آب کافی بدهید.

مراقبتهای لازم:

درختان جوان را به قیّم ببندید، تا باد به آنها صدمه نزند. سوزنی‏برگها به هرس نیازی ندارند، اما برای شکل‏دهی می‏توانید هر جور که بخواهید، آنها را هرس کنید.

بعد از کاشت، آبیاری را به طور مرتب انجام دهید، زیرا در دوره جوانی و بعد از انتقال به محیط جدید نیاز زیادی به آب داشته و اگر آبیاری فراموش شود، خشک می‏گردند.

خاک:

هر چند نسبت به نوع خاک حساسیت زیادی ندارند، اما به خاکهای سبک و شنی نیازمندند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

بهینه سازی بازﻳافت DNA از ارقام مختلف گندم ( .aestivumTriticum): چکیده :

بازیافت DNA با اهداف متفاوت ژنتیکی صورت می گیرد که یکی از این اهداف توالی یابی DNA می باشد. لذا ضرورت دارد که مراحل بازیافت DNA برای هر گونه گیاهی بهینه شود .

به منظور بهینه سازی شرایط باز یافت DNA از ارقام مختلف گندم ، تحقیقی در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی دانشگاه زابل صورت گرفت .DNA این ارقام به روش دلاپورتا استخراج ، پس از تعیین غلظت نمونه ها برای تکثیر قطعات DNA الگو از پرایمرهای تصادفی و نیمه تصادفی استفاده شد . پس از الکتروفورز محصولات حاصل از PCR برروی ژل آگارز 1% ، باندهای تکثیری که از کیفیت و وضوح خوبی برخوردار بودند انتخاب و از روی ژل جدا شده و روشهای مختلف برای بازیافت DNA استفاده شد که مناسبترین روش بازیافت ، استفاده از PCR مجدد و ته نشین کردن DNA حاصله با اتانول بود . که در این روش باند جدا شده از ژل پس از سانتریفیوژ لحظه ای ،به مدت 15 دقیقه در دمای 70- قرار داده شد و سپس در دمای 65 درجه حمام آب گرم قرار داده شد تا باند ذوب شود پس از آن باند ذوب شده را در تریس حل کرده و از این محلول به عنوان ماده اصلی مجدداً برای PCR استفاده گردید . PCR با همان شرایط PCR اولیه صورت گرفت و محصولات PCR الکتروفورز گردیده و در صورت تشکیل باند،باند حاصله را با اتانول ته نشین کرده که این DNA ته نشین شده آماده توالی یابی میگردد .

واژگان کلیدی : گندم،بازیافت،ژل،آگارز

مقدمه:

گندم مهمترین غله ایران ودنیا است.(1)مبدأ اصلی گندم به عنوان مهمترین غله ایران وجهان در جنوب غربی آسیا بوده و10تا 15 هزار سال قبل از میلاد مسیح از این گیاه در تغذیه انسانها استفاده می شده است.(2)دامنه وسیع وسازگاری زیاد این گیاه وهمچنین مصارف متنوع این غله در تغذیه انسانها باعث گردیده که بعنوان مهمترین غله جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه وجهان سوم مطرح گرددو حدود 20درصد منابع غذایی مردم جهان را تشکیل دهد.(3) در ایران سرانه مصرف گندم برای هر فرد 150 تا200 کیلو گرم می باشد.(7)با توجه به روند رو به افزایش جمعیت ، در کشورهای در حال توسعه وایران واهمیت اقتصادی وسیاسی تولید این گیاه باید نگاهی ویژه، به تولید واصلاح آن داشت. از طرف دیگر محدودیت ارقام سازگار به خشکی، شوری،سرماومقاوم به بیماریها وآفات وسازگار با شرایط موجود در مناطق مختلف یکی دیگر از عواملی است که تولید این غله را در کشورهای در حال توسعه وایران با بحران روبرو نموده است.(1)ورود مداوم ا رقام اصلاحی از خارج از کشورنیز به علت ایجاد وابستگی کشور به دیگر کشورها مقرون به صرفه نمی باشد.(2) لذانیاز به اصلاح این گیاه وبهره گیری از ارقام محلی ،بومی وخویشاوندان وحشی آنها با توجه به تنوع ژنتیکی بالا ودارا بودن صفاتی چون مقاومت به بیماریها ،آفات ،خشکی ،سرما وشوری بر هیچکس پوشیده نیست.

توالی یابی DNA یکی از کاربردهای واکنش زنجیره ای پلیمراز می باشد که بدین منظور بایستی محصولات حاصل از PCR را از ژل آگارز بازیافت نمود . (5)

برای هر گونه روش توالی یابی ، در اختیار داشتن مقدار نسبتاً زیادی از قطعه های یکسان DNA تک رشته ای ضروری است (6)

خلوص بالای نمونه های DNA برای توالی یابی ضروری است ، تا نتایج حاصل از توالی یابی از کیفیت خوبی برخوردار باشد ، روشهای مختلف مورد استفاده برای خالص سازی DNA بایستی بتواند از محصولات PCR ، نمونه های DNA خالص با غلظت مناسب بدست آورد.

برای توالی یابی قطعات DNA مربوط به فراورده های PCR روشهای متعددی وجود دارند که امکان تعیین سریع توالی مورد نظر را فراهم می آورند.

توالی یابی مستقیم فراورده های PCRاين امكان را فراهم مي آوردتا ویژگیهای توالیهای مورد نظر بدون نیاز به کلون کردن فرعی یا زیر کلونسازی سریعأ تعیین شوند.مزیت دیگر آن در اینست که اشتباهات ناشی از که در فراوده های تکثیری مشاهده می گردند،تشخیص داده نمی شوند.چرا که این اشتباهات باید به ندرت در موقعیتهای تصادفی در قطعه تکثیری بوقوع بپیوندند.

توالی یابی توده بزرگی از مولکولهای موجود در DNAتکثیر یافته امکان تشخیص اشتباهات PCRرا ازبین می برد،مگر اینکه PCRبر روي مقادیر بسیار کمی از DNAالگو انجام شود،در اینصورت این امکان وجود دارد که اشتباهی در اوایل تکثیر PCR رخ دهد و در نهایت بتوان آن را در فراورده های نهایی PCR تشخیص داد. بنابراین پس از توالی یابی مستقیم ،یک توالی عمومی ازمولکولهای DNA در مخلوط واکنش PCR حاصل می گردد.(5)

موادادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

ارزيابي و انتخاب براي مقاومت نسبت به تنش‌خشكي در ژنوتيپ‌هاي نخود تيپ كابلي:

چكيده :

به منظور بررسي واكنش ژنوتيپ‌هاي مختلف نخود نسبت به تنش خشكي و تعيين ژنوتيپ‌هاي مقاوم, اين آزمايش با 18 ژنوتيپ نخود تيپ كابلي به همراه 2 شاهد حساس به خشكي ( ILC 3279) و شاهد محلي جم (جمعاً 20 ژنوتيپ) در قالب طرح آماري بلوكهاي كامل تصادفي در 3 تكرار بصورت دو آزمايش جداگانه در دو شرايط آبي و ديم در سال زراعي 81-80 در ايستگاه تحقيقات كشاورزي ديم مراغه به مرحله اجراء درآمد. به منظور ارزيابي ژنوتيپ‌هاي نخود نسبت به تنش خشكي از شاخص هاي حساسيت به تنش (SSI) , تحمل به تنش (STI) , ميانگين هندسي بهره‌وري (GMP) , تحمل (TOL) و ميانگين بهره وري (MP) استفاده شد. نتايج بررسيها نشان داد كه در هر دو شرايط آبي و ديم, ‌بيشترين عملكرد دانه از شاهد محلي جم و ژنوتيپ ILC 1799 بدست آمد. ارزيابي لاينها از نظر شاخص‌هاي تحمل به تنش نشان داد كه از نظر سه شاخص GMP , STI و MP شاهد محلي جم و ژنوتيپ‌هاي ILC 1799 و ILC 3101 از بيشترين مقادير برخوردار بوده و به عنوان ژنوتيپ‌هاي مقاوم به خشكي شناخته شدند. همچنين در بين شاخص‌هاي مورد مطالعه 3 شاخصMP , STI و MP دردو محيط تنش و بدون تنش همبستگي مثبت و بالايي با عملكرد دانه داشته و به عنوان مناسب‌ترين شاخص براي تفكيك و شناسايي ژنوتيپ‌هاي حساس و مقاوم به تنش توصيه گرديدند.

واژه‌هاي كليدي : تيپ كابلي, ژنوتيپ, شاخص‌هاي مقاومت, نخود

مقدمه :

كاهش عملكرد در گياه نخود در اثر خشكي بين 30 تا 60% مي‌باشد كه بستگي به منطقه جغرافيايي و شرايط آب و هوايي در طول فصل زراعي دارد(8). راهانگ ديل و همكاران(9) گزارش نمودند كه تنش خشكي در گياه نخود موجب كاهش 3/26 درصد تعداد غلاف در بوته و 2/15 درصد عملكرد دانه نخود مي‌گردد.نتايج تحقيقات انجام شده در مناطق سردسير ديم كشور نشان داده است كه تأخير در كاشت موجب مي‌شود مراحل مختلف رشد و نمو گياه با تنش‌هاي خشكي و گرماي حاكم اواخر فصل بهار مواجه گرديده و در نهايت عملكرد دانه كاهش يابد(3).

روشهاي مختلف و متعددي براي ارزيابي واكنش محصولات زراعي نسبت به تنش‌هاي محيطي توسط محققين مورد استفاده قرار گرفته است.فيشر و مورر(7) شاخص حساسيت به تنش( SSI), روزيل و هامبلين(10) شاخص تحمل( TOL) و شاخص بهره وري متوسط ( MP) وفرناندز(6) شاخص تحمل به تنش (STI) و ميانگين هندسي بهره‌وري ( GMP) را براي غربال نمودن ژنوتيپ‌هاي مقاوم و يا حساس پيشنهاد نمود.

استفاده از شاخص‌هاي مقاومت به خشكي در نخود نشان داد كه شاخص‌هايMP , GMP , STI و MH مناسب‌ترين شاخص‌ها براي غربال نمودن لاينهاي نخود از نظر مقاومت به خشكي مي‌باشند(4). اين مطالعه به منظور بررسي و تعيين لاينهاي مقاوم به خشكي و با عملكرد بذري بيشتر و تعيين مناسب‌ترين شاخص تحمل به تنش در منطقه مراغه مورد ارزيابي قرار گرفت.

مواد و روشها:

اين تحقيق با 18 ژنوتيپ نخود تيپ كابلي به همراه يك لاين شاهد حساس به خشكي (ILC 3279 ) و يك رقم شاهد محلي جم به مدت يك سال زراعي( 81-80) در قالب دو آزمايش جداگانه در ايستگاه تحقيقات كشاورزي ديم مراغه به مرحله اجراء‌ درآمد. آزمايش بر اساس طرح آماري بلوكهاي كامل تصادفي با 20 ژنوتيپ نخود و در سه تكرار اجراء‌شد. به منظور جلوگيري از وارد آمدن اثرات تنش خشكي, در مرحله گلدهي, ‌اقدام به آبياري بوته‌هاي آزمايش آبي گرديد. تجزيه واريانس عملكرد دانه (در ‌شرايط تنش و بدون تنش) و مقايسه ميانگين, ‌با استفاده از آزمون كمترين اختلاف معني‌دار انجام و با استفاده از عملكرد گياهان در آزمايش آبي وديم, شاخص‌هاي كمي مقاومت به تنش شامل SSI , STI ,GMP , TOL و MP محاسبه شدند. به منظور تعيين مناسب‌ترين شاخص براي تشخيص ارقام و لاينهاي مقاوم به تنش, همبستگي ساده بين عملكرد در شرايط تنش و بدون تنش و شاخص‌هاي مختلف استخراج گرديد و شاخص‌هايي كه در هر دو محيط داراي همبستگي نسبتاً بالايي با عملكرد بودند به عنوان بهترين شاخص شناسايي گرديدند(5).ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 پتانسیل آللوپاتیک پسمانهای جو( Hordeum vulgare) روی کنترل علف ¬هرز و رشد نخود (Cicer arietinum):

چكيده :

نخود در رقابت با علف­هاي هرز ضعيف بوده و دسترسي به علف­كش­های بعد از كاشت مخصوصاً عليه علف­هاي هرز پهن برگ با محدوديت روبرو است. به منظور بررسي پتانسیل آللوپاتیک پسمانهای جو روی کنترل علف­هرز و رشد نخود در زراعت نخود ديم انتظاري، آزمايشي در شهرستان اروميه با کاربرد تيمارهاي شاهد بدون كنترل، شاهد با وجين دستي طي دو مرحله ، كنترل شيميايي و مخلوط كردن پسمانهای جو در کرتهای نخود به ميزان4/2 و 8/4 تن در هكتار براساس طرح آماري بلوكهاي كامل تصادفي در 4 تكرار انجام قرار گرفت. علف­های هرز مورد بررسی عبارت بودند از: شيرسگ Euphorbia spp. ،گل گندم Centaura depressa ، گوش خرگوش Conringia orientalis ، و هفت­بند Polygonum aviculare . ارزيابي­ها شامل تعيين تعداد بوته نخود در واحد سطح، شمارش وتعيين وزن تر علف هاي هرز غالب وعملكرد محصول بودند. نتايج اين بررسي نشان مي­دهد بين تيمارها از نظر تعداد بوته نخود در واحد سطح نسبت به شاهد تفاوت معنی داری وجود نداشته و بقایای جو بر پیدایش جوانه و رشد علف­هرز اثر بازدارنده دارد. داده های حاصل از مقايسه ميانگين­ها بيانگر اين است وجين دستي اختلاف معني داري با تيمارهای دیگر داشته و انجام وجين دستي موجب افزايش محصول به ميزان 186 درصدنسبت به شاهد بدون كنترل می­گردد. همچنین استفاده از بقاياي جوبه میزان 8/4تن در هکتار تأثير معني­داري روي تعداد علف­هاي هرز يكساله گوش خرگوش و هفت بند و نیز وزن تر آنها به ميزان 4/42،1/50،6/53و 8/47 درصد به ترتيب داشت.

مقدمه :

حبوبات بعداز غلات بزرگترين منبع تامين پروتئين گياهي و با توجه به كم توقع بودن نخود، گياهي مناسب درتناوب زراعي با گندم و جو دراستان آذربايجانغربي مي‌باشد. وجود علف‌هاي هرز در مزارع و عدم كنترل آنها سبب كاهش شديد محصول مي‌شود(1). براي كنترل علف هاي هرز نخود از روشهاي متعدد استفاده مي­شود(7). اصطلاح آللوپاتی اولین بار در سال 1937 توسط هانس مولیش در اتریش به کار رفت . او این لغت را به عنوان بیوشیمیایی گیاهان و از جمله اثر میکروارگانیسم ها بر یکدیگر به کار برد(4). بر طبق تعریف رایس (9 ) آللوپاتی شامل هر گونه اثر مضر یا مفید به صورت مستقیم یا غیر مستقیم است که توسط یک گیاه روی گیاهی دیگر از طریق تولید ترکیبات شیمیائی صورت می­گیرد. مطالعات نشان داده است که گیاهان متعددی هستند که نسبت به گیاهان دیگر بعدا یا همزمان با آنها رشد ونمو می­کنند، آللوپاتیک می­باشند. از این میان می­توان به یولاف، سورگوم، گندم، چاودار و جو اشاره کرد(8 و10 ). نتايج به دست آمده نشان می دهد عصاره های گندم و جو موجب جلوگیری از جوانه زدن علف هرز شده و این اثر روی کشیده برگها بیشتر بود(3). مطالعه در زمینه آللوپاتی در دهه های اخیر از توجهاتی ویژه ای برخوردار است که به مدیریت علف هرز، اصلاح و افزایش عملکرد گیاهان زراعی و حفظ تنوع گونه­ای اشاره کرد. آللوپاتی استراتژی جانشین برای مدیریت علف هرز است و در آینده با به کارگیری این استراتژی، مصرف علف­کش­های سنتی در خاک کاهش یافته و علف­کش­های زیستی جایگزین علف کشهای سنتزی خواهند شد(2 ). به همين دليل امروزه تحقيقات زيادي بر روي روشهاي جايگزيني انجام مي­گيرد. ساده ترین روش برای مطالعه آللوپاتی استفاده از اضافات و باقیمانده گیاهی است(5). هدف از این پژوهش بررسی تاثیر بقایای اندامهای هوایی گیاه جوروی جوانه زنی ورشد نخود وعلف هرز غالب و مقایسه آنها با یکدیگر بوده است.

مواد و روشها:

اين بررسي درقالب طرح بلوكهاي كامل تصادفي در 4 تكرار و با 5 تيمار به شرح زير به اجراء در آمد:

1- شاهد بدون كنترل علفهاي هرز 2- وجين دستي علفهاي هرز در دو مرحله 40-30 و 70-60 روز پس از جوانه زني نخود3- كنترل شيميايي با علف‌كش پريديت) (Lentagran600EC به ميزان 2 ليتر در هكتار در مرحله4-2 برگي علف‌هاي هرز4- مخلوط كردن 4/2 تن در هكتار بقاياي جو در بين رديفهاي نخود5- مخلوط كردن 8/4 تن درهكتار بقاياي جو در بين رديفهاي نخود. درطول اجراي 2 ساله طرح كليه مراقبتهاي زراعي اعم از ضدعفوني و سمپاشي برعليه آفات وامراض و تمام يادداشت برداريها انجام شد. درانجام محاسبات آماري ازنرم افزار Mstatc آناليز واريانس گرديد و جهت ايجاد توزيع نرمال داده‌ها، اعداد خام ناشي از شمارش علف‌هاي هرز و وزن تر آنها براساس تنظيم وتجزيه وتحليل هاي آماري براساس ارقام تبديل يافته بعمل آمد وآزمون دانكن جهت گروه‌بندي ميانگين تيمارها مورد استفاده قرار گرفت.

نتايج و بحث :

گوش‌خرگوش C.orientalis و هفت بندP.avicular از علف‌هاي هرز يكساله و شير سگ Euphorbia ssp. و گل‌گندم C.depressa از علف‌هاي هرز چند ساله به عنوان علف‌هاي هرز غالب تعيين شدند. نتايج تجزيه واريانس مركب براي دو سال نشان مي دهد كه تيمارها تفاوت معني داري از نظر تعداد و وزن تر علف های هرز و عملکرد نخود در سطح احتمال 1 درصد دارند. مقايسه ميانگين فاكتورهاي مورد بررسي به روش دانكن نشان مي‌دهد وجين دستي موثرترين روش در كنترل علف­هاي هرز بوده به طوريكه انجام وجين دستي باعث افزايش محصول به ميزان 186 در صد مي‌‌گردد. نتايج نشان مي‌دهد كه بقاياي جو به ميزان 8/ 4 تن در هكتار به طور معني‌دار در كاهش تراكم علف‌هاي هرز هفت‌بند وگوش خرگوش تاثیردارد به طوریکه تفاوت معنی­داری با علف کش پریدیت نداشت. بقاياي جو به ميزان 4/2 و 8/4 تن در هكتار كنترل ضعيفي روي كاهش وزن تر علفهاي هرز گل گندم و شيرسگ داشتند و به نظر مي­رسد ترشحات حاصل از بقاياي جو روي ريشه علفهاي هرز چند ساله چندان مؤثر نيست. کاشت به صورت دیم نیز می تواند در این مورد موثر باشد. بقاياي جو به ميزان 4/2 و 8/4 تن در هكتار تأثير معني داري روي علف­هاي هرز يكساله ( گوش خرگوش و هفت بند ) داشته و مي­توان از بقاياي جو در روشهاي تلفيقي استفاده كرد به نظر می­رسد با شناخت عملی کاربرد اندامهای گیاهی واجد ترکیبات خاص در مزرعه می­توان در کنترل شیمیایی علف هرز از آنها بهره جست و به این ترتیب به کاهش مصرف علف­کشهای شیمیایی و توسعه کشاورزی پایدارکمک نمود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

گلرنگ
خصوصیات گیاهی: گلرنگ گياهي است با نام علمي Carthamus tinctorius L . از تيرة مركبه ( compositae) و با اينكه ظاهراً شبيه خار زرد مي باشد اما بصورت علف هرز در نمي آيد .

گلرنگ گياهي است كه بصورت بوته اي استوار رشد مي كند .

ميوة گلرنگ همانند ميوة آفتابگردان به صورت فندقه است . دانه از نظر شكلي شبيه يك دانة كوچك آفتابگردان است و به رنگهاي سياه ، زرد ، سفيد يا كرمي با سطح خارجي صاف ديده مي شود . ذخيرة روغن در لپه ها انجام مي شود . وزن هر دانة گرنگ از 35 تا 50 گرم متغير مي باشد .

سازگاری: گلرنگ گياهي بلند روز است ، اما گلدهي آن در هواي گرم بميزان قابل توجهي جلو مي افتد .

گياهچه هاي جوان به سرما مقاومند . اما گياه با انتقال از مرحلة رويشي به مرحلة زايشي به سرما حساس مي گردد .

گلرنگ به گرما نيز مقاوم است و در صورت وجود رطوبت كافي در خاك مي تواند ماكزيمم حرارتهاي حدود 40 درجة سانتيگراد را تحمل كند .

به هواي مرطوب بخصوص در دوران گلدهي علاقمند نيست . زيادي رطوبت هوا در اين دوره گلدهي موجب توسعه بيماريها و افت عملكرد مي گردد .

گلرنگ با داشتن ريشة عميق و توسعه يافتگي به خشكي مقاوم است . اما مقاومت آن به خشكي از جو كمتر مي باشد .

گلرنگ به آب ايستادگي و كمبود تهويه نيز حساس است . گلرنگ خاكهاي عميق ، داراي بافت متوسط و اسيديتية حدود خنثي را ترجيح مي دهد .

تناوب زراعی: گلرنگ به بيماريهاي خاكزي حساس بوده و نبايستي بيش از يكبار طي چهار سال متوالي در يك قطعه زمين كاشته شودو يا با گياهان حساس به بيماري بوته ميري جاليز در تناوب قرار گيرد .

مثالهايي از تناوب گلرنگ در كشت بهاره آبي بصورت زير است :

شبدر ـ ذرت ـ گلرنگ ـ گندم

يونجه ـ سيب زميني ـ حبوبات ـ گلرنگ ـ جو ـ آيش

کود شیمیایی: توليد هر تن دانه گلرنگ موجب خروج 25 تا 30 كيلو ازت ، 7 تا 12 كيلو اكسيد فسفر (p25) و 10 تا 15 كيلو اكسيد پتاسيم (K2o) از خاك مي گردد . ميزان كود مصرفي در كشت آبي معمولاً 50 الي 90 كيلوگرم در هكتار ازت خالص و 40 تا 70 كيلوگرم در هكتار اكسيد فسفر مي باشد .

تاریخ کاشت: هنگامي كه حرارت خاك در عمق كاشت در حدود 5 درجه سانتيگراد باشد ، گلرنگ طي دو هفته يا كمي بيشتر سبز مي شود .

گلرنگ بصورت يك محصول پائيزه كشت مي شود ، تاريخ كاشت آن همزمان با كمي ديرتر از گندم و جو مي باشد .

کنترل علفهای هرز: كنترل علفهاي هرز قبل از كاشت و نيز تهية بستر عاري از علف هرز ضرورت دارد . از علف كشهايي ماننند ابتام و تريفلورالين بصورت قبل از كاشت و از طريق اختلاف آنها با خاك تا عمق 10 سانتي متر مي توان استفاده و

محصول را براي حدود 2 تا 3 ماه بعد از سبز شدن در مقابل بسياري علفهاي هرز محافظت نمود .

براي كولتيوا تورزدن مي بايستي روزهاي آفتابي را انتخاب كرد تا علفهاي هرزي كه ريشه كن شده است امكان استقرار مجدد پيدا ننمايد . پس از سبز شدن بوته ها بهتر است فقط بين رديفها را كولتيواتور زد ، هر چند كه در صورت تراكم زياد بوته مي توان تا قبل از رشد ساقه ها نيز روي رديف هاي كاشت را با وسايل سبك و بطور سطحي كولتيواتور زد .

آفات و امراض: مگس گلرنگ (Acanthiophilus helianthi) . در تمام نقاطي از ايران كه گلرنگ كاشته مي شود يافته شده و خسارت قابل توجهي به اين محصول وارد مي سازد . خسارت آفت مربوط به لارو آن است كه ابتدا از قسمتهاي نرم برگ مي خورد و بعد به دانه حمله كرده و محتويات دانه را از بين مي برد . در نتيجه خسارت لارو ، حفره هايي به طول 1 تا 5/1 سانتيمتر در طبق بوجود مي آيد .

و استفاده از سمومي مثل ديپتركس و دپازينون و سمپاشي در زمان ظهور مگسها مي باشد . حضرات ديگري نيز به گلرنگ خسارت وارد مي سازد كه عبارتند از سنگ تخم گلرنگ ، پروانه طبق خوار گلرنگ ، پروانه كارادرينا و كرم برگخوار پنبه . اين آفات اهميت اقتصادي كمتري نسبت به مگس گلرنگ در ايران دارد .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

زراعت غلات

تاریخچه پیدایش گیاهان زیاد مشخص نیست / ولی در مورد گندم و جو می گویند که احتمالا زود تر از گیاهان دیگر بوجود آمده است و سطح زیر کشت آن در جهان از همه بیشتر است .

از ساقه گندم هم در تغذیه حیوان و هم در تهیه خمیر کاغذ استفاده می شود

طبقه بندی گیاهان گرامینه :

1- گروه غلات مناطق سرد و معتدل

1-گندم 2- جو 3- چاودار 4- یولاف

2- گروه غلات مناطق گرم

1- برنج 2- ذرت 3- سورگم 4- ارزن

گروه اول ویا غلات مناطق سرد و معتدل شامل گروهی از گیاهان می باشند که صفر فیزیولوژیکی آنها کمتر از 10 درجه سانتی گراد بوده " دوره رشد و نمو آنها از مرحله تولید جوانه تا رسیدن کامل خیلی طولانی بوده ودربرابر سرما مقاومت نسبتا بالایی دا شته ودر دوران رشد نیاز به مدتی توقف رشد ویا خواب زمستانه دارند

صفر فیزیو لوژیکی : حداقل درجه حرارتی که بذر هر گیاه در آن درجه حرارت می تواند در آن جوانه تولید کنند .

گروه دوم شامل گیاهانی می با شند که صفرفیزیولوژیکی آنها بالا تر ازده درجه سانتی گراد بوده در دوران رشد در برابر سرما خیلی حساس بوده " دوران رشد و نمو آنها به مراتب کوتاه تر از گروه اول بوده و دارای توقف رشد نمی باشند . از طرفی دیگر با توجه به کوتاهی دوره رشد نسبت به گروه اول نیاز آنها به آب و مواد غذایی خیلی بیشتر از گروه اول می با شد . فراورده های گروه دوم بیشتر از گروه اول است .

تاریخچه گندم :

در بین گیاهان زراعتی به خصوص غلات به احتمال زیاد گندم اولین گیاهان است که بوجود آمده است این گیاه حدود 6500 سال قبل از میلاد در سطح وسیعی از کشورهای آسیا کاشت می شده و به احتمال زیاد مبداء اولیه پیدایش آن از قاره آسیا و منطقه سوریه می باشد . ازطریقه سوریه ابتدا به ایران آمده سپس به ترکیه برده شده و به تدریج در سایر کشورهای اسیا یی که شرایط آب و هوایی برای آن مناسب بوده مورد استفاده قرار گرفته است . و پس از آن به سایر قاره های جهان برده شده در حال حاضر بیشترین سطح زیر کشت برای آسیا و کمترین آن مربوط به قاره آفریقا می با شد . بزرگترین کشورهای تولید کننده گندم از نظر مقدار تولید در واحد سطح عبارت اند از فرانسه " هلند " دانمارک " و عربستان صعودی و بزرگترین کشورهای تولید کننده از نظر سطح زیر کشت شامل آمریکا استرالیا آرژانتین و کانادا می باشد مصرف سرانه نان در ایران 220 کیلو گرم است . عربستان با تولید 5 تن در هکتار در آسیا نفر اول است .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
مشخصات
درخت وانيل گياهي است پايا خزنده يا بالا رونده ،داراي ساقه سبز دراز، برگهاي متناوب، پهن، نرم، ضخيم، بيضي شكل و نوك تيز سبز و تعداد زيادي ريشه هاي هوايي كه از كنار هر برگي بيرون مي ايد كه با كمك آنهابه تنه درختان مجاور مي چسبد و بالا مي رود.
اين گياه بومي مناطق مرطوب و حاره و در جنگلهاي مرطوب جنوب شرقي مكزيك و آمريكاي مركزي و هند غربي و آمريكاي جنوبي مي رويد و ساقه هاي پيچيده ان تا ارتفاع حتي 100 متر نيز ممكن است برسند و تا بالاترين ارتفاع درختان بزرگ جنگلي نيز بالا مي رود. ماده معطر وانيل از ميوه اين گياه گرفته مي شود.ميوه آن به شكل غلاف لوبيا است و قبل از اينكه كاملا برسد آن را مي چينند و خشك مي كنند در موقع چيدن ،ميوه ها عطري ندارند ولي پس از اينكه چيده شد در دوران خشك كردن و عمل آوردن ان ،عطر مطبوع وانيل در آن ايجاد مي شود.گلهاي آن به شكل خوشه و تعداد 15-20 گل در هر گروه و تلقيح گلها به طور طبيعي انجام نمي گيردو گلها را يكي يكي بايد كمك كرد كه تلقيح شوند،زيرا استيگماتهاي گلها از يك تيغه اي پوشيده شده كه تلقيح فقط به كمك حشراتي

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شرايط اقليمي :

كلزا محصول مناطق معتدله است ، اما با اصلاح ارقام جديد سازگاري اين گياه به مناطق سرد نيز گسترش يافته است . آزمايشات نشان داده اند بيش از 90% بذور كلزا در دماي 20 تا 25 درجه سانتيگراد ( دماي مطلوب ) درمدت 1 تا 2 روز جوانه ميزنند در حاليكه در دماهاي 2 تا 3 به 34 تا 67 درصد كاهش مي يابد .

كلزا در تمام مراحل رشد تا حدودي نسبت به سرما مقاوم است و در حالت روزت تحمل آن بسيار زياد مي گردد . درجه حرارت پايه براي اين گياه معمولاً 5 درجه سانتيگراد در نظر گرفته مي شود . درجه حرارت مطلوب براي رشد و نمو كلزا 30-25 درجه مي باشد ولي قادر به تحمل دماي 40 درجه سانتي گراد براي دوره هاي كوتاه نيز مي باشد و چنانچه درجه حرارت مرحله رويشي بالاتر از مرحله گلدهي و دانه بستن باشد عملكرد نهايي افزايش خواهد يافت .

دامنه فنوپريود براي كلزا بسيار گسترده است به طوري كه مي تواند در دامنه 10 الي 24 ساعت روشنايي قادر به رشد باشد . بطور كلي كلزا يك گياه روز بلند مي باشد و روزهاي بلند رشد رويشي آنرا كوتاه مي كنند و يا افزايش طول روز گاهي تسريع مي شود .

عوامل مهم تشكيل عملكرد و كيفيت محصول عبارتند از : شدت تشعشع ، طول روز و تركيب طيف نوري بعلاوه عوامل آب و هوايي افزون بر تأثير مستقيم بر عملكرد به طور معني داري در عمليات برداشت مؤثر است . چرخه زندگي كلزاي پاييزه داراي دو مرحله مشخص است . مرحله رويشي كه اندامهاي رويشي در پاييز شكل مي گيرند و با گذشت مرحله خواب زمستانه ، گياه رشد سريع خود را در بهار شروع كرده كه اين مرحله همراه با تمايز اندامهاي زايشي است . كلزا طي فرايندهاي سازگاري در فصل پائيز به درجه حرارت هاي پائين مقاوم مي شود وقتي درجه حرارت در اوايل بهار تغيير مي كند به ويژه وقتي كه يخبندان هاي مجدد پس از يك دوره كوتاه گرما حادث مي شود اغلب باعث كاهش اين مقاومت شده وايجاد خسارت مي كند(6-تا12- درجه سانتي گراد). بسته به وضعيت رشد و نمو و درجه سازگاري و رقم كلزا مي تواند سرماي 15- تا 20- درجه را تحمل نمايد و حتي وقتي توسط برف پوشيده شده اند به سرماهاي پائينتر نيز مقاوم هستند . دماهاي كمتر از 7- تا 15- درجه سانتيگراد براي برگها كشنده است اما گياهاني كه سيستم ريشه آنها به خوبي توسعه يافته و نقاط رشدي توسط برگها پوشيده شده است در دماهاي پائين نيز زنده مي مانند .

سرماي ديررس دراواخر فروردين و اوايل ارديبهشت ماه در مناطق سرد طي رشد طولي گياه ساقه ها را به حالت S در آورده و همچنين درهنگام گلدهي با از بين بردن گل آذين بويژه گل آذين اصلي خسارت عمده اي به محصول وارد مي سازد .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

گندم

محصول گندم از نظر توليد و سطح زير کشت سالانه در ايران و جهان در درجه اول اهميت قرار دارد . سطح زير کشت گندم ديم در ايران بيش از 4 ميليون هکتار است که بيشترين سطح زير کشت زمين های زراعی را شامل می شود . بنابراين استقلال غذايی و خود کفايی در تأمين مواد غذايی کشور مستلزم توجه زياد به زراعت در زمين های ديم است .

توليد موفق محصوب در زراعت ديم با توجه به ميزان رطوبت موجود و وضعيت آب و هوا و مصرف ميزان مناسب کود های مورد نياز امکان پذير است پس از کمبود بارندگی و رطوبت ، مواد غذايی خاک مهم ترين عوامل موثر در کيفيت و کميت محصولات زراعی ديم می باشد . مصرف متعادل کودهای شيميايی باعث رشد مناسب محصول و حفظ ساختمان خاک واصلاح آن می شود . همچنين باعث رعايت مسايل کشاورزی پايدار گرديده و از اتلاف کودهای شيميايی و ضرر و ريان اقتصادی جلوگيری می کند .

در جيره غذايی انسان ، گندم به اشکال مختلف مثل آرد ، نان ، ماکارانی و غيره مصرف می شود . متوسط عملکرد گندم ديم در کشور 890 کيلوگرم در هکتار است که بسيار پايين تر ار متوسط گندم ديم جهان می باشد در حالی که متوسط مصرف کودهای شيميايی در ايران بيش از متوسط مصرف کود در کل جهان است .

اثر کودهای مختلف پر مصرف و کم مصرف در توليد گندم ديم :

از ميان عناصر غذايی پر مصرف ازت و فسفر و پتاس مهم ترين آنها می باشد ميزان موجودی و يا عدم وجود هر کدان از اين عناصر می تواند رشد گياه را شديداً تحت تأثير قرار دهد . حتی در صورت کفايت عناصر غذايی ديگر رشد گياه تابع کمبود يکی از آنها خواهد بود .

(N)ازت

ازت اولين عنصری است که گندم و تمام گياهان بيش از ساير مواد غذايی به آن نياز دارند . در مناطق ديم به علت شرايط آبو هوايی و پايين بودن مواد آلی ، کمبود ازت در بيشتر مناطق به چشم می خورد و علت آن شيوه مرسوم و نامناسب کشت و برداشت محصول می باشد . عدم مصرف کودهای آلی و همچنين خارج کردن کاه و کلش و بقايای گياهی از مزرعه ، برداشت و چرانيدن و يا آتش زدن آنها ، باعث کاهش مواد آلی در خاک می شود . مصرف کودهای ازته در اين مناطق بايد با توجه به آب و هوا و ميزان بارندگی صورت گيرد . ميزان مواد آلی و ازت در اغلب مزارع ، کمتر از يک درصد بوده است که به طور متوسط کمبود آن ملاحظه می شود .

(P)فسفر

فسفر دومين عنصر پرمصرف مورد نياز گندم می باشد . ميزان آن در خاک های مناطق ديم ، کم و بيش متفاوت است . البته به علت حلاليت کم آن در خاک ، خطر آبشويی و خارج شدن آن از دسترس گياه به مراتب کمتر از ازت و پتاسيم است و بدين دليل در بعضی از مزارع زارعين بيش از ميزان مورد نياز مصرف می نمايند و تجمع آن در خاک موجب به هم خوردن تعادل مواد غذايی و احتمالاً کمبود بعضی از عناصر کم مصرف می شود . اين امر به دليل رقابت فسفر با ساير عناصر بوده است و اين مطلب بايد در مصرف کودهای فسفره مورد ملاحظه قرار گيرد .

( K)پتاسيم

با توجه به وضعيت خاک های مناطق ديم و نتايج نجزيه خاک و با در نظر گرفتن ميزان متوسط برداشت محصول ديم که نسبتاً پايين می باشد ، پتاسيم در خاک در حد کفايت موجود است . در صورت بهبود روش های کاشت و توليد ، به موازات افزايش محصول ، پتاسيم ، نيز بايد در ترکيب کودی در نظر گرفته و مصرف شود . در مناطق ديم با پراکندگی مناسب باران بودن عملکرد گندم ، پتاسيم نيز مصرف می شود .

عناصر ريزمغذی :

(B) و بر( Fe) آهن ( Zn) روی ( Mn )از عناصر کم مصرف که استفاده آن در زمين های ديم می تواند موجب افزايش عملکرد شود منگنز

می باشد . با توجه به نتايج بدست آمده از تحقيقات ، کود ازته در تمام سالها به تنهايی تأثير معنب داری در افزايش عملکرد گندم داشته است و مصرف 60 کيلوگرم ازت خالص در هکتار با توليد 8/1 تن در هکتارباعث افزايش 400 کيلوگرم دانه گندم نسبت به شاهد شده بود . کود فسفره نيز در بعصی از سال ها اصر معنی داری داشته و مصرف 40 کيلوگرم کود فسفره موجب 7/1 تن عملکرد شده است . و در بررسی اثرات متقابل با 9/1 تن در هکتار بيشترين عملکرد را داشته است .p2o560 کيلوگرم ازت خالص و 40 کيلوگرم فسفرادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

کشت بساک و دانه گرده

مقدمه

در گیاهان نهاندانه مرحله n کروموزومی یا گامتوفیتی بسیار کوتاه بوده و غالبا شامل دانه گرده در بساک ها و یک یا تعدادی یاخته هاپلوئید درکیسه جنینی تخمدان است. همچنان که می دانیم، هربساک دارای دولب و هر لب حاوی دوکیسه گرده بوده ، که در جریان فرآیند میکرواسپوروژنزیس از یاخته های n 2 کروموزومی سلول مادر گرده (PMC) میکروسپورهای n کروموزومی ، شکل می گیریند . که این میکروسپورها در ابتدا از هم جدا نبوده ، بلکه بصورت یک مجموعه چهار تایی یا تتراد دیده می شوند و پس از مدتی دیواره سلولزی بین تترادها ( دیواره داخلی ) ، ژلاتینی و نرم شده و میکروسپورها بصورت واحدهای مجزا در می آیند . سپس هسته هر میکروسپور که فقط دارای n کروموزومی است ، تقسیم کاریو کنزیس انجام داده و یک هسته رویشی ( بزرگتر ) با سیتوپلاسم متراکم و دیگری هسته زایشی ( کوچکتر ) با سیتوپلاسم کمتر را تولید می کند . بعدا این دانه گرده دوهسته ای با تولید هسته های اسپرمی و انجام لقاح مضاعف در کیسه جنینی ، جنین و بافت ذخیره ای را به کمک تخمک ایجاد می کند و به این ترتیب یک گیاه n2 کروموزومی جدید از بذر در سیکل بعد تولید می شود. با این وجود می توان بساک های جوان و نارس یا دانه های گرده را ، بخصوص هنگامیکه در مرحلهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کشت بافت

با توجه به افزایش سالانه بیش از 80 میلیون نفر به جمعیت جهان، یکی از مهمترین چالشهای پیش روی جوامع بشری تأمین غذا برای ساکنان این کرة خاکی می باشد. در حال حاضر جهان با یک کسری مواد غذایی بالغ بر 60 میلیون تن مواجه است و در این میان مشکل اصلی متوجه کمبود های پروتئینی و ویتامینی می باشد. بطوریکه امروزه بیش از 3/1 میلیارد از مردم جهان از گرسنگی یا سوء تغذیة ناشی از در رنج بسر می برند.

در این میان کشت گونه های گیاهی پر بازده و بویژه سیب زمینی به دلیل قابلیت سازگاری گستردة آن با شرایط اقلیمی مختلف جهان، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است بطوریکه بنابر آمار رسمی FAO سطح زیر کشت آن در سال 2003 بالغ بر 19 میلیون هکتار و تولید آن بیش از 311 میلیون تن می باشد.

این محصول در جهان از نظر اهمیت غذایی، بعد از گندم، برنج و ذرت مقام چهارم را داراست. و مهمترین منبع دولپه ای در تغذیة انسان می باشد. وجود اسید آمینه های مهم، ویتامین ها و مواد معدنی در حد مطلوب این محصول را پس از تخم مرغ به دومین منبع غذایی ساده در سطح جهان تبدیل کرده است.

متأسفانه سیب زمینی در معرض بیش از صد بیماری باکتریایی، قارچی، میکروپلاسمی و ویروسی قرار دارد و وجود این عوامل باعث افت شدید عملکرد در مناطق آلوده به این عوامل در واحد سطح شده است. از آنجایی که این گیاه معمولآً بوسیلة غده های بذری تکثیر می یابد، این بذور مهمترین عامل گسترش و انتقال بیماری به شمار می رود. کیفیت غدة بذری نه تنها بطور مستقیم بر محصول رشد یافته از غدة بذری تأثیر دارد بلکه هر گونه بیماری که در روی غده یا داخل غده وجود داشته باشد ممکن است به مزارع مجاور سرایت کند یا به خاک وارد شود.

حملة ویروس ها به گیاه سیب زمینی در بعضیادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
مشخصات
درخت وانيل گياهي است پايا خزنده يا بالا رونده ،داراي ساقه سبز دراز، برگهاي متناوب، پهن، نرم، ضخيم، بيضي شكل و نوك تيز سبز و تعداد زيادي ريشه هاي هوايي كه از كنار هر برگي بيرون مي ايد كه با كمك آنهابه تنه درختان مجاور مي چسبد و بالا مي رود.
اين گياه بومي مناطق مرطوب و حاره و در جنگلهاي مرطوب جنوب شرقي مكزيك و آمريكاي مركزي و هند غربي و آمريكاي جنوبي مي رويد و ساقه هاي پيچيده ان تا ارتفاع حتي 100 متر نيز ممكن است برسند و تا بالاترين ارتفاع درختان بزرگ جنگلي نيز بالا مي رود. ماده معطر وانيل از ميوه اين گياه گرفته مي شود.ميوه آن به شكل غلاف لوبيا است و قبل از اينكه كاملا برسد آن را مي چينند و خشك مي كنند در موقع چيدن ،ميوه ها عطري ندارند ولي پس از اينكه چيده شد در دوران خشك كردن و عمل آوردن ان ،عطر مطبوع وانيل در آن ايجاد مي شود.گلهاي آن به شكل خوشه و

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

مديريت استفاده از كود فسفات

به كار بردن كودهاي فسفات اصولا به مشخصات خاك از قبيل نوع مواد معدني رسي، درجه هوادهي خاك، pH آن، نمونه هاي زراعي، شدت زراعي و رژيم آب بستگي دارد. خاك هايي كه قبلا درآن ها برنج آبي كشت مي شده است به كود فسفات بيش تراز كشت محصولات ديمي مانند سورگوم و ارزن نياز دارد. زيرا خاك هاي باتلاقي شده در گذشته داراي ظرفيت جذب فسفر زيادتر از خاك هاي خشك بوده اند.

كمبود فسفر در خاك ها

كمبود فسفر معمولا درخاك هاي آهكي، قليايي، سولفات اسيدي، Ultisoils, Latisoils, Andosoils, رخ مي دهد. خاك هاي معيني مانند Vertisols و Inseptisols داراي ظرفيت بالاي تثبيت فسفر بوده و به مقادير خيلي بيش تري از كود فسفات نسبت به حالت عادي نياز دارند. علاوه براين، افزايش فسفر قابل جذب كه با جريان باتلاقي خاك به نزديك گياه آورده مي شود، كم است. بنابراين، مقادير كود فسفات مورد استفاده در خاك هاي Inseptisols حدود 200 كيلوگرم P2O5 بر هكتار و 100 كيلوگرم P2O5بر هكتار براي خاك هاي آهكي كه 2 تا 4 برابر بالاتر از خاك هاي معمولي است.

غلظت فسفر در خاك

صرف نظر از نوع خاك، باتلاقي كردن آن غلظت فسفر را در محلول خاك از كم تر از 05/0 پي پي ام به حدود 6/0 پي پي ام ترقي داده و سپس كاهش مي دهد. افزايش فسفر ممكن است به عمل احياء فسفات هاي فريك به فسفات هاي فرّو قابل حل در محيط احيائي مربوط باشد. همراه با آن آنيون هاي آلي جانشين فسفات آز فسفات هاي فرّيك و آلومينيوم مي شوند. شكل يوني فسفات در محلول خاك اصولا به وسيله واكنش خاك تعيين مي شود.

دامنه pH

شكل يوني

H2PO4-1

4

1-H2PO4 + H2PO4-2

7

H2PO4-3

8

زمان به كاربردن كود فسفات

در همه خاك ها، كود هاي فسفري را بايستي به صورت پايه به كاربرد ( در زمان شخم ). فسفر اصولا براي پايداري و استحكام نشاء و افزايش طول ريشه آن مورد استفاده قرار مي گيرد. وجود مقدار كافي كود فسفري براي توليد دانه در مراحل اوليه رشد بيش تر از مراحل بعدي آن مؤثر است، زيرا براي پنجه زني فعّال مورد استفاده قرار مي گيرد. تأمين نياز فراوان گياه برنج به جذب P مستلزم به كاربردن آن در زمان نشاء كاري است نه دير تراز آن. به كاربردن كود P در زمان 25 روز پس از نشاء كاري در توليد محصول تأثير نخواهد داشت. برخلاف كود اوره، لازم نيست كود P را در چندين مرحله تقسيم كرده و در مراحل مختلف رشد گياه برنج به پاشند، زيرا معلوم شده كه اين كود آبشويي نمي شود و در خاك باقي مي ماند و به تدريج در اختيار گياه قرار مي گيرد. به علاوه، در صورتي كه در مرحله آغاز رشد كود P به اندازه كافي توسط برنج جذب شده باشد، بعدا در مراحل بعدي رشد در همه اندام هاي گياه مي تواند توزيع گردد. فسفر در مرحله زايشي به طور فعّال از برگ هاي كهنه به برگ هاي تازه انتقال مي يابد.

روش هاي به كار بردن كود هاي فسفري

با وجود محلوليت زياد فسفر خاك در بوم سازگان هاي باتلاقي، بازيابي فسفر تثبيت شده خاك بيش از 10 درصد براي جذب مورد استفاده قرار نگرفت.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

فارسی : اسطو خودوس فرانسوی

Lavandula angustifolia L . نام علمی :

Lavenderنام انگلیسی :

خصوصیات گیاهی :

گونه های مختلف اسطوخودوس گیاهانی خشبی چند ساله هستند . تا کنون حدود 48 گونه از اسطو خودوس شناسایی شده است . اسطوخودوس فرانسوی ( با گونه های اسپیکا ، افیسینالیس و ورا هم نام است ) گیاهی است مدیترانه ای که منشأ آن جنوب اروپا گزارش شده است و در جنوب ایتالیا ، جنوب فرانسه و اسپانیا در خاکهای سبک شنی و در ارتفاعات 1700 متری از سطح دریا به طور خودرو می روید . ارتفاع این گیاه متفاوت و بین 40 تا 60 سانتی متر است . شکل ظاهری آن در گیاه چند ساله شبیه نیمکره ای است که قطر آن به 80 تا 120 سانتی متر می رسد . برگها به رنگ سبز تیره ، نیزه ای شکل و به طور متقابل روی ساقه قرار می گیرد . طول این برگها سه تا پنج و عرص آن 2/0 تا 5/0 سانتی متر است . برگها پوشیده از کرک و حفره های حاوی اسانس است . گلها به صورت خوشه های مجتمع در انتهای ساقه های گلدهنده قرار می گیرند . ساقه های گل دهنده اسطو خودوس فرانسوی ، غیر منشعب و ارتفاع آنها 20 تا 40 سانتی متر است . گلها به رنگ آبی متمایل به بنفش هستند و ریشه اصلی این گیاه طویل و چوبی است و از انشعابهای متراکم و فراوانی برخوردار است . این ریشه قادر به جذب رطوبت از اعماق چهار متری زمین است . میوه اسطوخودوس فندقه و تخم مرغی شکل بوده و طول آن 8/1 تا 2/2 میلی متر و رنگ آن قهوه ای تیره و براق است . وزن هزار دانه نیز 85/0 تا 1/1 گرم است .

قسمت دارویی :

گلهای اسطوخودوس و پیکر رویشی آن ( برگها و سرشاخه های جوان ) حاوی مواد موثره دارویی می باشند .

مواد موثر :

گلها و پیکر رویشی اسطو خودوس فرانسوی حاوی اسانس است . این اسانس در حفره های مخصوص ساخته و ذخیره می شود . اسانس گلهای این گیاه در مقایسه با اسانس برگها و پیکر رویشی از کیفیت مناسب تری برخوردارند . مقدار اسانس بین 5/0تا 5/1 درصد بوده و مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده آن لینالیل استات ، لینالیل ، کامفور و گرانیول می باشد .

خواص درمانی :

در زمانهای گذشته مردم از این گیاه استفاده های دارویی متعددی می کردند . آنها اعتقاد داشتند استفاده از این گیاه سبب معالجه افراد فلج و به کار افتادن مجدد دست و پای افراد می شود . در حال حاضر در اکثر فارماکوپه های معتبر از گلهای اسطوخودوس به عنوان دارو یاد شده است واز مواد موثره آن به عنوان عاملی که سبب معالجه بیماریهای مربوط به سیستم عصبی و درمان روماتیسم می شود یاد شده است .

مواد و عناصر غذایی :

اگر چه اسطوخودوس در زمین های فقیر می روید ولی در سطوح وسیع کشت باید از زمینهای غنی و حاصلخیز استفاده شود . از آنجائیکه این گیاه 15 تا20 سال در یک مکان باقی می ماند ، از این رو تمام نیازهای غذایی آن در این مدت باید توسط خاکی که در آن کشت می شود تأمین گردد . تحقیقات نشان می دهد برای تولید هر یکصد کیلوگرم گل ، گیاهان 8/0 کیلوگرم ازت ، 2/0 کیلوگرم اکسید قسقر و 8/0 کیلوگرم اکسید پتاس از خاک جذب می کنند . کودهای کاملاً پوسیده حیوانی نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد . از این رو توصیه می شود فصل پاییز هنگام آماده ساختن زمین ، 35 تا 50 تن در هکتار کودهای حیوانی کاملاً پوسیده به زمین اضافه شود . همچنین در فصل پاییز باید 70 تا 80 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر و 100 تا 120 کیلوگرم در هکتار اکسید پتاس به عنوان مقادیر پایه به خاک اضافه شود .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

پروتوپلاست چیست

یاخته های گیاهی علاوه بر غشاء سیتوپلاسمی دارای یک دیواره سلولی از جنس سلولز هستند که به آنها دوام بخشیده ، مانع خرد شدنشان شد ه و از ورود عوامل بیماری زا وتا حدودی تغذیه حشرات و آفات جلوگیری می کند. پروتوپلاست عبارتست از یک یاخته گیاهی یا باکتریایی که دیواره سلولی آن برداشته شده باشد. گاهی پروتوپلاست یاخته های باکتریایی را اسفروپلاست گویند بنابراین پروتوپلاست شامل غشا ء پلاسمایی و تمام محتویات داخل سلول اعم از شیره سلولی ، اندامک ها و هسته است . بر اساس نظر لانگر(1977) و واسیل(1980) پروتوپلاست جدا شده تنها یک تک یاخته لخت بوده که توسط غشاء پلاسمای احاطه می شود و پتانسیل ایجاد دیواره سلولی، تقسیم سلولی ، رشد و ایجاد یک گیاه کامل را دارا است.

پروتوپلاست ، سلولی گیاهی است که دیواره سلولی آن حذف شده باشد. بعد از حذف دیواره محکم سلول تنها یک پلاسمای غشایی نازک ، سلول رااحاطه می کند . استفاده های زیادی از پروتوپلاست صورت می گیرد. هیبرید های غیر معمول را که نمی توان با تلاقی جنسی انجام داد، با امتزاج پروتوپلاست دوگونه متفاوت می توان انجام داد، مثل سیب زمینی و گوجه فرنگی (بلیچر و همکاران ، 1978) مضاف بر این ترانسفورماسیون پروتوپلاست ها یا ژنهای خارجی منجر به بهبود معنی دار محصول می شود. انتقال مستقیم DNA از طریق الکتروپوریشن و انتقال غیر مستقیم آن از طریق پلی اتیلن گلیکول ( PEG ) نیز منجر به تولید گیاهان تراریخته می گردد . پروتوپلاست ها همچنین می توانند در بروز موقت ژن مورد آزمایش روی گیاه ، قابل استفاده باشند.

بااستفاده از پروتوپلاست ها ، مطالعه مسایل فیزیولوژیکی سلول امکان پذیر است . چون دیواره سلولی وجود ندارد . با استفاده از پروتوپلاست ها بررسی اثرا ت مواد خارجی روی فعالیت سلول تسهیل می گردد.

برای ایزولاسیون پروتوپلاست ها می توان سلولها را از منابع مختلف نظیر کالوس ، کشت های سوسپانسیون و بافت گیاهی ، تهیه نمود. برگهای جوان یک منبع عالی هستند. وقتی از برگها استفاده می کنیم ، در صورت امکان لایه اپیدرمی سلولها برداشته می شود و مزوفیل در معرض آنزیم هضم کننده دیواره سلولی قرار می گیرد. اگر لایه اپیدرمی به آسانی قابل برداشت نباشد ، برگها را می توان به صورت نوار های کوچک بریده و لایه مزوفیل را در معرض آنزیم قرار داد. دیواره سلولی معمولا با هضم آنزیمی ، برداشته می شود. برای تبدیل بافت به سلولهای مجزا از هم ، آن را در آنزیم پکتیناز قرار می دهند. برای هضم دیواره سلولی نیز از آنزیمهای سلولاز یا همی سلولاز استفاده می شود و در نتیجه پروتوپلاست ها فراهم می شوند .

در هنگام استفاده از هضم آنزیمی حفظ پتانسیل اسمزی محیط هضم کننده در شرایط ایده آل برای ممانعت از چین خوردگی و ترکیدن پروتوپلاست ها مهم است . برای این کار آنزیم ها به محلول نمکها و ویتامین ها اضافه می شوند و پتانسیل اسمزی با مانیتول ، سوربیتول یا ترکیبی از این دو تنظیم می شود. PH محیط هضم کننده نیز باید برای فعالیت اپتیمم آنزیم و رشد سلول تنظیم شود.

پروتوپلاست های گیاهی به عنوان وسیله ای برای بهنژادی یعنی تولید پروتوکلون (Protoclone) (گیاهان جدیدی که از پروتوپلاست ها به دست می آیند یک نوع ماده کلونی می باشند) که هم اکنون به عنوان اجزاء برنامه های بهنژادی می باشند به کار می روند، مثل آلودگی با پلاسمید های باکتری آگروباکتریوم تومفاسینس (Agrobacterium tumefaciens ) در آزمایش های مهندسی ژنتیک .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

انواع مارکرها

همانگونه که گفته شد، مارکرها انواع مختلفی دارند. در یک تقسیم بندی کلی می توان مارکرها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

1- مارکرهای فنوتیپی

2- مارکرهای مولکولی

مارکرهای فنوتیپی همانگونه که از نام آنها مشخص است از روی فنوتیپ ارزیابی می شوند و لذا ارزیابی آنها خیلی ساده است. تعداد این مارکرها کم است و پلی مورفیزم کمی نیز تولید می کنند. از طرفی در اغلب موارد مارکر فنوتیپی در واقع یک صفت نامطلوب است، مثلا کوتولگی بوته، ابلق بودن برگ ها و ... . لذا امروزه از این نوع مارکرها استفاده نمی شود.

مارکرهای مولکولی خود به دو دسته تقسیم می شوند.

1- مارکرهای بیوشیمیایی

2- مارکرهای DNA

مارکرهای بیوشیمیایی شامل موارد متعددی

است. این نوع مارکرها نیز امروزه کارایی زیادی ندارند چرا که تعداد آنها کم بوده و پلی مورفیزم کافی ایجاد نمی کنند، لیکن نکته مثبت در آنها هم بارز بودن است.

این گروه را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

الف. مولکول های بیوشیمیایی کوچک: مثل ترکیبات فنلی، ترکیبات معطر و ...

ب. پروتئین های ذخیره ای: مثل گلوتنین و گلیادین که در گندم خصوصا در تعیین ارزش نانوایی کاربرد دارد.

ج. آیزوزایم ها: اینها در واقع فرم های مختلف یک آنزیم هستند که یک واکمش را کاتالیز می کنند ولی ممکن است سرعت فعالیت آنها متفاوت باشد. ان مارکرها در دهه 80 کاربرد زیادی داشتند. تنکسلی توانست بر اساس آیزوزایم ها در گوجه فرنگی اولین نقشه لینکاژی را طراحی نماید.

مارکرهای DNA در واقع مهمترین و کاربردی ترین سیستم های مارکری هستند که گستردگی

زیادی داشته و هر روزه در حال توسعه و تکامل هستند. از آنجا که در اولین سطح بیان ژن مطرح می شوند، خیلی دقیق بوده، دارای تنوع زیاد و پلی مورفیزم بالا هستند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 سطح زیر کشت باقلا در ایران

l مجموع سطح زير كشت حدود 20 هزار هكتار

l توليد حدود 24 هزار تن

l ارقام و توده‌هاي مهم:

1- رقم بركت در شمال كشور

2- توده سرازيري در جنوب كشور

3-ارقام الجزايزي-شامي وزهره

l مناطق اصلي كشت و كار در ايران

1- استان‌ خوزستان

2- استان گلستان

3- استان مازندران

باقلا گياهي است علفي، يكساله، ديپلوئيد (با 12 كروموزم) و دگرگشن (حدود 40%) كه ارتفاع آن حدود 100 سانتيمتر مي‌باشد. برگهاي آن متناوب و مركب است كه داراي برگچه هايي بشكل تخم مرغ مي باشد. گلهاي باقلا درشت و سفيدكه داراي لكه هاي سياه و بنفش است . ميوه آن كه همان باقلا است داراي غلافي پوشيده از كرك بطول تقريباً12 سانتي متر است . در هر غلاف تعدادي دانه قرار دارد .گل و شاخه گلدار، ميوه وتخم باقلا مصارف طبي دارند.

خواص دارویی:

l دم كرده گل باقلاا ضد تشنج و ادرار آور است .

l دم كرده گل باقلا سنگ كليه را دفع مي كند و براي قولنج هاي كليوي مفيد است.

l جوشانده باقلا براي ورم مثانه مفيد است.

l جوشانده باقلا اثر خوبي در رفع رماتيسم درد

l از جوشانده باقلا براي درمان نقرس استفاده كنيد.

l باقلا رااگر با آب سركه و آب بپزيد و با پوست بخوريد اسهال مزمن را درمان مي كند.

l براي رفع گرفتگي صدا در باقلا را با روغن بادام و قند مخلوط كنيد و بخوريد .

l ضماد در باقلا را باشنبليله و عسل براي نرم كردن دمل و ورم بناگوش و زير چشم مفيد است .

l جوشانده باقلا شكم روشهاي مزمن را برطرف مي كند .

l ضماد باقلا جوش وكورك را مي رساند و چرك را خارج مي كند.

l براي درمان تكرر ادرار از جوشانده ريشه باقلا استفاده كنيد .

تركيبات شيميايي : در صد گرم دانه باقلا سبز و خام مواد زير موجود است :

l آب: 72 گرم

l پروتئين :8/4 گرم

l مواد چرب : 4گرم

l نشاسته : 15/8 گرم

l كلسيم :28 ميلي گرم

l فسفر :155 ميلي گرم

l آهن : 2/2 ميلي گرم

l سديم : 40 ميلي گرم

l پتاسيم : 470 ميلي گرم

l ويتامين آ :220ميلي گرم

l ويتامين ب 1 :3 ميلي گرم

l ويتامين ب 2 : 18 ميلي گرم

l ويتامين ب 3 : 1/5 ميلي گرم

l ويتامين ث : 30 ميلي گرم

l phytine

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تغییرات ژنتیکی حاصل از کشت بافت

گیاهانی که از کشتهای بافت ناشی می شوند ، غالبا تغییرات ژنتیکی نشان می دهند. تغییرات ژنتیکی حاصل از کشت بافت در گیاهانی چون نیشکر توتون ،جو، یولاف، یونجه ، گندم، ذرت و دیگر گونه ها گزارش شده است . این پدیده ، تغییرات ژنتیکی منحصر به فردی را در اختیار اصلاح کننده نبات برای استفاده در برنامه های اصلاحی قرار می دهد.از آنجایی که تغییرات در سلولهایی که دارای منشا سوماتیکی (بدنی) هستندرخ می دهد، این تغییرات تحت نام تغییرات سوماکلونی شناخته می شوند تغییرات ژنتیکی در کشتهای سلولی سوماتیک شامل طیف وسیعی از موتاسیونها از قبیل : موتاسیونهای نقطه ای ، بازترکیبیهای کروموزومی ، معکوس شدگیها، دوبرابر شدگیها و کمداشتها می شود. صفات وراثتی کیفی و کمی ممکن است تحت تاثیر موتاسیونهای کشت بافتی قرار بگیرند.از آنجایی که تغییرات ژنتیکی در کشتهای سلولی تیمار نشده با موتاژنها، به فراوانی زیادی رخ می دهد، تیمار بافتها با مواد موتاژن زا ضرورتی ندارد.تغییرات سوماکلونال در کشتهای بافت همانند تشعشع یا موتاژنهای شیمیایی نمی تواند دقیقا دریک صفت به خصوصی تغییرات ایجاد کند. با این وجود با روش جداسازی مناسب ، احتمال جداسازی نوع یا انواع به خصوصی از موتانها میسر می شود.

تغییرات ژنتیکی مفیدی که از کشت بافت ناشی می شود ممکن است در اصلاح نباتات ودر توسعه و پیشرفت واریته های زراعی اصلاح شده مورد استفاده قرار گیرد. ایجاد تغییرات و انتخاب تغییرات مفید حاصل از کشت بافت در گونه های زراعی ممکن است از دوطریق انجام شود. واریته های محصولا ت زراعی یا کلونهایی که یک صفت به خصوصی را کمبود دارندممکن است به طریق کشت بافت کشت شده و گیاهان بازیابی شده دارای آن صفت ، ایزوله شوند. از طریق زیر کلونهای بازیابی شده به طریقه کشت بافت و آزمایش شده برای تغییرات ژنتیکی در اصلاح نیشکر استفاده شده است. زیر کلونهایی از نیشکر بدین طریق ایزوله شده اند که باکلون اولیه در صفات مورفولوژیکی و مقامت به امراض تفاوت داشته اند.

درپروژه های اصلاح نباتی ، سودمندی جداسازی گیاهان حاصله از کشت بافت برای فرمهای موتان با عوامل زیر تعیین می شود.

1. راحتی و سهولت کشت بافت و بازیابی گیاهان در گونه های مورد نظر،

2. در دسترس بودن تکنیکهایی برای جداسازی گیاهان بازیابی شده برای نقصی که بایستی رفع شود،

3. پایداری و ثبات ژنتیکی گیاهان بازیابی شده.

مزیت جداسازی در سطح سلولی این است که میلیونها سلول را می توان در یک فضای محدود و یکنواخت کشت نمود، وبا وارد کردن تنش به سلولهای کشت بافت ، سلولهای مقاوم را جداکرد.فقط صفاتی که در سطح سلولی تظاهر می کنند می توانند توسط جدا کردن سلولها در محیط کشت مشخص شوند. این صفات شامل مقاومت به علفکشها ، مقاومت به شوری ، فاکتورهای تغذیه ای گیاه و مقاومت به توکسین هایی که توسط پاتوژنهای گیاهی ترشح می شوند، می باشد. صفات کمی مثل عملکرد، ورس یا کیفیت نمی توانند در سطح سلولی گزینش و انتخاب شوند

جدا کردن سلولهای مقاوم به تنش طی مراحل زیر صورت می گیرد:

1.تهیه کشت سلولی ژنوتیپ بومی و سازگار به محیط که برای یک صفت به خصوص کمبود دارد به شرطی که روش یا روشهای جداکردن سلولها برای آن ژنوتیپ موجود باشد.

2.اعمال تنش مناسب و مورد نظر در سلولهای کشت شده به منظور جلوگیری از رشد سلولها ی غیر مقاوم به آن تنش.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

خاکهای شور و قلیا

خاکهای شور و قلیا مخصوص مناطق نیمه مرطوب یا خشک بوده و زهکشی در آنها نامناسب است. این خاکها دارای مقدار زیادی املاح محلول هستند که فقط گیاهان نمک دوست در این خاکها قابلیت زیست دارند. خاکهای قلیا اغلب در خاکهای شور به صورت نقاط پراکنده یافت می‌شوند.


دید کلی
مناطق خشک به مناطقی گفته می‌شود که میزان باران سالیانه آنها معمولا کمتر از 50 سانتیمتر است. به علت عدم شسته شدن طبیعی مواد در این موارد ، مقدار کاتیونهای بازی این خاکها زیاد است. در بعضی از افقهای این خاکها تجمع کربنات کلسیم () به مقدار زیاد صورت گرفته و هر قدر مقدار بارندگی کمتر باشد، این لایه کربناتی نزدیکتر به سطح خاک قرار دارد. PH این خاکها بازی است. خاک بسیاری از مناطق خشک و نیمه خشک سرشار از املاح محلول است که منشا متفاوتی دارد.

در بعضی خاکها ، سنگ مادر خود محتوی املاح است و در برخی دیگر در اثر هوازدگی ، املاح محلول از سنگ مادر آزاد می‌شود، ولی چون مقدار رطوبت کم است، نمی‌تواند آبشویی یافته و از خاک خارج شود. وزش باد نیز می‌تواند املاحی را از سطح دریا و اقیانوس انتقال داده و در سواحل به جای گذارد. این نوع خاکها اصطلاحا هالومورفیک نامیده می‌شوند، به سه گروه شور ، شور و قلیایی و قلیایی تقسیم بندی می‌شوند.

خاکهای شور (Saline Soils)
مقدار نمکهای خنثی در این خاکها به حدی است که در رشد طبیعی بیشتر گیاهان اختلالاتی ایجاد می‌شود. PH این خاکها معمولا کمتر از 8.5 است. آنیونهای عمده کلر ، سولفات کلسیم ، منیزیم و سدیم در بعضی مواد نیترات و بی‌کربنات است که به آسانی قابل شستشو بوده ولی شستشوی آنها سبب بالا رفتن PH خاک نمی‌شود. به علت وجود لکه‌های سفید پراکنده نمک در سطح این خاکها به آنها خاکهای قلیایی سفید (White alkali) گفته می‌شود.

انواع خاکهای شور
انواع مهم خاکهای شور عبارتند از:خاک شور نیتراتی ، که محتوی املاح نیترات سدیم و نیترات پتاسیم است.


خاک شور کلروری ، محتوی املاح کلرور سدیم ، منیزیم و کلسیم است. این خاکها بیشتر در نقاط ساحلی قرار دارد و شوری آب زیرزمینی نیز قابل توجه است.


خاک شور سولفات و کلرور ، دارای درصد متفاوتی از کلر و سولفات بوده و کلر بیشتر از سولفات است.


خاک شور سولفاتی ، دارای سولفاتهای سدیم ، منیزیم و کلسیم بوده ، آبشویی و اصلاح آن آسان است.


خاکهای شور کربناتی ، این خاکها محتوی کربنات و بی‌کربنات سدیم بوده و PH بین 9 تا 11 نوسان دارد.


خاک شور بوراتی ، این خاکها در نواحی آتشفشانی مشاهده شده، محتوی املاح بورات هستند. بوراتها معمولا با کلرورها و سولفاتها یافت می‌شوند و از حاصلخیزی خاک می‌کاهند.
خاکهای شور قلیایی
در این خاکها میزان نمکهای محلول زیاده بوده، علی‌رغم سدیم زیاد ، وجود نمکهای خنثی همچنان PH را در حد کمتر از 8.5 حفظ می‌نماید، ولی بر عکس خاکهای شور شستشوی این خاکها ، سبب بالا رفتن PH می‌گردد، زیرا با شسته شدن نمکهای خنثی قسمتی از سدیم قابل تعویض هیدرولیز شده و مقدار یون در محلول بالا می‌رود. سدیم همچنین در صورت شسته شدن سایر نمکها سبب از هم پاشیدگی ذرات خاک شده و قابلیت نفوذ آن را به شدت کاهش می‌دهد. علاوه بر این اثرات نامطلوب سدیم بطور مستقیم می‌تواند برای گیاهان اثر سمی نیز داشته باشد.

درباره خاکهای شور و قلیا مطالعات فراوانی در کشورهای مختلف صورت گرفته و سازمان بین‌المللی یونسکو نیز از سال 1952 مطالب جالبی در این موارد منتشر کرده است. رسوب املاح در خاکهای مختلف با نوع خاصی از پستی و بلندی همراه است و بطور کلی زمینهای شور و قلیا همیشه در نقاط پست مانند دلتا ، تراسهای رودخانه‌ای و دریاچه‌ای وجود دارند و سفره آب زیرزمینی در این مناطق نیز چندان عمیق نیست.

خاک قلیایی
مقدار نمکهای محلول در این خاکها ، کم ، ولی مقدار سدیم آن زیاد است. به علت هیدرولیز شدن قابل ملاحظه سدیم ، PH خاک بالا رفته، ممکن است حتی تا 10 هم برسد. اثرات مضر این خاکها روی رشد گیاهان از سدیم و یون OH زیاد ناشی می‌شود. به علت اثر از هم پاشیدگی سدیم ، این خاکها دارای شرایط فیزیکی نامناسب می‌باشند. محیط قلیایی زیاد این خاکها سبب حل هوموس خاک و حمل آن به سطح خاک و تیره کردن رنگ آن می‌شود. به همین دلیل به این خاکها نام قلیایی سیاه هم داده شده است.

روابط بین شوری و قلیائیت خاک
مطالعات دانشمندان در نقاط مختلف دنیا حاکی از این است که بین شوری و قلیائیت خاک همبستگی خاص وجود دارد. اگر غلظت املاح در خاک کمتر از 4 گرم در لیتر باشد، PH چنین محلولی معمولا از 8 کمتر است. هرچه میزان املاح افزایش یابد، میزان قلیائیت رو به کاهش می‌گذارد. خاکهای بسیار شور در مناطقی ایجاد می‌شوند که آب زیرزمینی فوق‌العاده شور بوده، قلیائیت آن بسیار اندک است و خاکهای قلیایی نیز در مناطقی تشکیل می‌شوند که مقدار املاح آنها کمتر باشد.

ساختمان خاکهای شور و قلیا
سطح خاکهای مناطق شور و قلیا ، اغلب ساختمان ورقه‌ای دارد که رگبارهای فصلی نیز بر تراکم آن می‌افزاید. در زیر این قشر سطحی ساختمان اغلب تکه‌ای ، منشوری و یا ستونی است. وجود املاح سدیم و تا حدی منیزیم تاثیر عمده‌ای در ساختمان خاک دارد، زیرا املاح موجب تجمع ذرات رس شده و هرچه مقدار املاح بیشتر باشد، خاک دانه‌های حاصل ساختمان سخت‌تری پیدا می‌کند.

وجود سدیم سبب می‌شود که ذرات سطح خاک به حالت انتشار در آمده، حتی در شیبهای کمتر از یک درصد نیز فرسایش قابل توجهی صورت گیرد. آبیاری خاکهای شور و قلیا همواره با خرابی ساختمان خاک همراه است، مگر اقدامات اصلاحی انجام شود.

کانیهای رسی خاکهای شور و قلیایی
کانیهای رسی ، استعداد حاصلخیزی هر خاک را تعیین می‌کنند. مونتموریلونیت ، میکا ، کلریت و کوارتز مهمترین کانیهای مناطق شور و قلیا می‌باشد. چون شرایط اقلیمی مناطق خشک برای تغییر و تحول کانیها مساعد نیست، لذا اغلب کانیهای این خاکها مشابه کانیهای سنگ بستر یا سنگ مادر است

اصلاح خاکهای شور و قلیا

معمولا برای جلوگیری از اثرات زیانبار خاکهای شور و قلیا ، آنها را به راههای مختلف اصلاح می‌کنند تا گیاهان مختلف قادر به تحمل این خاکها باشند.


دید کلی
تجمع املاح در خاک ، تاثیر عمده‌ای بر روی خواص فیزیکی و شیمیایی رس و هوموس داشته، کمیت و کیفیت جامعه نباتی عالی و پست خاک را تعیین می‌کند. اغلب وجود املاح سدیم موجب انتشار ذرات رس و هوموس شده، لایه یا افق بسیار متراکمی در زیر خاک تشکیل می‌شود که مانع عبور آب و هوا به ریشه نباتات می‌شود. املاح موجود در خاک ، فشار اسمزی محلول خاک را افزایش داده، بدین ترتیب قدرت جذب آب را توسط گیاهان کاهش می‌دهند. از طرفی تعادل یونی را به هم زده و در بعضی مواد مانند املاح بر برای گیاهان سمی هستند. محصول گیاهان مزروعی در مناطق شور قلیایی ناچیز و کمیت و کیفیت محصول نیز قابل توجه نیست. این گیاهان در مقابل امراض و افات نیز مقاومت کمتری دارند.

چگونگی رشد گیاهان در خاکهای هالومورفیک
در خاکهای شور و شور _ قلیا که Ph آنها کمتر از 8.5 است، صدمات وارده به گیاهان از غلظت زیاد نمک در محلول خاک ناشی می‌شود. سلولهای گیاه در محلولهای نمکی آب خود را از دست داده و به اصطلاح پلاسمولیزه می‌شوند. این پدیده از این امر ناشی می‌شود که حرکت آب طبق خاصیت اسمز از محیط رقیق‌تر داخل سلولی به محیط غلیظ خارج صورت می‌گیرد. شدت وقوع این پدیده به عواملی مانند نوع نمک ، نوع سلول گیاهی و شرایط فیزکی خاک بستگی دارد.

محیط خاکهای قلیای با سدیم زیاد به سه طریق روی گیاه اثر نامطلوب بر جای می‌گذارد:اثرات مضر قلیائیت زیاد تحت تاثیر غلظت های بالای کربنات و بی‌کربنات سدیم.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
سوزنی برگها

 


خلاصه:

 


کلمات کلیدی:

،

سوزنی‏برگها درختانی همیشه سبزند بعضی از آنها که کوتاه و به صورتِ درختچه‏اند، برای خانه‏های کوچک مناسبند. انواع بزرگتر را می‏توان در حاشیه پیاده‏رو کاشت. از آنجا که در پاییز می‏توانیم این درختان زیبا را بکاریم، در این شماره شما را با روش کاشت و مراقبت از

سوزنی‏برگها آشنا می‏کنیم.

چه محلی مناسب است؟

با توجه به اینکه سوزنی‏برگها در تمام طولِ سال سبز هستند، می‏توانیم آنها را در انتهای باغچه بکاریم. در این صورت وقتی فصل گلها به پایان رسید و سایر درختها و درختچه‏ها خزان کردند، سوزنی‏برگها با برگهای سبزشان چشم‏انداز زیبایی ایجاد می‏کنند. چون رشد خوبی دارند، می‏توان از آنها به عنوان پوششی برای گوشه و کنار خانه که شاید منظره ناخوشایندی داشته باشد، استفاده کرد. اگر سوزنی‏برگهای بلندقامت در حیاط کاشته شوند، وسیله خوبی خواهند بود برای اینکه قسمتهایی از داخل خانه از دید همسایه‏ها محفوظ باشد.

نوعی سوزنی‏برگ به نام سرو کوهی حالت رونده داشته و مناسب باغچه‏های کوچک است.

کاشت سوزنی‏برگها:

نسبت به جابجایی حساسیت زیادی دارند. اگر قصد خارج نمودن آنها را از خاک دارید، باید دقت کنید که ریشه‏ها آسیب نبینند. انتقال سوزنی‏برگهای جوانتر، با موفقیت بیشتری انجام می‏گیرد، زیرا نه تنها در این نوع درختان ریشه‏ها کمتر آسیب می‏بینند، بلکه انرژی بیشتری دارند تا خود را با محیط جدید تطبیق دهند. قبل از انتقال نهال، گودالی به اندازه حجم ریشه درآورده و قدری کود پوسیده حیوانی در آن بریزید. سپس نهال را در گودال قرار داده، اطراف ریشه را با خاک و کود پوسیده حیوانی پر نموده و به آن آب کافی بدهید.

مراقبتهای لازم:

درختان جوان را به قیّم ببندید، تا باد به آنها صدمه نزند. سوزنی‏برگها به هرس نیازی ندارند، اما برای شکل‏دهی می‏توانید هر جور که بخواهید، آنها را هرس کنید.

بعد از کاشت، آبیاری را به طور مرتب انجام دهید، زیرا در دوره جوانی و بعد از انتقال به محیط جدید نیاز زیادی به آب داشته و اگر آبیاری فراموش شود، خشک می‏گردند.

خاک:

هر چند نسبت به نوع خاک حساسیت زیادی ندارند، اما به خاکهای سبک و شنی نیازمندند.

در موقع انتقال به محیط جدید نیاز بیشتری به خاک شنی دارند.

معرفی چند نوع‏سوزنی‏برگ:

سدرِ اطلسی:

ارتفاع: 20 متر

مقاومت: به سرما و خشکی

حساسیت: به رطوبت خاک و باد

کاج نوئل:

ارتفاع: 2 تا 3 متر

رنگ برگها: سبز کمرنگ

محل مناسب: باغچه‏های کوچک، خاکهای رسی‏شنی و کمی آهکی

کاج نوئل‏آبی:

ارتفاع: 1 متر

رنگ برگها: سبز مایل به آبی

مقاومت: به سرمای زمستان، نمک و آهکِ خاک

محل مناسب: باغچه‏های کوچک

کاج صنوبری:

ارتفاع: کمتر از 2 متر

رنگ برگها: آبی نقره‏ای

محل مناسب: نواحی خشک و خاکهای سبک

سورِ آسیایی:

ارتفاع: 80 سانتی‏متر

برگها: در بالای درخت رنگ برگها سبز تیره و در پایین سبز کمرنگ است.

محل مناسب: خاکهای دارای زهکش برای حصار باغچه‏ها مناسب است

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
بهینه سازی بازﻳافت DNA از ارقام مختلف گندم ( .aestivumTriticum): چکیده :

بازیافت DNA با اهداف متفاوت ژنتیکی صورت می گیرد که یکی از این اهداف توالی یابی DNA می باشد. لذا ضرورت دارد که مراحل بازیافت DNA برای هر گونه گیاهی بهینه شود .

به منظور بهینه سازی شرایط باز یافت DNA از ارقام مختلف گندم ، تحقیقی در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی دانشگاه زابل صورت گرفت .DNA این ارقام به روش دلاپورتا استخراج ، پس از تعیین غلظت نمونه ها برای تکثیر قطعات DNA الگو از پرایمرهای تصادفی و نیمه تصادفی استفاده شد . پس از الکتروفورز محصولات حاصل از PCR برروی ژل آگارز 1% ، باندهای تکثیری که از کیفیت و وضوح خوبی برخوردار بودند انتخاب و از روی ژل جدا شده و روشهای مختلف برای بازیافت DNA استفاده شد که مناسبترین روش بازیافت ، استفاده از PCR مجدد و ته نشین کردن DNA حاصله با اتانول بود . که در این روش باند جدا شده از ژل پس از سانتریفیوژ لحظه ای ،به مدت 15 دقیقه در دمای 70- قرار داده شد و سپس در دمای 65 درجه حمام آب گرم قرار داده شد تا باند ذوب شود پس از آن باند ذوب شده را در تریس حل کرده و از این محلول به عنوان ماده اصلی مجدداً برای PCR استفاده گردید . PCR با همان شرایط PCR اولیه صورت گرفت و محصولات PCR الکتروفورز گردیده و در صورت تشکیل باند،باند حاصله را با اتانول ته نشین کرده که این DNA ته نشین شده آماده توالی یابی میگردد .

واژگان کلیدی : گندم،بازیافت،ژل،آگارز

مقدمه:

گندم مهمترین غله ایران ودنیا است.(1)مبدأ اصلی گندم به عنوان مهمترین غله ایران وجهان در جنوب غربی آسیا بوده و10تا 15 هزار سال قبل از میلاد مسیح از این گیاه در تغذیه انسانها استفاده می شده است.(2)دامنه وسیع وسازگاری زیاد این گیاه وهمچنین مصارف متنوع این غله در تغذیه انسانها باعث گردیده که بعنوان مهمترین غله جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه وجهان سوم مطرح گرددو حدود 20درصد منابع غذایی مردم جهان را تشکیل دهد.(3) در ایران سرانه مصرف گندم برای هر فرد 150 تا200 کیلو گرم می باشد.(7)با توجه به روند رو به افزایش جمعیت ، در کشورهای در حال توسعه وایران واهمیت اقتصادی وسیاسی تولید این گیاه باید نگاهی ویژه، به تولید واصلاح آن داشت. از طرف دیگر محدودیت ارقام سازگار به خشکی، شوری،سرماومقاوم به بیماریها وآفات وسازگار با شرایط موجود در مناطق مختلف یکی دیگر از عواملی است که تولید این غله را در کشورهای در حال توسعه وایران با بحران روبرو نموده است.(1)ورود مداوم ا رقام اصلاحی از خارج از کشورنیز به علت ایجاد وابستگی کشور به دیگر کشورها مقرون به صرفه نمی باشد.(2) لذانیاز به اصلاح این گیاه وبهره گیری از ارقام محلی ،بومی وخویشاوندان وحشی آنها با توجه به تنوع ژنتیکی بالا ودارا بودن صفاتی چون مقاومت به بیماریها ،آفات ،خشکی ،سرما وشوری بر هیچکس پوشیده نیست.

توالی یابی DNA یکی از کاربردهای واکنش زنجیره ای پلیمراز می باشد که بدین منظور بایستی محصولات حاصل از PCR را از ژل آگارز بازیافت نمود . (5)

برای هر گونه روش توالی یابی ، در اختیار داشتن مقدار نسبتاً زیادی از قطعه های یکسان DNA تک رشته ای ضروری است (6)

خلوص بالای نمونه های DNA برای توالی یابی ضروری است ، تا نتایج حاصل از توالی یابی از کیفیت خوبی برخوردار باشد ، روشهای مختلف مورد استفاده برای خالص سازی DNA بایستی بتواند از محصولات PCR ، نمونه های DNA خالص با غلظت مناسب بدست آورد.

برای توالی یابی قطعات DNA مربوط به فراورده های PCR روشهای متعددی وجود دارند که امکان تعیین سریع توالی مورد نظر را فراهم می آورند.

توالی یابی مستقیم فراورده های PCRاين امكان را فراهم مي آوردتا ویژگیهای توالیهای مورد نظر بدون نیاز به کلون کردن فرعی یا زیر کلونسازی سریعأ تعیین شوند.مزیت دیگر آن در اینست که اشتباهات ناشی از که در فراوده های تکثیری مشاهده می گردند،تشخیص داده نمی شوند.چرا که این اشتباهات باید به ندرت در موقعیتهای تصادفی در قطعه تکثیری بوقوع بپیوندند.

توالی یابی توده بزرگی از مولکولهای موجود در DNAتکثیر یافته امکان تشخیص اشتباهات PCRرا ازبین می برد،مگر اینکه PCRبر روي مقادیر بسیار کمی از DNAالگو انجام شود،در اینصورت این امکان وجود دارد که اشتباهی در اوایل تکثیر PCR رخ دهد و در نهایت بتوان آن را در فراورده های نهایی PCR تشخیص داد. بنابراین پس از توالی یابی مستقیم ،یک توالی عمومی ازمولکولهای DNA در مخلوط واکنش PCR حاصل می گردد.(5)

مواد وروشها:

این تحقیق درسال 1384 در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی وابسته به مرکز زیست پژوهشی علوم سلولی ومولکولی (بیوسنتر) دانشگاه زابل صورت گرفت.

مواد گیاهی :

تعداد 12 رقم ولاین گندم از کلکسیون بذر ومرکز تحقیقات زابل تهیه شد که این ارقام شامل:

Pethneer-2123/Hirmand,V.8187/Arvand-7,Pethneer-2123/Bolani,Hirmand ,Kalak Afghan,Star,Kavir ,Vees/3/Bows/Vees/Kaf/4/Bolani,Alvand,Mahdavi ,Bolani,Hamoon.

بذور در داخل گلدانهایی کشت واز برگهای سبز برای استخراج DNA استفاده گردید.

استخراج DNA:ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ